Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Vreau eu propuneri de activitati optionale pt baieti de 3,6 ani.
Pana acum am vrut la karate (nici nu a vrut sa mearga si nu mi-l primeste), am vrut la Atelierul de tenulete (nici nu le-a bagat in seama cad am fost la fabrica iepurasilor) ...
Am incercat germana (dar a fost o conjuctura nefavorabila si dupa ce am schimba 2 profesoare s-a terminat). Din toamna o sa ii duc la un alt club.
Pana atunci merge cu f mare placere inot, dar as mai vrea la ceva. Ma bate gandul de tenis, dar nu stiu daca mi-l primeste de la varsta asta.

Alte idei de acivitati pt 3 ani si jumatete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Iriss, unde il duci la inot?

Vand trusa epidurala: http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=34998

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deennyy spune:

astazi am cautat si eu inot pentru bebelusi - 7 luni. am gasit intr-un singur loc si nu pot ajunge acolo. :(
aveti idee la ce varsta poate incepe sa practice arte martiale?

P.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Am citit un articol in care se spunea ca practicarea karate-ului de catre copiii mai mici ca varsta, poate influenta cresterea in inaltime (in minus)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns came-lia spune:

fetita mea are acum 5 ani,anul trecut am inscris-o la karate ,s-a dus o vreme iar apoi nu a mai vrut k zicea k nu-i place.trebuie sa respectam si deciziile lor pt k dc ii obligam sa fc ceva ceea ce lor nu le place nu o sa iasa bn niciodata.acum merge la cursuri de engleza,si aerobic infantil.e ff incantata in ambele activitati.anul viitor vreau sa o inscriu si la innot pt k ii place ff mult apa.eu una consider innotul k fiind un sport ff bun si sanatos in cresterea copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

am terminat-o cu inotul deocamdata, mi-a racit de doua ori de la inceputul lunii.
Singura optiune ar mai fi tenisul (este tot in apropierea noastra) dar nu prea vrea copilul.... a fost cateva luni bune in iarna-primavara dar zice ca il alearga profesorul prea mult
Chiar nu stiu ce sa fac...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lav_me spune:

Sportul se alege in functie de aptitudinile copilului, de placerea si capacitatea de care da dovada acesta in practicarea lui . Eu am incercat sa o orientez spre tenis si inot pe Lavinia, are masa musculara f bn si frumos dezvoltata (muschiulet ii mai spun eu ) in schimb nu este f inalta.De mai bn de 1 an le practica pe amandoua. Am incercat si la balet dar erau f. multi copii in grupa, vreo 25 si nu/mi imaginez ce sanse ar fi avut , la karate asa cum spunea o alta mamica aici, ii defavorizeaza cresterea in inaltime, gimnastica nu , am facut si stiu ca/ti dezvolta f mult coapsele...poate peste vreo 2 /3 ani incercam si basketul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

si daca a mers o data la karate si nu i-a placut si am incercat apoi si dansuri si iarasi nu i-a placut, oare sa mai incerc sau sa mai astept? piticul meu are 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

e mic la 4 ani... poti eventual sa incerci un patinaj, zic eu
sau inot, am vazut si copii micuti la Daimon de ex.

Al meu mai nou are o pasiune pentru tenisul de masa, am gasit si o locatie (nu prea departe) care ofera antrenamente pentru copii...astept sa ma sune antrenorul sa-mi spuna cand il poate primi si pe el.

Sper sa-l tina, ca el se entuziasmeaza repede si ii trece tot atat de repede.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am bifat anul trecut un an de dans, anul asta am inceput karatekikboxsauceofi ca eu nu ma pricep, dar au si manusi de genul celor de box si ii place foarte mult.
Si inotul. Acum se merge in cadrul scolii intr un program cofinantat de primarie. Dar toata vara a mers la inot si pot declara ca dupa 4 ani copilul inoata si ii place in apa si sub apa mai ales.

(ca tot ati zis de inaltime si karate, exista vreun studiu ? ca eu cati antrenori de karate am vazut erau inalti rrrau, asa ca eu cred ca tot factorul genetic este decisiv)




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput