passat vs mondeo ghia

passat vs mondeo ghia | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

Salut! am si eu o mare dilema...de fapt "noi" avem acesta dilema..Vrem sa ne luam o masina SH cam la 12.000 de euro si nu stim ce.Primul criteriu este sa fie mare , incapatoare, cu portbagaj generos.Urmatoarele criterii nu le avem bine definite si de aceea nu stim ce sa alegem.
Initial voiam VW Passat din 2003,care din exterior arata foarte bine, dar cand m-am urcat in cateva am fost dezamagita.Loganul meu are un interior mult mai frumos si e dotat cu mult mai multe decat un passat din anul asta la si la banii in care ne incadram noi.Nu mi-am imaginat k passatul poate fi atat de auster...
Am vazut in schimb un ford mondeo ghia in 4 usi, 2004,echipat cu tot ce se poate la o masina (6 trepte, pilot automat , comenzi pe volan, climatronic scaune incalzite , reglabile electric...si multe multe alte optiuni care passatului ii lipsesc
Dilema noastra : VW sau Ford???
Sa nu tinem cont de dotari si aspectul interior doar k este VW?
K nr de km sunt cam tot la fel, adica undeva la 90.000.
Si inca ceva:Ce ar fi mai bine sa luam : o masina rulata exclusiv in Romania sau exclusiv "afara"?
Multumesc anticipat pt raspunsuri

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius-luna a VI-a

SITE FULGULETI,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sper sa nu se supere posesorii de VW, dar stii ce inseamna denumirea?! Volks Wagen, adica masina populara. Adica mai pe buzunarul tuturor. Asta o stiu de la buni si foarte vechi prieteni nemti. Eu una nu as compara un Ford cu un VW. La nici unul din parametri.

Bina, ca sint fan al masinilor japoneze e alta, dar intre cele 2 pe care le spui tu, nici macar o secunda nu as sta sa incerc sa compar.

Succes la cumparaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

eu as alege VW sincer
lasand la o parte dotarile interioare care conteaza mai putin, parerea mea. important este partea mecanica, si nici o alta masina nu se poate compare cu cele germane..

PS vasusem o poza pe net despre ford, era sigla ford si dedesubt..." macar au incercuit greseala" [:)))]

Someone's pleasure is another's pain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Eu as alege un Ford Mondeo Ghia (ghia inseamna full options)

Da, intr-adevar in pasat nu este confortul ca-n mondeo. Eu am condus si un passat si un mondea sio nu se comapra, in plus la dotari mondeo este mult mai bogat.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Fordul e mai ieftin decat VW,dar pot spune clar ca e mai incapator...eu Ford Focus, modelul familial,adica combi. dar e uluitor cat e de spatios,economicos...
Am condus fel de fel de masini,dar imi iubesc Fordul meu.
Daca masina e la 90.000 si e diesel e ok,daca e benzinar....mai gandeste-te.
Eu am luat-o la 42.000 rulata afara,diesel,deci practic noua...doar cu rodajul facut si am luat-o la 5500,plus vama,taxe....am ajuns pe la 70000 jumatate...credeam ca e falsificat kilometrajul si am dus-o la teste si culmea,da ca e real.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Ford Mondeo are o stabilitate foarte buna in curbe, se "aseaza bine" pe drum. O masina puternica, confortabila, consum acceptabil, spatioasa, si de ce nu, frumoasa. Si noi eram exact in aceeasi dilema VW sau Ford. Nu-mi pare rau de alegerea facuta. Doar cu Audi A6 as mai schimba-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mondeo Mondeo Mondeo!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

mondeo all the way.
pt stabilitate, dotati, pret etc. bine inteles, toate astea versus passat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

MONDEO, MONDEO!!!!!!


de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

de-abia mai indrazanesc...vw...

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

eu conduc VW Passat si sunt f multumita

Mergi la inceput