Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

(6 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 26
Alexandra
Alexandra

274 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexandra un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetita mea patineaza de la 3 ani. De la 4 ani am inceputul cursurile cu instructor, iar acum la 6 ani tinde spre performanta. Nu recomand patinajul pe gheata sau role inainte de 3 ani, gleznele nu sunt pregatite sa suporte efortul.

Alexandra
Mergi la inceput
dana_lucia
dana_lucia

1031 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dana_lucia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Alexandra bafta fetitei tale cu patinajul!. Baietelul meu a inceput cu role pt. copii de asta vara (la 3 ani) iar pe gheata acum la 3 ani si 5 luni asa ca ne incadram! Noi il lasam sa faca ce sport vrea el de placere si nu ne gindim la performanta, o sa il dam pentru performanta la vreun sport numai daca el va solicita aceasta.

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput
Lori_75
Lori_75

49 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Noi vrem sa il dam pe Mihnea la inot, probabil in jurul varstei de 3 ani. Acum are 5 luni, iar medicul pediatru ne-a spus ca il putem da de la 6 luni, insa mi se pare mult prea mic.
Am vorbit si cu un innstructor de ski, care ne-a spus ca este recomandat ca de la 3 ani si 6 luni sa practice acest sport.
Mi-ar place sa faca si dans sportiv,care, la fel ca si inotul, dezvolta corpul armonios.
Probabil ca o sa incercam mai multe sporturi, pana ii va place unul, nu neaparat la nivel de performanta.
Mergi la inceput
cons
cons

352 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cons un Mesaj Privat  Reply with Quote
Lori, piciul meu este inscris la dans sportiv. Ii place foarte mult. Dupa parerea mea orice sport pentru varsta lor este binevenit. Nu trebuie sa urmarim performanta, ci dezvoltarea armonioasa a copilului.
,,Minte sanatoasa in corp sanatos!"
Mergi la inceput
octopusu
octopusu

250 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Într-o societate dominat#259; de sportul-rege, fotbalul, este dificil ca sporturile de echip#259; #351;i cele individuale s#259;-#351;i exprime valorile reale, iar aceste valori s#259; atrag#259; copiii c#259;tre terenurile de joac#259;. De#351;i înc#259; nu s-au f#259;cut studii in România asupra modific#259;rilor comportamentale #351;i de personalitate pe care noii idoli din #355;ara noastr#259; le produc în rândurile copiilor #351;i tinerilor, consider c#259;, de multe ori, acestea se îndep#259;rteaz#259; de valorile primare ale sportului (mi#351;carea ptr. sanatate, placerea, etc.).
Valen#355;ele promovate de fiecare sport, de la rugby la volei #351;i de la handball la gimnastic#259; sunt evidente, iar fiecare copil atras c#259;tre terenul de joac#259;, atras spre mi#351;care, este un copil mai s#259;n#259;tos, care va solicita mai pu#355;ini bani de la buget pentru servicii medicale sau servicii de reinser#355;ie social#259; ori prevenirea #351;i combaterea violen#355;ei.
Rugbyul este un sport care a adus multe satisfac#355;ii românilor si poate s#259; o fac#259; #351;i pe viitor! Valorile sociale promovate de sportul cu balonul oval trebuie s#259; ajung#259; la cât mai mul#355;i copii #351;i tineri, de aceea cred c#259; acest sport, prin caracterul lui formativ-educativ, este disciplina sportiv#259; ideal#259; pentru copii.
Nu degeaba englezii (inventatorii acestui sport) au lansat dictonul: „ Fotbalul este un sport de gentelmani practicat de golani, pe cand rugby-ul este un sport de golani practicat de gentelmani”.
Nu doresc sa fac propaganda anti-fotbal in acest material ci numai sa scot in eviden#355;#259; beneficiile practic#259;rii acestui sport, mai cu seama c#259; rugby-ul se poate practica gratuit in marea majoritate a cluburilor din Romania.
Pentru cei care se gandesc c#259; rugby-ul este un sport dur #351;i exclusiv b#259;rb#259;tesc, va fac cunoscut c#259; de mult timp exista o forma non-contact (soft), adresat#259; atât b#259;ie#355;ilor cât #351;i fetelor numit#259; TAG-rugby, care deja se practic#259; in numeroase #351;coli din România #351;i care nu presupune nici un fel de pericol pentru copilul dvs.
#354;inînd cont de faptul c#259; un sport ca rugbyul ne poate “salva” copilul de lucruri nocive cum ar fi :
calculatorul , internetul , televizorul, g#259;#351;tile de cartier , droguri , etc., cred c#259; angrenarea copiilor în pacticarea actvit#259;#355;ilor sportive, într-un cadru organizat, reprezint#259; nu numai o op#355;iune, ci consider c#259; este aproape o obliga#355;ie din partea unui p#259;rinte responsabil, de a-#351;i îndrepta copilul c#259;tre o form#259; sau alta de practcare a jocului de rugby.
Mergi la inceput
octopusu
octopusu

