Regulile unei desparţiri elegante

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

De cind a aparut subiectul asta la "in unul sau in doi" am crezut in sinea mea ca aici se dau ceva sfaturi conform titlului...
Maaaaaaaare mi-a fost mirarea ,cind din plictiseala(nika de citit in ultima vreme) l-am deschis si-am constatat ca J.Aniston este data drept exemplu despre cum sa treci peste o despartire si mai ales cum sa faci asta elegant.
Fara suparare,dar se potriveste ca nuca`n perete cu situatia cititoarelor care se banuie/presupune ,a fi middle class romanian ladies.
Adica cum vor proceda cititoarele articolului cind dupa un divort ,pt.ca acesta sa iasa ca la "articol" ar trebui sa-si cumpere o casa linga cea mai buna prietena sau sa joace in citeva filme si din cind in cind sa fie invitate la citeva emisiuni pt. a-si etala silueta de invidiat .

Cum si cit de elegant a trecut doamna din articol peste divort nu stiu,nu ma`ntere asa ca n-am sa comentez,dar articolul/subiectul care se vrea probabil "sfatos" pt. femeile aflate in prag de divort merita nota 0


edit: fara suparare dar asta e subiect de birfe ,nu de "in unul sau in doi"

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

De cind a aparut subiectul asta la "in unul sau in doi" am crezut in sinea mea ca aici se dau ceva sfaturi conform titlului...
Maaaaaaaare mi-a fost mirarea ,cind din plictiseala(nika de citit in ultima vreme) l-am deschis si-am constatat ca J.Aniston este data drept exemplu despre cum sa treci peste o despartire si mai ales cum sa faci asta elegant.
Fara suparare,dar se potriveste ca nuca`n perete cu situatia cititoarelor care se banuie/presupune ,a fi middle class romanian ladies.
Adica cum vor proceda cititoarele articolului cind dupa un divort ,pt.ca acesta sa iasa ca la "articol" ar trebui sa-si cumpere o casa linga cea mai buna prietena sau sa joace in citeva filme si din cind in cind sa fie invitate la citeva emisiuni pt. a-si etala silueta de invidiat .

Cum si cit de elegant a trecut doamna din articol peste divort nu stiu,nu ma`ntere asa ca n-am sa comentez,dar articolul/subiectul care se vrea probabil "sfatos" pt. femeile aflate in prag de divort merita nota 0


edit: fara suparare dar asta e subiect de birfe ,nu de "in unul sau in doi"

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades




Subscriu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Deh numai e nik p-acia,ehe ma duc si eu sa ma culc.V-am pupat!Vad ca Bradu a luat-o inaintea mea,fericitu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_me spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Felicia, asta s-a intimplat pentru ca el nu e "over you". Ca si la Adina.
Dar sint situatii unde fostii consorti sint sau redevin prieteni dupa un timp. Fara alte ginduri. Eu am vazut exemple din astea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Buna dimineata, dragele mele
Nu am somn, asa ca m-am hotarat sa citesc cate ceva de pe aici, sa compar si sa trag invataminte
Am observat ca de cele mai multe ori, acel certificat de casatorie este pentru oricare dintre parti un lacat la poarta libertatii. Si nu neaparat din dorinta de a insela, cat din dorinta de a sti ca dispui de alternativa. Rar inseala oamenii din rautate, de cele mai multe ori e simpla dorinta de schimbare, de "altceva". Si intr-o lunga casnicie, de fiecare data ineditul se cufunda in mlastina obisnuintei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_me spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfi2004

Citat:
citat din mesajul lui danuta36

La mine 'fostii'(el si ai lui) au strigat in cor : Sa lasi verigheta,ca e munca lui!!!A-ti mai auzit de asa ceva?Eu nu cred ca exista despartire eleganta...

Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
poze


DA, am mai auzit, si mie mi s-a cerut, "ca e aurul de la mama". Poate i-o va da sora-sii, cine stie?? Nu mai cheltuiesc oamenii a doua oara..

Gratiela, Maria si Stefan

Strumfii spun lucruri trasnite


Mie nu mi-a cerut-o, ca au avut grija fostii socri sa imi treaca si aurul de la verighete in suma pe care mi-au cerut sa le-o rambursez cand nici macar nu plecasera invitatii de la nunta:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_me spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

Daca as spune povestea mea nu as sti cum s-o intitulez. E un subiect interesant iar eu fac parte din clubul "divortatilor" Am avut o casnicie fericita dar din motive diverse totul s-a racit si am hot sa divortam. El era calm, tandru, casnic dar ca un catelus de odaie iar eu si femeie si barbat iar in timp....am obosit. Am div de comun acord , ba chiar am fost la restaurant dupa edsi nimeni nu ne intelegea. Am ramas prieteni si continuam sa-l ajut simtindu-ma vinovata parca ca nu e in stare sa se descurce. Am fost corecti unul fata e celalalt pana cand a cunoscut-o pe EA care l-a schimbat radical. Deodata a avut pretentii la ap cumparat ed tata, dupa ce-si primise cu varf si indsat o mare suma de bani ce-i revenea de la tot ce se investise. Ma rog cert e ca nu mai suntem prieteni ca parca 13 ani se dusesera pe apa sambetei.
Nu eram de vina ca el incepuse sa cheltuie mai mult decat producea si ca dupa divort eu nu am murit de foame ci m-am ridicat, am luat totul de la capat si mi-e oki. Ce am invatat:
1. Pt nimic in lume daca nu mai merge in casnicie nu ramaneti nici macar d dragul copiilor sau ca va e greu material.
2. Nimic nu e vesnic iar un om se poate schimba cu 180 grade.
3. Desi ne dorim sa se termine elegant nu stiti de unde sare purecele.
4. Intr-o relatie ne dorim sa fie totul for ever sa ne pregatim si pt un Nu si sa ne luam masuri de precautie.
5 .Viata e frumoasa iar greutatile ne intaresc.
Va pup si sa aveti noroc!.....a...acum sunt tare ok...sunt cu un barbat minunat ( nimeni nu e de neinlocuit) si SPER sa fie ok....insa nu ma culc pe-o ureche.


