Frigider care nu raceste...de ce oare???

Frigider care nu raceste...de ce oare??? | Autor: dordia2000

Link direct la acest mesaj

Am o combina frigorifica Gorenje luata anul trecut in toamna. De cateva zile frigiderul care e setat sa stea la + 3 grd a inceput sa afiseze +5,+6 etc. Am citit cartea tehnica si am curatat compresorul si o tavita in care se scurge ceva apa...etc. Aseara l-am oprit, l-am curatat si l-am sters si i-am dat drumul. erau +9 grd in frigider. Dimineatza erau +8 grd si au inceput usor sa scada pana pe la +5 dar...dupa ce l-am deschis de 2 ori sa iau cate ceva....a sarit la +8 grd si nu mai vrea sa scada. E f. cald, el e in bucatarie unde se gateste deci....cred ca asta ar fi dar....la +8 grd...nu mi se strica mancarea in frigi???
A mai patit cineva asa???
Pls....help !!!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Cele 2 surioare, in final invingatoare "Dordia-Violeta"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

nu am patit asa ceva, frigiderul meu nu e asa destept ca al tau, dar stiu ca in general, atunci cand nu mai raceste, e problema cu freonul. mai bine suna la un service autorizat sa trimita pe cineva, trebuie sa mai fii in garantie.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

S-ar putea sa fie din cauza ca sta in caldura, incearca sa-l muti pe hol de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Ms mult. De 2 ore nu l-am mai deschis si de la +8 a ajuns la +6...deci e de la caldura...asa ca...cred ca o sa ii fac culcus pe hol!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Cele 2 surioare, in final invingatoare "Dordia-Violeta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

al meu s-a fixat singur pe 9 gr,oricat am incercat eu sa-l pun mai jos, lui la 9 gr ii place.Si al meu sta in bucatarie,dar acolo nu e f cald, eu nu gatesc zilnic,asa ca nu stiu ce sa mai zic de temperaturile astea.De ex cand l-am pus prima data in functiune arata 16 gr si i-a luat cateva ore pana sa ajunga la temp la care s-a fixat acum

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

gorenje am si eu si o data am avut acceasi problema.
dar n-a fost defect, pur si simplu nu mai facea fata pentru ca nu-l dezghetasem de multa vreme si straul de gheata era gros in el.
dupa ce am facut operatiunea, s-a dres.
asta la congelator.
iar la frigider, la fel am patit o data. dar eram la un party si tot umblam in el, scoate bere, baga bere, etc...
si nu mai scadea sub 7 grade, parca...dupa ce au mai plecat invitatii, cat am mai stans prin casa, a inceput sa scada. si da, era tot vara, la nu mai stiu cate grade, dar fff cald...
asa ca eu zic ca e ok, not to worry

ar mia fi o chestie, vezi sa nu fie prea aproape de perete cu spatele. eu zic ca un 10 cm ca sa aiba loc de ventilatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Are racire cu aer? Asta ar fi singurul motiv ptr care sa faca asa, ptr ca Arcticul mamei cu freon a pastrat laptele bun o saptamana, pe caldurile astea. Bineinteles, dupa ce a fost dezghetat in prealabil.

mamica lui Matei

Mergi la inceput