Am nevoie de ajutor-cum sa apretez hainele?

Am nevoie de ajutor-cum sa apretez hainele? | Autor: Cosmina

Link direct la acest mesaj

Fetelor dragi am mare nevoie de ajutorul vostru. Puteti sa-mi spuneti cum se scrobesc(sper ca am zis bine) hainele? Adica vreau sa intaresc o panza si nu stiu. Ajutor. Va pupic dulce pe toate. Cosmina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Cosmnina, eu stiam de la bunica ca se face cu apa si faina, dar daca mergi la magazin trebuie sa gasesti "Sprüh Stärke" Bugelhilfe.

Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci când vrei cu adevarat!
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Poti folosi aracet+apa. Iese "strong"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

...sau mai era ceva...se numeste Wäschesteif, sau Wäschestärke, dar eu nu am folosit niciodatä asa ceva, am väzut numai in raft.
Ästa se foloseste, cred, in masina de spälat.

Te pup,

cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mai sant in strainatate niste spray-uri cu care dai materialul inainte sa-l calci si-l apreteaza.Sigur il aveti prin supermarketuri.Daca nu aracet cu apa

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Cosmina, cea mai la indemana metoda este apa cu faina. Umple o jumate de cana cu faina, pune putin cate putin apa rece peste ea si amesteca sa nu se formeze cocoloase. Pune apa pana se subtiaza maclavaisul asta si poate fi trecut prin strecuratoare. Apoi varsa cana asta intr-o cratita cu vreo 3 litri de apa rece (trecut prin strecuratoare), pune apoi ctratita pe foc si las-o sa dea in clocot de vreo 2 ori sa se ingroase faina aia. Solutia asta cleioasa trece-o din nou prin strecuratoare (in timpul fierberii se mai pot forma cocoloase, iar cocoloasele astea daca nu-s strecurate se lipesc de haine si se fac uarate) si vars-o intr-un lighean de baie. Peste pui apa cat vrei. Daca pui apa mai putina, apretul iese mai puternic, deci fata aia de masa va iesi mai scrobita. Daca pui apa mai multa iese mai usor apretata. Trebuie sa faci incercari de 2-3 ori ca sa te obisnuiesti cu cantitatile necesare pentru a obtine consistenta de apret care iti place tie.
Cand bagi rufele in solutia asta de apret misca-le un pic acolo inauntru ca sa se imbibe toata panza peste tot de apretul asta. Apoi stroarce si pune la uscat.
Eu ii faceam sotului meu tot timpul asa camasile cand eram in Ro, acum am renuntat caci nu mai am timp suficient si plus ca aici nu mai poarta tinuta aia de camasa si cravata, aici lumea e mai lejera si mai putin incorsetata in regulile astea.
Dar, spre ex., o fata de masa alba bine apretata face intotdeauna o buna impresie, masa arata altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu mai folosesc amidon. E super! Mi se pare mai bun decat sprayul, aracetul sau apretul lichid. Nu stiu daca in Germania se gaseste sau sub ce denumire il poti gasi!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Wäschestärke este apret pt rufe....dar aici se pun direct in masina de spälat si este mult mai simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Va multumesc fetelor, m-ati salvat. Faina nu ingalbeneste hainele? Si cu aracet cum se procedeaza? Pupici dulci. Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Cami, as merge si eu la magazin si as cumpara doar ca acum sunt in Romania. Asa ca imi raman doar metodele traditionale, daca pot spune asa. Va pupic pe toate. Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Concediu pläcut!!!!


Cami.

Mergi la inceput