De ce esti atat de sigura ca EA este vinovata? Dupa parerea mea, niciodata o casnicie nu se destrama "de comun acord" numai din vina unuia. Scriind EA cu litere mari, ai tradat faptul ca in sufletul tau e o rana adanca. Poata sperai sa stea si sa sufere singur, gandindu-se la ce a pierdut? Sau sa se schimbe si sa isi merite lectia? Eu am trecut printr-o experienta asemanatoare, doar ca eu am fost cea parasita pentru EA. Si dupa ani, mi-am dat seama ca el e pur si simplu fericit cu ea. Nu o blama, habar nu avem ce e in sufletul omului, oricine are dreptul la fericire. Tindem sa intinam ceea ce nu ne mai apartine, si pentru orgoliul nostru, sa gasim pe EA sau EL tap ispasitor. De fapt, in trecutul care nu ne convine sunt incluse si actiunile noastre. De exemplu, poate ca el a vazut ca de fapt iti place sa conduci si din respect s-a "
lasat" sa fie, cum ai zis? "catelus de odaie", si poate cu ea e ceea ce ar fi dorit sa fie si cu tine, BARBAT." Am ramas prieteni si continuam sa-l ajut simtindu-ma vinovata parca ca nu e in stare sa se descurce": sau poate doreai sa detii in continuare controlul asupra lui?
Am scris aceste lucruri deoarece noi prea ne asezam singure in postura de victime. E o dovada de demnitate sa iti recunosti partea de vina si sa accepti cu fruntea sus ca au fost si multe momente frumoase, altfel nu il iubeai. Noi uitam ca dusmanul de acum e cel pe care l-am iubit cu toata fiinta, si daca zicem c-am fost idioate la inceput, presupun ca idiotenia nu poate tine ani de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_monel_1984 spune:

Buna...prefer sa invat regulile unei despartiri elegante,decat sa creasca copilul intr-un mediu nesanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bilancia spune:

cand exista ceva de impartit,tutela unui copil sau indeosebi lucrurile materiale nu putem fi obiectivi si atunci automat intervine lupta, jignirile, protestele........... cand nu ai nimic de impartit probabil ca atunci ai parte de cel mai linistit divort si ramai in termeni amicali. Eu mi as fi dorit sa raman in acesti termeni cu sotul meu mai ales ca exista si un copil si sa mai vorbim din cand in cand dar in momentul de fata nu vrea sa stie ca mai exist..........e drept cei mai multi reactioneaza asa cand sunt tradati (e valabil si pt femei)dar o data intelegand fenomenul si cunoscand situatia interna chiar poti anula asa 15 ani ......? De ce nu se poate accepta realitatea? Am ajuns la concluzia ca intr o despartire cel care iubeste inca nu poate suporta realitatea, nu vrea s o accepte si atunci mai bine ingroapa persoana ca sa nu mai retraiasca, sa nu mai existe contact.....in schimb daca nu mai iubesti poti sa fii cel mai bun prieten............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Nu intotdeauna Bilancia;e adevarat ca cel "parasit",prefera sa "ingroape" trecutul,si sa nu mai aibe contact cu cel care i-a produs atata suferinta,si o face ca sa se protejeze sufleteste.Dar sa vezi ce ciudat este cand cel care paraseste(nu mai iubeste),nu vrea sa accepte ca a "a fost capabil "de asa ceva si proiecteaza toata vina lui asupra celuilalt ajungand sa-l urasca.Citisem undeva,nu mai stiu unde,ceva de genul "Nimic nu mi-a fost mai greu de suportat,decat faptul ca nu te mai iubeam,asa ca am ales sa te urasc!"...eu nu am inteles-o...dar am simtit-o pe pielea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victory spune:

Eu consider ca am avut o despartire eleganta.Sotul meu a parasit domiciliul conjugal acum 2 ani,iar anul acesta in ianuarie am inaintat divortul.Plecarea lui s-a datorat faptului ca nu ne mai unea acelasi drum,eu trageam pt noi iar el pt el,am considerat ca nu se poate mai poate asa mai ales ca este un copil la mijloc care presupune responsabilitate si multe altele.In tot acest timp el a uitata de micutul nostru, de aceea am si inaintat divortul pentru ai apara drepturile.Divortul s-a desfasurat in liniste,l-am discutata cu el dinainte mai ales ca asul era la mine in maneca avand in vedere parasirea de domiciliu si abandonul familial deci a trebuit sa se confrmeze regulilor stabilite de mine.Eu am obtinut tutela deplina cu drept de vizita numai cu acordul si in prezenta mea,si binenteles penisia alimentara.Eu intotdeauna am considerata comunicare cel mai bun mod pt ati solutiona problemele,certurile si scandalurile nu fac decat sa faca situatia si mai grea ,iar la final rezultatul e acelasi.

Mergi la inceput