*Gravidute&Mamici de IASI (3)*

*Gravidute&Mamici de IASI (3)* | Autor: kriss79

Link direct la acest mesaj

GRAVIDUTE DE IASI


1. mariajinx (Marria) - dr.Gabriela Toma 36+



2. amironeanu (Andreea) - dr.Mihalceanu Elena 35+cu si Stefania (3 ani)


3. ochialbastri - dr.Mihalceanu Elena cu Maria Sofia 34+


4. moldoveanca (Teo) - dr. Mihalceanu Elena cu Vlad Dominic 32+

5. kriss79 (Cristina) -dr. Mihaila Catalin cu Alessia Stefana 29+


6. Crissintibun (Cristina) -dr.Holicov Monica cu Amalia Miruna 28+


7. Ioana_77 (Ioana) - dr. Mihalceanu Elena cu 26+ si Maria (2 ani)


8. mariussimiuc (Mihaela) - dr. Holicov Monica 22+ siRobert (2 ani si jumatate)


9. Slimatei (Stefania)cu Stefania 22+


10. oana8188 (Oana) cu Alexandra 21+


11. gugushtiuc - dr. Grigore Mihaela cu Iris 20+


12. raca (Cristina)- dr.Lazar 14+



MAMICI DE IASI

1. Danelutza- de Isabella (05.06.2005)


2. anymony (Any) - de Ioana Catalina (12.02.2006)


3. Mexxa (Andreea) lui Sebastian Mihai(10.09.2006)


4. Katthy - de Bianca Elena (15.05.2007)


5. mihamora - de Dominic (15.05.2007)


6. gabiarama - lui Bogdan Constantin (21.05.2007) ,Mihnea (3.01.2004)si Tudor (20.09.2005)

7. Alynta27 (Alina Mirela)- lui David (27.06.2007)


8. lorinaoo1 (Lavinia) - de Lorina Maria (05.07.2007)

9. ghinetz (Oana) - lui Victor Constantin (12.07.2007)siStefan Vladimir (4 ani)


10. Siminoc (Simona) - de Miruna (13.07.2007)


11. Nonna76 (Monica) - lui Andrei(17.07.2007) siVlad (4 ani)


12.Shpry (Irina) - lui Alex(24.07.2007)


13.Simo78 (Simona) - lui Matei Hisham (28.07.2007)

***UTILE***
Dr.Grigore Mihaela
Medis, Str. V. Alecsandri nr.9, sc. C, ap.1, Iasi
tel-0232/276 015

Dr.Holicov Monica
Bd. T.Vladimirescu nr. 48A, Iasi
tel- 0232/233 112

Dr.Mihaila Catalin
-Cab.prof. Dr. Dragomir(langa Cinema Victoria)
tel.0232-21 86 86
-Ominiclinic, Str. Gr.Ureche nr.2, bl.6 Martie, Iasi
tel.0232/216 260, 0728/450 098

Dr.Mihalceanu Elena
-Cab.prof. Dr. Dragomir(langa Cinema Victoria)
tel.0232-21 86 86
-Cab.Dr. Carauleanu, Str. Petru Poni nr.1 bis
tel.0232-257 474, 0744/517 106

Dr.Toma Gabriela
-Ominiclinic, Str. Gr.Ureche nr.2, bl.6 Martie, Iasi
tel.0232/216 260, 0728/450 098

Dr. Ioanid Neculai
-Cabinet in Podu de Fier (intersectie)
tel. 0740/619 863

Dr.Iliev Gheorghe
-Cabinet Podu Ros
tel.0232/237 761

Dr. Socolov Demetra
-Cabinet Avicena, Bd. Stefan cel Mare nr.10, Iasi
tel. 0232 276433, 0232 212877
fax: 0232 267608

*****
Alocatia pentru copii nou-nascuti - 204 RON
Legea 416/2001 republicata

-Cerere tip;
-Declaratie pe propria raspundere privind rangul copilului nou nascut;
-Actul de identitate al mamei – copie si original;
-Certificatul de nastere al copilului nou-nascut* - copie si original;
-Copiile de pe certificatele de nastere ale copiilor nascuti anterior, daca e cazul;
-Livretul de familie (eliberat si actualizat de SERVICIUL STARE CIVILA) – original;
-Adeverinta (negatie) – in cazul in care nasterea a fost inregistrata in alta localitate/sector decat in cea in care domiciliaza mama, din care sa rezulte ca nu a beneficiat de alocatia pentru copilul nou-nascut.

