Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns altauprieten spune:

Va salut,

Revin cu update despre recensamantul prescolarilor in anul 2012
cules de la secretariatul Scolii nr.46 / Sector 2

Prin comparatie cu alte scoli din acelasi sector, ei au programat pentru recensamantul prescolarilor doua perioade: 12-16.martie - pentru copii "din circumscriptie " : care apartin cu domiciliul de scoala 46, apoi intre 20-24.martie - pentru copiii din afara 'circumscriptiei'.

Mi-a recomandat sa facem alegerea cat mai intelept posibil si sa il inscriem in prima perioada, la scoala de care apartinem. O data inscris la scoala de care apartine, sa nu mai inscriem prescolarul si la alte scoli.
Sau daca vrem sa mearga la alta scoala ( dar riscam sa nu fie locuri disponibile nici acolo, nici nu mai poate fi inscris la scoala de care apartine ) sa mergem numai la scoala respectiva dar numai la una, nu la mai multe.

Bafta ! si astept comentariile voastre, incurajarile si recomandarile pt scoli aproape de Piata Iancului.
Multam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Altauprieten, stiu ca unele blocuri de pe Avrig (P-urile) apartin de 56. Voi apartineti de 46?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui altauprieten

Va salut,

Revin cu update despre recensamantul prescolarilor in anul 2012
cules de la secretariatul Scolii nr.46 / Sector 2

Prin comparatie cu alte scoli din acelasi sector, ei au programat pentru recensamantul prescolarilor doua perioade: 12-16.martie - pentru copii "din circumscriptie " : care apartin cu domiciliul de scoala 46, apoi intre 20-24.martie - pentru copiii din afara 'circumscriptiei'.

Mi-a recomandat sa facem alegerea cat mai intelept posibil si sa il inscriem in prima perioada, la scoala de care apartinem. O data inscris la scoala de care apartine, sa nu mai inscriem prescolarul si la alte scoli.
Sau daca vrem sa mearga la alta scoala ( dar riscam sa nu fie locuri disponibile nici acolo, nici nu mai poate fi inscris la scoala de care apartine ) sa mergem numai la scoala respectiva dar numai la una, nu la mai multe.

Bafta ! si astept comentariile voastre, incurajarile si recomandarile pt scoli aproape de Piata Iancului.
Multam !




Recensamint in martie??? atunci se fac deja inscrierile.
recensamintul se face ACUM.

Ba da: scolile sint obligate sa pastreze locurile din circumscriptie pina in etapa 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionionel spune:

Daca scolile de circumscriptie ar fi obligate sa pastreze locurile pana in faza 3, atunci faza 2 ar fi inutila. In faza 2 scolile "alese" trebuie sa raspunda pe cine accepta (dupa criteriile facute deja publice), fara sa pastreze rezervate locuri pentru cei din zona alocata care au optat pentru alte scoli...
Nimeni nu este obligate sa rezerve locuri, in consecinta, efectul "pervers" al acestui tip de alocare pe scoli de circumscriptie va fi ca majoritatea va merge catre scolile de circumscriptie, altfel risca sa nu mai gaseasca loc nici acolo (daca sunt respinsi in faza 2). Un altf efect este deja clasicul PCR, pilele si relatiile fiind deja, probabil, activate...asa ca si asta e un criteri atunci cand optam pentru o alta scoala decat cea de circumscriptie..
Oricum, bine macar ca avem niste reguli...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

etapa a II-a este doar pentru scolile care au locuri aprobate libere peste numarul de copii recenzati. scolile tin rezervate locurile pentru copiii recenzati din circumscriptie, daca nu s-au inscris in prima etapa, pentru etapa a III-a.
de ex: eu am recenzat 75 de copii, scoala are aprobate 75 de locuri. toate locurile sunt ocupate si nu se da liber nici un loc pentru etapa a II-a, chiar daca s-au inscris 50 de copii din circumscriptie. se asteapta etapa a III-a pentru a termina de inscris copiii din circumscriptie. abia in etapa a IV-a se dau locuri libere daca nu s-au completat de copiii din circumscriptie.
atunci se iau in considerare criteriile specifice (cele aprobate de consiliile de administratie ale scolilor) de departajare, daca sunt mai multi copii decat locuri ramase libere.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

si ca sa fiu si mai precisa: se aproba 25 de locuri pe clasa. deci daca scoala a preconizat pentru anul urmator 3 clase, atunci planul de scolarizare va fi aprobat cu 75 de locuri. daca am recenzat 55 de copii, atunci am 20 de locuri libere pentru cei din afara circumscriptiei.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:


Stiti ceva de scoala 152 URUGUAY? Sincer, azi am auzit de scoala asta de care suntem arondati. Cine stie ceva despre ea, va rog sa imi spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns altauprieten spune:

Salutare si Multam tuturor pt. raspuns, comentarii.

Acum caut, fara succes... 'online', sa gasesc listele cu locurile libere, dupa prima etapa de inscriere.
Aveti idee pe ce filiera www ma pot clarifica ? Multam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui altauprieten

Salutare si Multam tuturor pt. raspuns, comentarii.

Acum caut, fara succes... 'online', sa gasesc listele cu locurile libere, dupa prima etapa de inscriere.
Aveti idee pe ce filiera www ma pot clarifica ? Multam !


Prima etapa de inscriere nici nu a inceput. Cum sa gasesti "locuri libere" dupa prima etapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si "eu" sunt arondata la uruguay - nu stiu mai nimic pentru ca nu m-a interesat - aveam eu un plan f bine definit pentru scoala copiilor;
dar am inceput sa inclin catre uruguay
dezavantaj major: rezultatele la admiterea in liceu sunt dezastruoase (cel mai bun copil e sub 9 la admitere) in anii precedenti
corectie la dezavantajul major: au rezultate crescatoare la olimpiade; e o scoala "in crestere"

avantaje:
clase putine (am inteles ca e cate una pe fiecare an de studii)
invatatoarea din anul asta care ia cls. I, care pare a fi super (pare a fi ca n-am fost sa vorbesc cu ea, ca sa am o oaresce impresie personala)
aproape si fara traversarea unei intersectii aglomerate (asta nu stiu daca merge si in cazul tau)
scoala e destul de bine dotata si renovata de curand

eu inca stau in cumpana, dar parca as incerca uruguayul. daca nu merge, vad eu ce fac.

Mergi la inceput