Supa din radacinoase constipa?

Supa din radacinoase constipa? | Autor: maricar

Link direct la acest mesaj

De cateva zile i-am introdus puiului meu in alimentaie, pe langa sucul de mar si morcov si supa de legume, in care am pus in special radacinoase (morcov, radacina de patrunjel, pastarnac, dovlecel, ceapa). Problema e ca din prima zi in care a papat supita, au inceput problemele cu constipatia. Recent am aflat ca radacinoasele ar fi de vina. Voi ce ziceti?

mariavlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Initial creeata de maricar

De cateva zile i-am introdus puiului meu in alimentaie, pe langa sucul de mar si morcov si supa de legume, in care am pus in special radacinoase (morcov, radacina de patrunjel, pastarnac, dovlecel, ceapa). Problema e ca din prima zi in care a papat supita, au inceput problemele cu constipatia. Recent am aflat ca radacinoasele ar fi de vina. Voi ce ziceti?

mariavlad



Si eu am patit la fel. De 3 luni de cand i-am introdus piureurile de legume si carnita Maruca e constipata. Ne chinuim zi de zi, nu stiu ce sa ii mai dau sa pape. Ii dau si cate 5 caise pe zi, dar degeaba

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Puiul meu are 1 anisor, o luna si jumatate.
Nu pun morcovul la supa fiindca ii dau suc de morcov(la masa de fructe sau branzica). Prefer sa bea suc fiindca isi pastreaza vitaminele decat sa fierb morcovul.

Intr-o zi se prefera fie sucul, fie morcovul fiert(la supa), nu amandoua. Poti sa dai la ambele mese dar cantitatea se injumatateste la fiecare masa a.i. per total sa fie cantitatea rec./zi.
Daca in supa predomina morcovelul: da, poate duce la un kk tare. Pastarnacul se digera greu.

Incearca sa scoti morcovul din supa(sa-i dai doar sucul dimineata la masa de fructe), sa predomine dovlecelul si cred ca se regleaza kk. Poti sa-i mai pui si cartofel, daca vrei - regleaza kk.


Marina, avand 2 copilasi ai mai multa experienta decat mine dar imi permit cateva idei. La masa de legume tb. sa lucrezi ca sa nu se mai constipe. Poti sa-i pui suc de morcov in legume sau iaurt. Noi punem iaurt la legume(altfel nu manaca dar e alta poveste). Peste cateva luni poti incerca cu o lingurita de unt la masa de legume. Celelalte trucuri le stii mai bine.
Apoi: marul ajuta. 1 merisor pe zi: la masa de fructe sau branzica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

quote:
Initial creeata de maricar

De cateva zile i-am introdus puiului meu in alimentaie, pe langa sucul de mar si morcov si supa de legume, in care am pus in special radacinoase (morcov, radacina de patrunjel, pastarnac, dovlecel, ceapa). Problema e ca din prima zi in care a papat supita, au inceput problemele cu constipatia. Recent am aflat ca radacinoasele ar fi de vina. Voi ce ziceti?

mariavlad



Eu stiu ca morcovul constipa.

si multa sanatate.

Ali si IARINA (16.02.2006)
www.dropshots.com/ali-iarina" target="_blank"> poze si filmulete Iarina (1), www.dropshots.com/ali-iarina2" target="_blank">(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Morcovul fiert constipa, asta e si motivul ptr care nici acum nu-i dau Mirunei sa-l manance in supa sau ciorba. Il fierb asa de gust, apoi il scot cand pasez restul. Cand o sa incepi sa-i mai dai fructe o sa se mai regleze..dar repet..scoate morcovul fiert si vezi cum e.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by Darria
Marina, avand 2 copilasi ai mai multa experienta decat mine dar imi permit cateva idei. La masa de legume tb. sa lucrezi ca sa nu se mai constipe. Poti sa-i pui suc de morcov in legume sau iaurt. Noi punem iaurt la legume(altfel nu manaca dar e alta poveste). Peste cateva luni poti incerca cu o lingurita de unt la masa de legume. Celelalte trucuri le stii mai bine.
Apoi: marul ajuta. 1 merisor pe zi: la masa de fructe sau branzica.




Of, Daria, am incercat de toate!!! I-am dat si numai cartofel, iaurt papa oricum, in orice combinatie, merisor nu i-am mai dat ca ii dau caise (care am inteles ca sunt si mai bune impotriva constipatiei). Nasol e ca si cand nu i-am dat legume tot s-a constipat, deci...e probelem grea. Face apropae zilnic, dar face pietricele si plange rau. Sunt si zile bune, rar insa, cand face muuuuuuult si ok. Cu cea mare nu am avut niciodata pr asta, ba din contra, facea de 5 ori pe zi.
O sa mai incerc cu sucul de morcov in pioureutul de legume, asta chiar nu i-am mai dat de mult. Sa vedem, poate am noroc asa.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

MORCOVUL CONSTIPA!NOI AM AVUT NECAZURI CU ASTA.DOVLECELUL NU CONSTIPA SI DAK ACCEPTA, DA-I LA MASA DE FRUCTE PARA(SUC SAU FRUCT) SI KIWI.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Multumim muuuult! Noi am scos morcovelul din supita si chiar a mers. Probabil asta era cauza constipatiei.

mariavlad

Mergi la inceput