* prin sintagma copil nou-nascut se intelege copilul in varsta de pana la 12 luni.
Beneficiaza de alocatia nou nascut, mamele pentru primii 4 copii nascuti vii.

Alocatia de stat (0-2 ani - 200 RON/luna) (2-18 ani - 25 RON/luna)
Legea nr 61/1993 republicata;

-Cerere tip
-Actul de identitate al reprezentantului legal – copie si original;
-Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita alocatia de stat - copie si original;
-Dosar cu sina;
-Alte acte solicitate dupa caz:

-Adeverinta de la primaria de domiciliu al celuilalt parinte, in cazul in care acesta nu are acelasi domiciliul;
-Certificat de casatorie
-Hotarire de divort
-Hotarire judecatoreasca de incredintare, incredintare in vederea adoptiei, de plasament, de plasament in regim de urgenta, de instituire a tutelei;
-Certificat de incadrare intr-o categorie de persone cu handicap.

Contravaloarea in lei a trusoului pentru nou nascuti - 150 ron

OUG 3/2007

-Cerere tip
-Declaratie pe propria raspundere privind nesolicitarea anterioara a contravalorii in lei a trusoului pentru nou-nascuti
-Act de identitate solicitant (original si copie)
-Act de identitate celalalt parinte (copie)
-Certificat nastere copil (original si copie)
* beneficiaza de contravaloarea in lei a trusoului nou nascuti in cuantum de 150 RON, copiii nascuti intre 01.01.2007 si 31.12.2007.

Actele necesare in vederea inregistrarii nasterii

-Certificatul medical constatator al nasterii, intocmit pe formular tip, care va trebui sa poarte numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului;
-Certificatul de nastere si actul de indentitate al mamei si al declarantului, daca nasterea nu este declarata de mama;
-Certificatul de casatorie al parintilor copilului, daca sunt casatoriti;
-In cazul in care mama copilului nu este casatorita, iar tatal acestuia doreste sa-l recunoasca, declaratia de recunoastere a paternitatii va fi data in fata ofiterului de stare civila de catre tata, care va prezenta actul de identitate, fiind necesar deasemenea si acordul scris al mamei;
-Inregistrarea nasterii se face in termen de 15 zile de la data nasterii pentru copilul nascut viu;
-Pentru copilul nascut mort, termenul este de 3 zile de la nastere.
-Inregistrarea nasterii pentru copilul nascut viu, dar care a decedat inauntrul termenului de 15 zile, se va face in termen de 24 ore de la data decesului;
-In cazul in care parintii au nume de familie diferit, sau exista neconcordanta intre prenumele copilului trecut in certificatul medical constatator al nasterii si declaratia verbala a declarantului, inregistrarea nasterii se face pe baza declaratiei scrise semnata de ambii parinti in fata ofiterului de stare civila, din care sa rezulte numele de familie si prenumele copilului;
-Daca declararea nasterii a fost facuta dupa trecerea unui an de la data nasterii, actul de nastere se intocmeste in baza hotararii judecatoresti, definitive si irevocabile, privind incuviintarea inregistrarii tardive, care trebuie sa contina toate datele necesare inregistrarii;
-Dupa inregistrarea nasterii, certificatul de nastere se elibereaza unuia dintre parinti.
(Multumim pussi)


Cap.1
,Cap.2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Bine ati venit!!
Miha, succes la TT!!
Cristina, bine ai revenit! felicitari pentru examene! te-am trecut cu saptamanile corect. s-ar putea sa fiti mai marisoare ca noi:) eu am 24 dupa U.M., dar ca dezvoltare eram mai micute cu cateva zile..
Noi mergem miercuri dupa amiaza la dr sa vedem ce si cum mai face. Oricum, acum o simt in fiecare zi..ieri chiar m-am "jucat" cu ea..eu apasam putin si ea imi raspundea..era tare haios..chiar se vede prin burtica cum misca, se ridica burtica.. Am cautat pe net si am vazut ca la varsta asta are vreo 30 cm si vreo 600 grame..asa ca abia astept sa ne revedem la eco!



