Romanii din Marea Britanie (14)

Romanii din Marea Britanie (14) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.70 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com

---------------------------------------------------------------


Am copiat lista, poate e utila si altor persoane, in continuare.



--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

E foarte bine ca ai pus-o din nou . Cred ca ar trebui sa fie mereu pe prima pagina a topicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

fetelor, ca pute-ti sa-mi spuneti despre scolile de soferi in Uk? si despre examen va rog, trebuie sa-mi fac permis si pina acum am scos permisul provizoriu dar de aici incoace nu stiu ce sa fac. ce este mai bine, instructor femeie sau barbat, ce parere aveti voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Felicia, asta depinde numai de tine ce preferi, desi nu stiu sigur daca ai optiunea sa alegi sexul instructorului cand te inscrii. Deci depinde si la ce scoala te inscrii.
Dupa scoala poti da testul teoretic si apoi cel practic. Aici ai toate detaliile: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/LearnerAndNewDrivers/index.htm

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Motanik, am dat testul. Nu a fost foarte greu, dar nici usor ca sa il faci daca doar rasfoiesti cartea. Cel putin 3 intrebari au fost mai dificile. Este insa suficient timp sa stai sa te gandesti ssi chiar sa verifici daca esti multumita cu raspunsurile. Rezultatul ti-l dau pe loc. Analiza testelor se face dupa ce a terminat si ultimul om din sala.
Va doresc mult succes luni!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ella, inteleg ca ati luat? Felicitari!
Noi probleme inca avem la alea cu populatia pe tari si procentele, plus procentele la minoritati si religii, dar le invatam mot-a-mot ca nu avem de ales.

45 de minute ai la dispozitie, nu? Cel putin asa era pe site-ul ala cu incercarile de teste, dar nu dureaza mai mult de 10-15 totul.
--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

multumesc mult motanik, ma pun pe invatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Da, Motanik, am luat. Intr-adevar, testul dureaza 45 de minute, dar il poti face in cel mult 15 minute. Poti alege sa raspunzi la intrebari asa cum doresti, nu e nevoie sa le iei in ordine.
Va doresc succes si va tin pumnii stransi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Ella, felicitari si din partea mea!

Nu am cetatenie britanica, nici macar ILR -- si nici n-am de gand sa aplic pt ILR. O sa aplic eventual pt naturalizare cand o sa vina vremea. Intre timp, ca cetatean al unui stat membru UE si maritata cu un britanic eu stiu ca am drept de munca in mod automat.

Am vorbit cu cei de la GTC si mi-au spus ca echivalarea QTS se poate face cu hartia de la MInisterul Educatiei din Romania care sa precizeze faptul ca studiile pe care le am (5 ani de facultate care au inclus cursul de Pedagogie) in dau dreptul sa predau in scolile de stat de orice nivel din Romania. Si mi-au spus ca din cate stiu de la alti romani care s-au aflat in situatii similare, Ministerul e destul de putin binevoitor, asa ca eventual sa incerc prin ambasada... Dupa cum bine stim insa, ambasada nu e cu nimic mai buna -- asa ca sa vedem...

Exista insa si posibilitatea (pe care mi-au explicat-o cei de la TDA) sa obtin QTS in scoala, daca gasesc o scoala care sa ma accepte ca "non-qualified teacher" (ceea ce in principiu le convine, ca platesc mai putin) si intr-un interval de 1-2 ani pot sa solicit unui organism autorizat sa ma evalueze pt obtinerea de QTS. Am adresele de web pt toate astea, daca te intereseaza ti le dau si tie.

E ceva efort de facut -- fiindca aici se considera ca universitatea si invatamantul pre-universitar sunt 2 chestii total diferite ca profesie si deci din punctul de vedere al calificarilor. Daca stateam mai aproape de Londra aveam intrare destul de sigura in universitate, dar am ales Bournemouth-ul pt ca e mult mai adecvat pt crescut copii si mi s-a parut ca e un sacrificiu care merita facut, asa ca nu ma plang.

Apropo de carnete de conducere, si-a echivalat cineva carnetul de conducere romanesc cu cel britanic? Stiu ca legea e ca ai voie sa conduci timp de 1 an cu cel din tara de unde vii, daca insa te stabilesti aici iti recomanda ca dupa 1 an sa-l schimbi cu unul britanic (ca sa-ti ia puncte, zic eu!).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Sandra, cetatenii din tarile UE pot conduce cu permisul obtinut in tara lor pana la 70 de ani legal in UK.

Doar cei cu permis obtinut in afara UE au voie 12 luni cu el in UK si apoi trebuie schimbat obligatoriu.

Sa il schimbi dureaza cam 2 saptamani, mergi la DVLA cu pasaportul, permisul vechi si o dovada de adresa, iti vor retine permisul romanesc si il vei primi pe cel britanic prin posta in 2 saptamani. Nu este insa obligatoriu, dar intr-adevar mai convenabil pt ei in eventualitatea punctelor, e mai complicat procesul sa trimita instiintare in .ro sa iti faca update la nr de puncte.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

FETELOR, pic si eu ca musca-n lapte la topicul vostru...dar din disperare face omul orice... E vorba despre sotul meu care de 2 luni e in terapie intensiva in urma unui accident rutier...Daca aveti citeva minute, cititi aici
Va multumesc din suflet pentru intelegere

Luca-Mihnea Cel Voinic

Mergi la inceput