250 Mesaje
Intr-o societate dominata de sportul-rege, fotbalul, este dificil ca sporturile de echipa si cele individuale sa-si exprime valorile reale, iar aceste valori sa atraga copiii catre terenurile de joaca. Desi înca nu s-au facut studii in Romania asupra modificarilor comportamentale si de personalitate pe care noii idoli din tara noastra le produc în randurile copiilor si tinerilor, consider ca, de multe ori, acestea se îndeparteaza de valorile primare ale sportului (miscarea ptr. sanatate, placerea, etc.).
Valentele promovate de fiecare sport, de la rugby la volei si de la handball la gimnastica sunt evidente, iar fiecare copil atras catre terenul de joaca, atras spre miscare, este un copil mai sanatos, care va solicita mai putini bani de la buget, pentru servicii medicale sau servicii de reinsertie sociala ori prevenirea si combaterea violentei.
Rugbyul este un sport care a adus multe satisfactii romanilor si poate sa o faca si pe viitor! Valorile sociale promovate de sportul cu balonul oval trebuie sa ajunga la cat mai multi copii si tineri, de aceea cred ca acest sport, prin caracterul lui formativ-educativ, este disciplina sportiva ideala pentru copii.
Nu degeaba englezii (inventatorii acestui sport) au lansat dictonul: „ Fotbalul este un sport de gentelmani practicat de golani, pe cand rugby-ul este un sport de golani practicat de gentelmani”.
Nu doresc sa fac propaganda anti-fotbal in acest material, ci numai sa scot in eviden#355;a beneficiile practicarii acestui sport, mai cu seama ca rugby-ul se poate practica gratuit in marea majoritate a cluburilor din Romania.
Pentru cei care se gandesc ca rugby-ul este un sport dur si exclusiv barbatesc, va fac cunoscut ca de mult timp exista o forma non-contact (soft), adresata atat baie#355;ilor cat #351;i fetelor numita TAG-rugby, care deja se practica in numeroase scoli din Romania si care nu presupune nici un fel de pericol pentru copilul dvs.
Tinind cont de faptul ca un sport ca rugbyul ne poate “salva” copilul de lucruri nocive cum ar fi :
calculatorul , internetul , televizorul, gastile de cartier , droguri , etc., cred ca angrenarea copiilor în pacticarea actvitatilor sportive, intr-un cadru organizat, reprezinta nu numai o optiune, ci consider ca este aproape o obligatie din partea unui parinte responsabil, de a-si indrepta copilul catre o forma sau alta de practicare a jocului de rugby.
Mergi la inceput
Ady80
Ady80

61 Mesaje
Ma gandeam si eu sa-i cumpar fetitei mele cele mari, role cand implineste 3 ani, adica in aprilie. Din cate am citit pe aici nu cred ca e prea devreme. Sa vedem daca ii va place...
Mergi la inceput
martie
martie

1361 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite martie un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ady80, ei o sa-i placa sigur, nu stiu daca o sa-ti placa tie. A mea si acum, in al doilea an de role, face ca pendula pe ele, tinuta fiind de ambele maini (si de mine si de tata), iar in 10 minute urla ca: a obosit, o dor picioarele, sau mainile etc. etc.
Iar eu sunt lac de apa, pune-i echipamentul, da-i jos echipamentul, cara-l prin parc, etc.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput
Ady80
Ady80

61 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui martie

Ady80, ei o sa-i placa sigur, nu stiu daca o sa-ti placa tie. A mea si acum, in al doilea an de role, face ca pendula pe ele, tinuta fiind de ambele maini (si de mine si de tata), iar in 10 minute urla ca: a obosit, o dor picioarele, sau mainile etc. etc.
Iar eu sunt lac de apa, pune-i echipamentul, da-i jos echipamentul, cara-l prin parc, etc.

Martie & Bebica & maimuta Sara
S-ar putea sa ai dreptate...Vom vedea....Dar daca va face asa, o dau pe mana lui tati, ca el e mai rabdator....

Mergi la inceput

marinela72

33 Mesaje
Buna, am citit cu atentie acest subiect mai ales ca si eu lansasesm unul cu ceva timp in urma (acum vreo 2 ani mai exact)...Rog admin daca se poate sa compreseze aceste doua subiecte, mai ales ca au aceeasi tematica. Multumesc!
Aici este primul subiect: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91869&whichpage=1&SearchTerms=ce%2Csport%2Csi%2Cde
Intre timp facem gimnastica ritmica si dans iar rolele si patinele le folosim cu succes in timpul liber.
Pe curand!

Alexandra, printesa mea
Am mai crescut un pic!
Faptul ca ai un pian nu te face pianist dar nasterea unui copil te va face parinte.
Mergi la inceput
Pag. din 26 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com