Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamyra spune:

Salut mamici
Ai mei copilasi sunt de 2luni la inot si sunt foarte incantati....iar eu sunt foarte multumita....Robert era mai firav , mai timid acu e mare smecher iar Daria a inceput sa invete .....sa asculte

mamy de gemeny : ROBERT ARMIN SI DARIA REBECA (26 IUNIE 2002)
http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/album/576460762404766830
http://www.flickr.com/photos/10568887@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusa spune:

Buna, am si eu 2 nazdravani, unul are 6 ani iar cel mic 1 an si 10 luni. Ma gandesc serios sa-l dau pe cel mare la un sport dar uite ca nu mai ajung, el ma tot preseaza ca vrea la fotbal sau inot. Ii place foarte mult fotbalul,cunoaste echipe, fotbalisti, e foarte incantat de tot ce tine de lumea fotbalului insa, sincer nu stiu la ce club sa-l duc. Cunoaste cineva date despre cluburi unde poate face fotbal? iar in ce priveste inotul , acum cand este frig e ok sa faca acest sport?

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Tot din lipsa de timp ama amanat si eu sa o dau pe Elena la sport desi de la 4 ani a mers la innot. Anul acesta am gasit un club sportiv chiar langa oi si merge la tenis de masa.
Morala e bine sa gasesti sa duci copilul undeva unde sa nu devina o povara nici pentru el nici pentru tine.

(Vorbesc despre club sportiv nr 1 din zona chibrit...ion mihalache 162 parca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Laura a facut 2 ani de dansuri de salon de la 4-la 6 ani.Acum a inceput scoala si merge la curs de rollerblades si la gimanstica ritmica (cred ca asa ii spune in romaneste). Pe linga sport doreste sa invete si curs de drama sau de desen. Daca ne mutam in Romania as dori si eu sa invete sa schieze nu de alta dar e pasiunea sotului care saracul n-a schiat de 20 de ani de cind am plecat din Romania.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Maria, fetita mea cea mare (5 ani), de anul acesta merge la dans si la aerobic. Este incantata de amandoua, mai ales cand o lauda profesorii :). La iarna va fi din nou pe schiuri; este deja al treilea an de schiat.
Se cunoaste ca face sport: sta mai dreapta, merge mai frumos, este mai vioaie. Plus ca a inceput sa-si faca prieteni. Maria este o fire mai retrasa, asa ca partea cu socializarea are mare importanta pentru ea.

Ioana (3 ani si jumatate) va merge si ea la dans, incepand de saptamana viitoare. Sper ca-i va placea, chiar daca profesorul mai tipa la elevi. In iarna va pune pentru prima data schiurile in picioare. Relativ la schiat nu-mi fac probleme, pentru ca profesoara de schi este tare draguta.
Odata cu inceperea practicarii unui sport, sper sa devina putin mai indrazneata si, de ce nu, sa aiba mai multa pofta de mancare :).

Avem noroc ca este foarte aproape clubul scolar al sectorului I, caci altfel n-ar fi putut sa mearga la niciun sport.

Editez pentru a-i raspunde spiridusei: In parcul Ciresari, sector I (pe langa Piata Domenii), se fac inscrieri pentru fotbal.

Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azumi spune:

Salutam desprecopii!! E ceva de cand nu mai scrisei nika pe la voi....da' uite ca ne-am intors.
Eu il duc pe pustiu' meu la inot 2 zile pe saptamana, el avand 3 ani si 2 luni si am inceput de o luna. Nu numai ca e super incantat, dar accepta sa se ude pe fata...lucru care acasa nuuuuu se intampla. Asa ca acum se spala pe ochisori, baltaceste in piscina cu ceilalti pustiulici si merge de drag. Un alt lucru bun e ca imediat ce termina ora aia de inot imi cere de mancare! Nici asta nu prea se intampla des sa faca de bunavoie si nesilit de mine.Concluzia mea e ca atata timp cat merge de drag el, continuam cu inotul.Dupa aceea mai vedem.Ii las timp sa se joace, sa se destrabaleze atat cat poate, sa simta ca e copil...
Hai sa nu exageram cu sporturi si orice alt curs,hai sa le lasam timp sa fie mai intai copii, ca e asa frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zsibrak spune:

Aron al nostru are 5 luni si exact in ziua in care a implinit 3 luni a fost prima data la inot. Acum se descurca foarte bine chiar si sub apa.
La 3 ani jumate va invata sa schieze, sper sa-i placa, pt ca tati adora si i-a cumparat deja schiurile.
Cand va fi putin mai mare va avea libertatea sa aleaga ce sport vrea sa practice, banuiesc ca va incerca mai multe pana va gasi sportul potrivit pt el. Noi il vom sustine.
Un lucru e sigur: va merge la sport, indiferent la care.
Zsibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiaaa spune:

Buna1Puiul meu este inca micut,are doar 1 anisor,dar recunosc abia astept sa vad ce aptitudini isi dezvolta o data cu varsta.Exista insa o foarte mare problema.Locuim intr-un orasel in care nu existe centre sau scoli pt a practica sporturi.Asa cum ii spunem noi...comuna cu semafoare....eu inca sper ca pana la varsta la care puiul meu va fi pregatit pentr-u sport se va schimba ceva.Nu imi voi forta niciodata copilul sa faca ceva ce nu doreste sau nu ii place doar de dragul meu.impostant este ca tot ce va face in viata sa faca bine si cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Cu jumatate de an in urma l-am dus pe Alex la dans si nu i-a placut. Acum la 4,2 ani merge la dans si e f incantat. A crescut, a inteles cum e si ii place! Pur si simplu trebuie atinsa varsta necesara.

In curand va incepe si innotul dar probabil pe la primavara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LILIMAR spune:

quote:
Originally posted by l_carmen2003

Cu jumatate de an in urma l-am dus pe Alex la dans si nu i-a placut. Acum la 4,2 ani merge la dans si e f incantat. A crescut, a inteles cum e si ii place! Pur si simplu trebuie atinsa varsta necesara.

In curand va incepe si innotul dar probabil pe la primavara...

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire


Si eu sunt pentru inot. Baiatul meu a facut 3 ani de inot si l-a ajutat mult la cresterea imunitatii si la dezvoltare in general. Pe la virsta de 3 ani pediatrul mi-a spus ca are usoare schele de rahitism si mi-a recomandat inotul. In timp s-au vazut si rezultatele. Nu va speriati daca mai racesc in perioadele de antrenamente. Din nefericire la noi la Constanta bazinul olimpic de la Palatul copiilor este inchis pt. renovare de 1 an si nu se stie cind se redeschide. Daca stiti alt loc in Constanta pt. inot ....

Mergi la inceput