Burtik
Cristina 24+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Kriss ,iti multumesc k m-ai trecut corect pe listuta si pt urarile de bun venit.
Da, suntem mai marisoare k dupa UM ar fi 26 saptamani si 2 zile .Dar stii k eu prefer sa calculez dupa varsta Amaliei k asa m-am obisnuit.
Ami a mea are 704 g ,sambata am fost la echo si am vazut-o .Si fetita mea e activa ,acum mai cu moderatie k in zilele de examen era chiar exagerat.Mi-a aratat dr exact unde sunt piciorutele ,mi-a aratat cum sa ii simt coloana vertebrala .se simte ca niste mingiute mici moi si capusorul .Ma topesc cand o simt asa de activa ,sanatoasa si a mea.
la toate burticile,

Cristina 24+ si Amalia Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Kriss vezi ca in loc de Mamici de Iasi ai scris Miresici de Iasi . La ce te gindeai?
Eu mireasa am fost acum 7 ani, nu prea ma mai vad in postura de mireasa , mai ales cu o asa burtica....
Felicitari Cris pentru sesiune, acum o sa ai timp sa te ocupi in liniste de toate.

Monica 36+ Andrei si Vlad 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

e buna faza cu "Miresici" ..scuzati
sunt ametita inca de la nunta



Burtik
Cristina 24+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Kriss ,m-am uitat la pozele de la nunta unde ai fost nasa si imi place f mult cum ai iesit,parul si machiajul in special.Rochia e superba ...De unde ai luat-o si cat?
Nonna ,multumesc de felicitari! Imi place f mult atmosfera de pe topicul nostru ,mamici de Iasi .In alte parti scriam un mesaj si era complet ignorat si nu e o senzatie prea placuta sa vezi k vb singura.
Am fost in mall la House o Art ,sa am delectez si eu ,k nu mai fusesem de nu stiu cand .Ori eu merg des pt k stau in Tudor ,la 2 minute de mall.Au produse f frumoase si de calitate ,pacat nu prea au pt gravide.Reducerile sunt de 50 la suta la hainutele mai deosebite.Alea la care e reducere 70 la suta sunt cam nevandabile.Mi-am cumparat si eu o bluzita la 300 mii de la 600 ..E bleo si e din vascoza ,se aseaza mulat pe burtik ..imi place cum o scoate in evid si merge si dupa f bine ,fiind un material mai elastic.

Cristina 24+ si Amalia Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Cristina, sunt doar cateva poze facute de mine..le voi pune si pe cele profesionale cand mi le dau finii..
Multumesc de aprecieri..nu se vede prea mult din poza aia..rochita e facuta de croitoreasa cu materiale luat de la Casa Giulia. Si ca sa fie totul ok, in ziua aia, la cun.civ mi-au iesit niste pete rosii pe gat..apar si in poza aia:) parca-s ciumata..si acum le am, sunt ca niste arsuri..dar nu stiu de la ce mi-au aparut..



Burtik
Cristina 24+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Cristibun bine ai venit!
Kriss sa-ti fie de bine nasitul! Cum te-ai distrat la nunta? Ai dansat? Multumim pentru noul capitol!


Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
David


Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Cristibun bine ai venit!
Kriss sa-ti fie de bine nasitul! Cum te-ai distrat la nunta? Ai dansat? Multumim pentru noul capitol!


Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
David


Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

A fost foarte frumos Alina, si da, am dansat! Multumesc frumos!
dar ieri si azi dim. m-a ajuns oboseala, si ma simteam ca si cum as fi fost calcata de tren..Am fost la masaj si acum mi-e mai bine!



Burtik
Cristina 24+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Multumesc fetelor pentru indrumari si sustinere. Am fost dimineata la maternitate pentru TT,dar au zis ca nu au reactivi si ca nu mai lucreaza. Asa ca m-am indreptat incetisor catre Synevo.Am rezultatul abia pe 17 iulie. Maine ma duc sa ma mai intep o data pentru analizele uzuale.

Mergi la inceput