leacuri contra aftelor si herpesului

leacuri contra aftelor si herpesului | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Poate mai intereseaza pe cineva. Articolul este din Libertatea de astazi.

Aftele bucale și herpesul, ce apar în special vara, când temperaturile sunt ridicate, dau bătăi de cap tot mai multor persoane. Prezentăm în continuare câteva sfaturi și produse naturiste care pot fi de ajutor. Aftele sunt erupții formate din vezicule ce apar pe mucoasa bucală, pe limbă și pe laringe, bășicuțe pline cu lichid, care atunci când se sparg lasă o mică ulcerație în urmă. Ca manifestări ce însoțesc aftele apar: dureri, salivație abundentă, usturimi, greutate la înghițirea alimentelor. În această perioadă se recomandă preponderent consumul de lichide. Herpesul este o boală a pielii și a mucoaselor, în primul rând, find produsă de un virus. Ca manifestări întâlnim: dureri ascuțite, mâncărime și arsură. lată câteva produse:
Car-E-Pur - complexul de minerale și microelemente prezent în acest produs ajută la creșterea imunității generale a organismului. Produsul este un supliment fito-terapeutic foarte bun ce poate fi folosit în boli infecto-contagioase ca: herpes simplex 1 si 2, herpes zoster, gripă, varicele, rinite, rinosinuzite, astm bronșic infecto alergic și dermatoze infectoalergice.
Prezentare: flacon cu 30 de capsule.
Admnistrare: adulți, profilactic: 10 zile/lună, o capsulă de 3 ori/zi. Curativ: două capsule de 3 ori/zi. Copii: o capsulă/zi. Nu se administrează în perioada de pre și post vaccinare.
Preț: 60.000 lei.
Imunostim - este un imunostimulent ce are la bază Gheara mâței și Echinaceea și poate fi folosit de persoanele cu un sistem imunitar slăbit. E recomandat în infecții virale si bacteriene.
Prezentare: flacon cu 30 de capsule.
Administrare: 1-3 capsule/zi. Nu se administrează la copii.
Pret: 170.000 lei.
Extractul din seva de mesteacan - produsul este recomandat pentru tratarea aftelor. De asemenea, este eficient si in stomatite aftoase si dermatoze.
Prezentare: flacon cu 50 ml.
Administrare: intern: 50-70 picaturi în doza unică.
Glicerină boraxată cu propolis - conține extract de gălbenele, tinctură de propolis și glicerină. Are acțiune analgezică, antiseptică și antiinflamatorie la nivelul cavității bucale, în cazul inflamațiilor mucoasei bucale (afte, stomatite, gingivite).
Singura problemă este că, persoanele care folosesc această soluție să nu fie alergice la propolis sau la galbenele.
Prezentare: flacon cu 30 de grame.
Administrare: badijonări cu 1/2 de oră înainte de masă.
Produsele prezentate le puteți găsi în magazinele de produse naturiste situate în strada Baia de Fier nr. 5 (din str. Sf. Vineri, tramvaie: 16, 40, 5, 14) și din strada Matei Voievod 135, strada de la intersecția Vatra Luminoasă cu Șoseaua Mihai Bravu.
Leacuri băbești pentru afte
- regim vegetarian cu multe sucuri de legume și fructe;
- tamponare cu o felie de lămâie;
- tamponare cu suc. de ceapă, suc de usturoi:
- badijonări cu suc de lamâie;
- badijonări cu tinctură de propolis;
- badijonare și gargară cu ulei de susan;
- gargară cu ceai de salvie, busuioc, sulfină, petale de trandafir;
- gargară cu tinctura de gălbenele, tinctură de propolis, păpădie și aloe.
Leacuri băbești pentru herpes
- cura cu sucuri de legume și fructe;
- ceaiuri decurative: 3 căni/zi din trei frați pătați, păpădie, soc;
- suc de orz verde;
- badijonări cu suc proaspăt de galbenele pe zona de herpes;
- cataplasmă cu decoct de brusture;
- tamponări cu tinctură de propolis (dacă persoana tolerează propolisul);
- se ia menta uscată, se face pulbere la râșnită de cafea și se aplică pe zona respectivă;
- aplicații cu apă argiloasă.


(5 ani si 3 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Un leac babesc pt herpes: se ia o lingura de lemn si se incalzeste coada umpic deasupra focului. Apoi se pune coada lingurii pe zona cu pricina. Se repeta procedeul cu coada lingurii din ce in ce mai calduta(cat se suporta)de trei ori.
Si a doua zi a trecut!


Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Si eu stiu un leac babesc pentru herpes: iti smulgi un fir de par din cap si freci herpesul cu el tinand firul de ambele capete. Daca dai cu firul in faza incipienta, herpesul se trage inapoi imediat, daca e mai mare il usuca. La mine metoda functioneaza fara gres, ba sota-miu care se rade in cap deci n-are fire de par, le smulge pe-ale mele, deci merge si cu par de la alte persoane nu numai de pe propriul cap.
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Oana, mie mi-a spus mama sä-mi dau cu coada pisicii!!!
Säräcuta, ce-o mai alergam!
Dar se pare cä ajutä...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Oana, mie mi-a spus mama sä-mi dau cu coada pisicii!!!
Säräcuta, ce-o mai alergam!
Dar se pare cä ajutä...




Pe bune?????? Hahahahaha..imi imaginez...miorlaaaaaaaauuuuu...biata matza cand o trageai de coada

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Culmea e, cä nu stia säraca, ce e cu mine!!!...cä de obicei mä purtam frumos cu ea!
Cred cä aveam o grimasä specialä pe fatä, cä parcä stia despre ce e vorba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Culmea e, cä nu stia säraca, ce e cu mine!!!...cä de obicei mä purtam frumos cu ea!
Cred cä aveam o grimasä specialä pe fatä, cä parcä stia despre ce e vorba!!!





Poate iti vedea herpesul...




L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Posibil....

Sau poate i se transmiteau ei, si eu nu stiam!!!!

Mergi la inceput