energie solara/eoliana/hidro

energie solara/eoliana/hidro | Autor: nana_sim

Link direct la acest mesaj

Citesc de ceva vreme pe internet despre sursele de energie alternative, incercand atat sa reduc costurile casei cat si sa fac ceva pentru mediul in care traiesc (asta suna cam a slogan dar zau ca ne pasa!) Sunt deja de cantitatea de informatii dar in aceeasi dilema in a ma hotara ce ni se potriveste si cum sa selectez din oferta firmelor.
Ajungand in punctul acesta m-am gandit sa exploatez know-how -ul inepuizabil al DC si sa lansez discutiile pe aceasta tema.
Deci: care aveti, de care, faceti economii, de unde ati cumparat, cat a costat, e un mit sau nu ca sunt scumpe in Ro fiind la inceputurile acestei ere ... si orice altceva credeti ca e bine de stiut inainte de a face pasul asta.
Noi ne gandeam pentru inceput la incalzirea solara pentru ca avem casa orientata nord-sud si avem mult soare pe partea sudica. Cine mai foloseste?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Nana, si pe mine ma intereseaza subiectul, mai ales despre incalzirea solara, asa ca daca ai descoperit ceva surse de informatii, pune-le aici sa citim si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Si eu sunt interesata de sursele regenerabile. Merita sigur incalzirea apei calde - am niste prieteni care au. Informatii gasiti pe net, de ex in Cluj este un magazin langa podul din Piata Abator : www.solara.ro. Dar tot mai multe firme care comercializeaza centrale au si solutii folosind energie solara.
Pentru producere de energie electrica, investitia este foarte mare, si este rentabila doar in cazul unei case de vacanta foarte indepartata de reteaua publica de electricitate.
Dar am vazut solutii de alimentare antene GSM in zone izolate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Da, pai asta cu incalzirea apei calde ma interesa si pe mine, mi se pare o investitie buna, sigur iti recuprezi repede banii. Cat costa o astfel de instalatie, stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Mai multe informatii despre principiu de functionare si oferte
1
www.kerychip.dk/EnergieSolara.htm" target="_blank">2
3
4
5
6
www.sunset-solar.de/" target="_blank">7


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Acum o jumatatede an am mai raspuns eu la un subiect din asta, si am dat si firme (site-uri) ale unor firme care au sisteme de incalzire pe baza de energie telurica. Erau si calcule de costuri, comparative cu sistemele solare, dar sa ma impuscati si nu mai stiu nici pentru mine firmele respective sau subiectul la care am raspuns. In orice caz, tin nminte ca cele solare daor ptr incalzire si apa menajera sunt cu 20-30% mai scumpe decat cele clasice, in fct de necesarul de apa acoperit ptr incalzire; iar cele cu energie telurica sunt cu ~ 30% mai scumpe decat cele solare. Avantajul acestora din urma este ca sunt utilizabile pe orice fel de anotimp si de vreme, iarna incalzind si vara dand racoare. Tin minte ca erau vreo 3 feluri de montaj la cele telurice.

mamica lui Matei

Mergi la inceput