CARTITA CUM SCAP DE EA?

CARTITA CUM SCAP DE EA? | Autor: allisi

Link direct la acest mesaj

am de ceva timp o cartita de care nu mai stiu ce sa fac sa scap de ea ,am cumparat ceva de la un magazin semana cu un trabuc care se aprinde la un capat apoi se baga in gaura sa o axfisiezi pe intrusa dar degeaba .am vazut pe la praktiker ceva aparat care costa cam 1 mil.ce stiti ?sau astept alte sfaturi de la voi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Eu am cumparat un aparat din ala cu ultrasunete, fct. pe baza de baterii. L-am bagat in pamant si se aude cum scoate un bazait. Costa ceva vreun mil siceva parca (eu l-am luat din Bricostore - probabil ce ai vazut si tu la Practiker)

N-as putea insa sa-ti spun cat de eficient este, noi l-am pus preventiv sa nu care cumva sa apara cartitze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Cauti santuletele facute si pui la un capat niste bete pe care le aprinzi ca sa faca fum si sa o goneasca. La alt capat se cumpara momeala toxica si o pui acolo.

Daca nu reusesti trebuie sa astupi tunelurile si sa pui la capetele lor momeala respectiva.

Cica ar fi super sensibile la naftalina, deci incearca sa pui si din asta in tuneluri.

Atentie, oricum, la otravuri ca nu mor doar cartitele!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

fetelor stiti cum ,cred ca am scapat de intrusa aia de cartita ?am bagat in fiecare gaura carbit si am pus apa,nu am vazut inca nici o miscare sper sa se fi carat de pe pamantul meu.sau ne-am gandit ca poate si-a construit ea galeriile si sta bine mersi acolo,ce ziceti ?o fi plecat la plimbare?movile de pamant nu am mai vazut sa scoata,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Daca-ti mai apar "intrusii", uite un aparat de alungat cartite http://www.quelle.com.ro/ro/extern/ , dai la "casa si gradina", apoi "gradina" si gasesti minunea de aparat solar.
L-a luat si soacra-mea si, se pare, a scapat de ele.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

multumesc mult BUBAMARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Tztztztztz nu o omori!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cumpara-ti ultrasunete.....eu abia astept sa vad o cartita , am fost cu prietenul meu la iarba verde si cred ca am stat vreo 20 de minute nemiscata sa vad daca iese sau nu , ca muncea ceva prin pamant....n-am avut noroc.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

stai linistita XIO n-o omor,nu asta vroiam doar sa plece odata de pe pamantul meu ca mi-a facut ravajii,la o chestie de aia cu ultrasunete ma gandeam si eu ca am inteles ca acel aparat ar fi bun si pentru soricei cei nepoftiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Eu le-am alungat folosind un aparat cumparat de la selgros care a costat in jur de 1 mil si care merge cu 4 baterii mari. Este eficient. Eu il am din primavara, de cand mi-am gasit curtea plina de gropi si musuroaie din cauza lor. Mi-au mancat toate florile care aveau tubercului. De cand l-am pus in folosinta au disparut iar gradina mea a revenit la normal, este frumoasa si plina de verdeata. Atentie, sa folosesti baterii bune (scumpe la pret) altfel risti sa le schibi saptamanal. Eu mereu mi-am luat baterii bune care ma tin cam in jur de 4-5 saptamani. Aparatul merge continuu. Eu l-am pus in mijlocul curtii, nu mai stiu sa iti spun pe ce distanta are efect, dar este suficient de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

MRL spune-mi te rog daca acel aparat pe care le-am tot vazut in marketuri este si eficient si ptr.alungarea soarecilor si a sobolanilor asa cum am vazut ca scrie ,?sau nu ai avut astfel de vizitatori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Lidia, inainte mai aparea cate un soricut mic, acum nu i-am mai vazut de multisor, cred ca s-au mutat pe la vecini de cand am pus aparatul in functiune.

Mergi la inceput