Furuncul, tratament naturist?

Furuncul, tratament naturist? | Autor: josefine

Link direct la acest mesaj

Acum vreo 4 luni, din martie, fix inainte de cununia civila, m-am "infrumusetat" cu un furuncul chiar pe fata, la 2 degete de nas. Se inflamase tare incat la un moment dat mi se umflase si ochiul. Zic medicii ca e furuncul, ca am fost la vreo 3, primul medic - citisem numai lucruri bune de ea mi-a zis ca e herpes zona zoster, mi-a dat tratament, dar nu am vazut deloc semne de ameliorare. Apoi, am fost la spital, m-au trimis la facultatea de stomatologie, cica de tot ce tine de maxilar in sus se ocupa astia. Aici, mai ca nu se puteau abtine din ras, a doua zi mi-am facut programare la Euroclinic unde mi-a zis medicul ca ar fi furuncul. Am luat antibiotic (Amoksiklav)+ unguent extern, a trecut umflatura de la ochi. Acum, dupa 4 luni, inca mai am o buba, a mai scazut, dar foarte putin, e tare, nu se misca sub piele, dar nu trece. Mi-e ciuda, mai am asa putin la nunta si tot cu buboiul pe fata sunt. Ce sa iau, cu ce sa ma ung sa treaca mai repede?
Din ce am citit pe net, am inteles ca un furuncul ar fi trebuit sa coaca pana acum, in aproximativ o luna. La mine nu s-a intamplat nimic:-)) Sugestii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Du-te la chirurgie plastica sa ti-l scoata.
Probabil s-a inchistat si de asta nu mai exista activitate in zona.
In cazul in care incepe sa se inflameze(desi nu cred ca se mai poate) sa NU cumva sa-l storci!!!!
Proful meu de anatomie in facultate s-a pricopsit cu asa ceva , tot pe fata , l-a stors , a facut o infectie generalizata, avea toata fata umflata ca o minge de baschet si era sa moara pt. ca poate invada infectia sinusurile, cu exacerbari , samd.
Cel mai bine e sa mergi unde am spus , cicatricea nici nu se va vedea(probabil ca daca tii neparat o poti gasi ) , nu doare nimic .


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

exista tratament homeopatic pt furuncul.
Se numeste Myristica.


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Totul despre alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Cand eram copil, am facut un furuncul la picior. Am mers la medici, au vrut sa ma opereze pe viu, mamei i-a fost frica ...si, cu leacurile bunicii m-am vindecat. A incercat cu frunza de aloe, cu foaie de varza... dar mi-a trecut cu o frunza de muscata, spalata bine si pusa pe locul inflamat si pansat. Intr-o saptamana nu am mai avut nimic.
Poti incerca si tu.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Mybazon a folosit nepoata-mea, si desi am ras de ea cand m-a trimis pe mine sa-i cumpar, zicea ca a doua zi deja era copt copt si trebuia doar sa dea cu un pansament ca sa-l curete. La ea disperarea mare era durerea ce trebuia sa o suporte, fiind localizat la incheietura piciorului. O deranjau bikini, o deranjau panatalonii, o deranja daca statea jos. De ce am ras si de ce m-am distrat? Pentru ca unguentul respectiv il gasesti la farmacia veterinara.

pozne-npoze
Cristiana, closca de pui Diana (29 sept.1991) si puisor Oana (18 iul.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Va multumesc pentru raspunsuri, sper ca operatia va fi ultima metoda la care voi apela. Nu ca mi-e teama musai de operatie, dar chiar nu stiu unde sa ma duc, ca de cand cu plimbarea pe la medici, mi-e teama sa nu ajung pe mainile cui nu trebuie.
O sa incerc cu Myristica si Mibazon (asta stiam ca se mai foloseste contra acneei ca are eritromicina in compozitie, dar poate merge).

In mod normal, ar fi trebuit sa coaca, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Josefine, si eu am avut probleme cu un furuncul localizat inghinal, si care a cedat la Mibazon. Unguentul este, intr-adevar, pentru tratarea mastitei la vaci , dar are cateva antibiotice in compozitie care trateaza foarte bine asemenea bube. Un alt medicament bun pe care l-am folosit, cu rezultate foarte rapide, este Enbecin (parca asa se cheama). E un unguent oftalmic, dar cu aplicatii si pentru asa ceva. Cu Enbecinul asta, am scapat in 2 zile de probleme.
Multa sanatate si sa fii o mireasa fericita si frumoasa! Casa de piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Furunculul se trateaza super eficient cu FAINA DE IN.
Se oune intr=un tifon, batista... si se baga in apa fiebinte, dupa care s aplica deasupra lui. Se lasa un timp. Se poate repeta faza sau se poate lasa acolo mai mult.

In foarte putin timp, adica depinde de cat de adanca este radacina si de cat de "nou" este furunculul, va disparea cu radacina cutot.

Pur si simplu, il "extrage".

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Josefine , daca acum 4 luni ti-a aparut furnculul , ti s-a inflamat , dar nu s-a spart si inca mai ai urma inseamna ca infectia nu a gasit o poarta de iesire la suprafata , deci nu a supurat.
Pt. ca nu a supurat a ramas acolo formandu-se un chist , chist care nu va disparea nici cu frunze , nici cu Mibazon(pe care-l folosesc de nu stiu cati ani la tratarea...."orice" la animale , ca e f . bun ) , nici uc nimic in afara de bisturiu.
Nu trebuie sa-ti fir frica de nimic pt. ca "operati" aia o poate face si un student , singura diferenta ar fi ca sutura probabil nu ar fi atat de frumoasa.
Daca era un furuncul in plina "actiune" probabil mergeau metodele respective , acum ma indoiesc.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Poti incerca si cu suc sau frunza proaspata de rostopasca, care este buna si pentru negi, are sucul galben si acum se gaseste prin toate poienitele. Se aplica de 2,3 ori pe zi si functioneaza la orice fel de bubita, trebuie insa uns locul inainte cu unguent de galbenele.
Am patit si eu ceva similar si s-a retras in timp de-o luna inclusiv partea tare din interior, eu am folosit si Triamcinolon S, un unguent pe care il folosesc si la un cos inflamat.

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

La mine Mibazonul nu a functionat deloc. Dar a mers Baneocin-ul.

Mergi la inceput