Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mussette spune:

buna ingridnen,
si baietelul meu era la fel de "miscator" si de "distrat" si noi voiam sa-l dam la karate, numai ca intre timp a facut la gradinita aikido. Vreau sa spun ca s-a schimbat total. Au ub sensei foarte bun, care s-a chinuit cu ei toti la inceput sa-i aduca la o linie de plutire prin lectii de concentrare dar acum sunt Ok. daca vrei, pot sa-ti dau nr de telefon a lui sensei. Locatia este pe la Lizeanu

toate bune
mussette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Da, mussette, chiar ma intereseaza. ti-am trimis PM

Ingrid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si noi tot la karate cu fata si tare mult ii place. vrea in fiecare zi. acum a primit si un kimono adevarat si e tare mindra. sensei e super tare, stie sa ii "antreneze" in toate activitatile. cine nu asculta, primeste pedeapsa: 5 genoflexiuni, 5 flotari, 5 abdomene, asta indiferent de virsta. a invatat sa numere de la 1 la 10 in japoneza, stie numele miscarilor, stie cum se saluta(tot ritualul, stiti voi cum e cu japonezii).
mai face inot la gradi. o voi duce in plus si la un alt bazin ca tare mult ii place balaceala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Alessio al meu are 5 luni jumate si Duminica am fost la prima ora de curs de inot. I-a placut...lui ii place apa, dar apa a fost prea receee. Saracu' avea buzele vineti. Am intrebat pe instructoare dar e oare normal apa asa rece?? A zis ca da. Eu nu stiu ce sa zic....32 de grade cum scria pe site ca e apa....oare nu e prea rece?? Alessio a avut mereu pielea buburuza . Eu l-am miscat cat am putut de mult ca sa se incalzeasca dar el saracu nu se misca deloc.






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui danangie

Alessio al meu are 5 luni jumate si Duminica am fost la prima ora de curs de inot. I-a placut...lui ii place apa, dar apa a fost prea receee. Saracu' avea buzele vineti. Am intrebat pe instructoare dar e oare normal apa asa rece?? A zis ca da. Eu nu stiu ce sa zic....32 de grade cum scria pe site ca e apa....oare nu e prea rece?? Alessio a avut mereu pielea buburuza . Eu l-am miscat cat am putut de mult ca sa se incalzeasca dar el saracu nu se misca deloc.






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!


Sigur ca e prea rece la 32° .. tu acasa la ce temp. il bagi in apa? Temp. recomandata a apei e de 37° ... deci diferenta e prea mare. O fi ca intr-adevar se misca, face sport, da 32° mi se pare ff scazuta ...



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

PETRO pai la piscina nu are cum sa fie apa cum ii facem noi baita. Impactul ar fi prea mare cand va iesi afara.Temp apei ar trebui sa fie in jur de 34 °C. Acasa eu ii fac baie intre 37,5 si 38°C. Dar pe urma el sta in casa bine mersi. Oricum important e ca ambientul sa fie destul de cald...acolo erau vrei 27, 28 °C. Deci, zic pediatrii ca e bine.






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Miahi, baiatul meu face innot de 2 ani si jumatate (de la 1,5 ani), dar se paote face innot si de la primele zile...
OK.. pana la 5 ani nu se poate numi innot.. se numesc activitati acvatice...

Cat despre temperatura apei DANANGI... ei scriu 32 grade.. dar apa nu e intotdeauna la fel... Al meu baiat s-a simtit ok... insa au fost si cazuri exceptionale cd a iesit ei el cu dintii clantanind din piscina.. Anul acesta am schimbat clubul... si parintii nu mai pot intra chiar pana langa piscina. Piscina e imprejmuita de geamuri mari termopan si e si caldura din interior... care are un mare rol... degeaba apa e calda daca desupra apei temperatuta e scazuta...Asa... piscina fiind izolata pastreaza si caldura, deci nu e diferenta de temperatura f mare intre apa si atmosfera din incaperea piscinei...

Eu sunt multumita de innot... Astept sa creasca sa il mai dau si la alt sport...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
pozele noastre,
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Copilul meu are aproape 2 ani jumate si isi doreste foarte mult sa patineze. Oare este prea micut pentru asa ceva. Am intrebat la un centru de inchiriat patine si cea mai mica masura era 29. Noi purtam acum cam 24 la picior. E cam mare diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Pe Alin (7 ani) l-am dat la 4 ani la karate. A mers un an, dar era prea mic totusi. Pana facea incalzirea si exercitiile o ora isi pierdea interesul si, in a 2-a ora, de exercitii de karate, era deja plictisit.
Acuma merge de un an la inot si de vreo jumatate de an si la gimnastica. Si parca tot nu-i ajunge Daca e intrebat ce sport face zice: gimnot. Ar mai vrea si la chitara (nu e sport, stiu) dar i-am promis ca de la vara, cand intra in vacanta.
Iulia (4 ani) merge la gimnastica de jumatate de an si ii place tare mult. Dar cred ca a auzit niste discutii antrenori - parinti in care ziceau ca peste 2-3 ani va fi deja greu, ca fetele care sunt bune merg la Deva sau Onesti, ca mi-a zis ca ea mai merge 2 ani si dupa aceea nu mai vrea gimnastica, vrea balet sau dansuri. Sper ca de la vara sa imi spuna ca vrea si ea inot, i-ar prinde bine. Acum, iarna, nu insist nici eu, ca are parul pana la fund si mi-e frica sa nu raceasca daca nu o usuc bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Interesant subiect!
Si baietelul meu e o fire f.sportiva, l-am dus la inot de pe la 7-8 luni si acum se descurca, de mai bine de jumatate de an, singurel in apa; sare, face scufundari, trece sub apa pe sub tot felul de cercuri sau alte jocuri care sunt pe fundul bazinului, ii place apa enorm.
Mai nou e foarte pasionat de patinaj, a trebuit sa cautam patine pentru virsta lui (3 ani si 5 luni chiar miine! ) si e foarte incintat sa invete sa patineze pe gheata in natura.
Vara ii place pe role (pentru copii evident) dar acum pe ger nu ne-am inchipuit ca o sa fie tot atit de pasionat si de patinajul pe gheata dar uite ca e.
Noi ne bucuram ca ii place sa faca sport pentru sanatate si dezvoltare armonioasa caci asta f.important, dupa parerea noastra.

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput