Vreau sa traiesc sanatos!

Vreau sa traiesc sanatos! | Autor: silvy24

Link direct la acest mesaj

Este a nu stiu cata oara cand iau aceasta decizie. De data asta sper sa ma tina.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

si eu... si eu.... Cum incepem? Cum ramanem motivate?


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Am 25 de ani, am 8 ani in spate de fumat intensiv, vreo 4 ani de dependenta de alcool, nu fac sport, am cu 15 kile mai mult decat la 18 ani.

Am spus de multe ori ca vreau sa-mi schimb modul de viata dar nu m-a tinut mai mult de cateva luni.

Ce este deosebit la ziua de azi este faptul ca am aflat de dimineata ca o cunostina te-a mea are cancer la plamani si i-a fost extirpat un plaman acum cateva zile. Si cel ramas este atins de cancer. Tipu are 48 de ani, fumeaza de o viata, si in ultimii ani fuma 2 pachete de tigari pe zi. Sunt pur si simplu socata.

In egoismul meu, binenteles ca m-am gandit la mine. Mi-am pus intrebarea daca in stilul asta voi ajunge macar sa traiesc pana l 48 de ani.

In seara asta voi lua niste decizii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

hahaha .....am vrust sa spun dependenta de cafea nu de alcool....doamne fereste....asta mi-ar mai fi lipsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

ha,ha ...

silvy24, esti tanara , eu scartai deja - am 31, vre-o 4 de cand nu am mai facut sport, 10 kg in plus fata de atunci, de cafea am incercat sa ma las, se poate, insa trebuie sa fii perseverent nu ca mine . Vreau sa-mi schimb modul de viata ultima data si sa sfie pe viata (as vrea eu ...), sa scap de kilele astea ticaloase, sa fiu un bun exemplu ptr fiica'mea, sa am mai multa energie in viata de zi cu zi, si cate n-as mai vrea ...

Ceea ce a functionat ptr mine, atata timp cat nu m-am abatut, a fost stilul de viata Monti, este un subiect pe aici, si daca as reusi sa fac si un pic de sport ar fi excelent.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belutza spune:

eu am 24 , nu fumez ( n-am fumat mai mult de 10 tigari in 24 de ani -de curiozitate am incercat ) , nu beau cafea deloc..pe la 18 ani aveam vreo 50 kg , acum am 52...fac sport acasa cate 40-50 de min pe zi impreuna cu al meu iubit. eu cateodata nu am chef sa fac si ma trage sa fac cu el. as vrea sa reusesc sa-l conving sa nu mai fumeze , are 28 de ani si fumeaza 2 pachete pe zi , m-a terorizat cu tigarile lui.

belutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ah, si eu vreau. Dar tocmai am o portie mare de inghetata in fata mea. Poate miine!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

silvy,daca esti casatorita sau ai iubit serios...ia pune tu de un cupil si sa vezi cum te lasi instant de cafea,tigari,nopti pierdute aiurea si alte apucaturi stricacioase.Exact cum spui tu am fost pana la 22 de ani cand am facut pe puiul meu...m-am cumintit peste noapte..mi-am "revenit" dupa alaptat,dar nu cum eram in studentie. Acum,mai am o juma' de cartus si le las definitiv,ca vine bb2 peste vreo luna-doua. Si eu fumez cu placere cam un pachet jumate-doua pe zi,beau cafea de placere cu stacana de ani de zile (dar n-am nimic daca nu beau,ceea ce nu se poate spune despre tigari unde fac ca trenul) si mancarea mea preferata e fast-food.Apa pun in gura cand mi se termina berea si cola.Ia spune-esti mai rau de atat???

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

mamica dulce, solutia e simpla. cumpara numai apa si considera ca s-au terminat restul.

Grow where you're planted.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Si eu imi doresc sa traiesc sanatos. Am 28 ani, 54 kg, nu fac sport (din comoditate sar si din lipsa de timp), fumez ocazional, beau cam multa cafea si mananc pe apucate. Ideea este ca stilul de viata sanatos exclude stressul cu care ne confruntam noi in ziua de azi. Aveti vreo reteta impotriva stressului?

Spor.

Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fetelor, mie imi place ca tot cele tinere, slabe si sanatoase vor sa traiasca sanatos. Judec si eu dupa descrierile voastre. Astept sa vad persoane care se declara peste 55 de kg! Sau au 1,40 m!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput