Informatii utile

Informatii utile | Autor: Witchie

Link direct la acest mesaj

Va rog daca se poate sa postati aici adresele si numerele de telefon ale centrelor unde mergeti cu copiii, orice ati fi vrut sa aflati mai devreme decat ati facut-o deja. Milena, poate spargi tu gheata. Doralina, te rog ajuta-ne cu toate datele pe care le poti impartasi. Mentionez ca acest topic va fi strict informativ, un simplu index.
Va multumesc.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Pierdut mami

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

- Gimnastica recuperatorie Bobath-Vojta în România.
- Informatii - utile VOJTA- cazuri si experiente.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Centre de recuperare pentru copii cu autism si retard
http://www.autism.ro/forum/viewforum.php?f=1&sid=97534b6f15b92889f4ce0391c1dd06dc
Asociatii care sprijina parintii in activitatea de recuperare
http://www.autism.ro/forum/viewforum.php?f=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

IOMC, Grivitei 71.
Mai este la Romana, langa teatrul de papusi pt. cei mici un centru DODO???? Nu stiu exact cum se numeste????? De la teatru mergeti pe partea cu teatru spre parc si intr-o vila mare......
Mai dau niste tel si va spun.
Se mai face recuperare si la primarii , unde se depun dosare de h. Str. Drumul Sarii(nici asta nu o stiu exact cum se numeste, eu le am in cap si stiu si unde vin dar nu prea am date exacte) la intersectia cu GHencea.


Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Se mai face recuparate si in toate spitalele dedicate celor mici. Grigore, Budimex.....dar nu cu internare.

Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Paula, iarta-ma ca te contrazic, dar la Budimex Centrul de Recuperare s-a separat de spital, este independent si te poti interna cu copilul pentru 2 saptamani sa faci kineto, ergo, fizio etc. De anul asta nici nu-si mai iau vacanta de vara lunga, ca anii trecuti... Majoritatea terapeutilor lucreaza cu metoda Bobath, unul singur - Vojta (din motive obiective, evident).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu ce am spus din propria experienta. Nu am cerut sa ma internez la Budimex si nu stiu decat sa mergi sa faci si sa pleci la sfarsit. Dar la Grigore stiu sigur ca nu se pot interna copii pentru recuperare.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Paula, ai dreptate, la Grigore Alexandrescu se face recuperare doar pentru copiii internati in urma accidentelor, operatiilor, nu poti cere sa faci acolo kineto cu copilul... Din pacate, chiar si in astfel de situatii (pentru internati) nu au suficienti terapeuti si-ti sugereaza sa gasesti unul si sa-l aduci la spital pentru a face recuperarea necesara cu copilul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Asociatia Pentru Interventie precoce in Autism (A.I.P.A) infiintata in august 2006 de tutorii de ABA de la Horia Motoi poate fi contactata la adresa: asociatie_aipa@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:

CALARASI: De 4 ani ne-am infiintat si am reusit sa avem 3 grupe speciale( ultima este infiintata in aceasta toamna si este formata di 6 copii cu autism, si bineinteles ca am avut sprijinul inspectoratului scolar, as. Reninco si unicef)si la 1 octombrie am deschis primul cabinet de psihopedagogie, consiliere pentru copiii cu dizabilitati. Deocamdata acest cabinet se adreseaza copiilor din grupele formate, dar vom continua.In ceea ce ne priveste pe noi, cei care am muncit sa realizam aceste lucruri sa stii ca suntem voluntari, si mai presus de orice suntem parinti care au copii cu dizabilitati. Deci nu toate asociatiile si fundatiile se ocupa cu spalare de bani, etc.
www.noiorizonturi.cabanova.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:



Asociatia “Noi Orizonturi” Calarasi

Asociatia Agora Bucuresti

Telefon 0726386074
telefon /fax : 0242/313870
e-mail: noiorizonturi2006cl@yahoo.com
site: www.noiorizonturi.cabanova.ro
punct de lucru Calarasi


Fundatia Bethany House
telefon /fax : 0242/318343, mobil 0746056268
e-mail: dantodana@aol.com






Comunicat de presa

Pentru a marca “Ziua persoanei cu handicap”, Asociatia “Noi Orizonturi” Calarasi, Asociatia “Agora” Bucuresti, punct de lucru Calarasi si Fundatia “Bethany House” Calarasi, organizeaza in data de 03 decembrie 2007, ora 10.00 o expozitie cu vanzare, cu lucrari realizate de copiii si tinerii beneficiari ai serviciilor sociale oferite de cele 3 organizatii.
Acest eveniment va avea loc la sediul Asociatiei Agora din Bd. 1 Mai, bloc Parc, Parter, Calarasi.
Va multumim !








Mergi la inceput