Tinctura de valeriana

Tinctura de valeriana | Autor: alssa

Link direct la acest mesaj

Aveti idee cam cum se administreaza la copii ?


Multumesc,

Alssa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criscodrin spune:

Nu am auzit ca se da asa ceva la copii ,pt ce anume vrei sa-i dai si cine ti-a recomandat.Poate te ajuta mamicile care stiu dar mai bine sa intrebi un dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Este adevarat ca se administreaza tinctura de valeriana impotriva insomniilor sau a nervozitatii, dar nu este recomandat copiilor sub 12 ani, deci...

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Caut un medic care sa-mi spuna dar deocamdata doi dau din umeri.
Clara (4,7 ani) are momente cind peste zi nu vrea sa doarma, drept pentru care, seara, o doboara oboseala ... dar nu in sensul in care mi-as dori eu. Bineinteles ca se intinde o coarda si trece in partea cealalta si nu mai reuseste sa adoarma, o apuca nervii, se fatzaie, adoarme ingrozitor de greu (desi contexul este ca la carte: baita, povesti, masaj, lapte cald cu putina miere etc) ...

In TUSIMUNul pe care i-l dau pentru tuse din cind in cind exista in proportii aproape egale, patlagina, lemn dulce si tinctura de valeriana. Am vazut ca la cit ii dau ei de obicei, o calmeaza intr-adevar intr-o oarescare masura si-o ajuta sa doarma super ok.

In ideea asta, am cautat prospecte pe net pentru tinctura de valeriana, in care insa intr-adevar nu am gasit ca s-ar administra la copii asa ca am zis sa va intreb si pe voi ... poate aveti vreo idee in conditiile in care d-soara a ajuns sa adoarma seri la rind chiar si la 1 noaptea ... :((

Alssa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu stiu, ca nu se dau somnifere la copii chiar daca ne lasa nervii.
Indiferent de natura lor, chimica, naturista etc.

Si eu am pati-o cu fata, dar am dres-o in timp.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Nu am spus ca ma lasa nervii pe mine. Am trecut demult de acele momente.

Si nici ca as vrea sa-i dau vreun somnifer. Daca era p-asa, ii bagam pe gat fenobarbital si terminam povestea (GLUMESC !!!!! )

Spre binele ei, as vrea sa existe ceva pentru astfel de momente. Ceva cit de natural se poate. Ceva care sa nu-i faca rau in niciun fel, dar sa o ajute sa adoarma si sa aiba un somn linistit.

Cunosc foarte bine sentimentul de a fi prea obosit si de a nu te odihni bine.

Ca o gluma, in definitiv, eu adorm inaintea ei, pe ea o prinde joaca si 1 noaptea chiar linga mine in pat, deci nici macar nervii nu ma mai lasa :) Ma uit la ea si mi se rupe sufletul cind o vad atit de agitata, as vrea sa-i pot da ceva.
Cum ar fi de exemplu o combinatie de ceai de tei cu sunatoare - ambele calmante - dar nu bea incapatzinata decit lapte.
Am reusit s-o pacalesc intr-o seara sa bea aproape o cana, dar se pare ca a fost singura reduta cucerita...
Am incercat sa-i pun o picatura de ulei volatil de lavanda pe o pernuta din fotoliu (linga patutul ei) - bineinteles ca nu-i place cum miroase ....

Va rog, daca aveti cunostinta de ceva NATURAL (inafara de cele incercate fara succes mai sus) ... pentru seri cu supraexcitare nervoasa din cauza oboselii de peste zi, dati-mi si mie de veste :)

Multumesc,

Alssa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Tocmai vroiam sa-ti recomand ceaiul de tei.

Cu medicul ei n-ai incercat sa vorbesti sa vezi ce te sfatuieste?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Valeriana e periculoasa la copii, asa ca uita de ea! In schimb lavanda, cu masura, poate ajuta. Johnson are o gama de produse ptr copii cu lavanda, de ex spuma de baie ptr baita dinainte de culcare, ulei de masaj...Poti sa-ti cumperi o lampa de aromaterapie si sa fol 2-3 pic de ulei de lavanda in apa ptr difuzare. Insa faci asta cind nu e ea in camera, inainte sa o culci.
Ai incercat lapte cu miere de albine, daca nu vrea ceai?
ai incercat un homeopat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu valeriana, mai degraba ceai de tei si chiar lapte cald inainte de culcare, e linistitor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Homeopat voiam si io sa zic.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Of-of... si noi am avut faza asta, prea obosita ca sa adoarma. Noi am folosit ceai sau esenta din flori de portocal (dar trebuie sa-ti trimita cineva din strainatate, la noi nu exista - mie mi-a trimis soacra-mea din Franta - ceaiul era instant, special pt bebelusi).
Mai ajuta granule homeopate chamomilla - gasesti la farmaciile Catena, dar suna la ei sa-ti aduca pe comanda.

Eu zic sa nu ii dai valeriana! E prea puternic pt varsta ei. Intreaba mai degraba de passiflora, nu stiu daca se da la copii dar mie mi-a fost recomandat cand eram gravida, deci presupun ca e safe. Mi-a fost recomandat pt insomnie - dar intreaba, poate vorbesc prostii.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput