Cu "musafirii" pe litoral

Cu "musafirii" pe litoral | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Fetelor....HELP
Am o problema prin care nu am mai trecut pana acum.
Exact in perioada cand voi fi la mare va trebui sa-mi vina menstruatia. Ce sa fac...asa s-a nimerit. Mai devreme nu pot sa iau bilete si nici mai tarziu.
Voi ce ati facut in cazul asta...cele care ati trecut prin asa ceva. Ce fel de tampoane folositi? E voie sa fac baie...nu prea cred, nu? Dar sa stau la soare?
Offfffffff
E prima oara cand am ghinionul asta.

(5 ani si 3 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Mirela, eu patesc treaba asta aproape in fiecare an, dar m-am obisnuit... Folosesc tampoane OB pe care le schimb la 2 ore si gata. Fac baie ca de obicei si nu am avut probleme pana acum. Cand nu sunt la plaja folosesc tampoane externe. Acum depinde cum reactioneaza organismul tau. Mie, de obicei, imi dispar si dureri si stari de indispozitie si tot. Poate pt ca imi place enorm de mult la mare...

Sau daca iei pilule anticonceptionale, incearca sa nu mai faci acea pauza de o saptamana intre folii, incepe-o imediat pe urmatoarea. Si uite asa te sare "problema" o luna. Numai sa nu faci asta de mai mult de 2 ori pe an, ca nu-i recomandat.

Bafta si distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Tampax (tampoane vaginale)...si ai rezolvat toate problemele...sunt foarte utile...
Distractie placuta...


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Nici o problema!Cu OB-uri,se rezolva,intri si in apa,dar stai mai mult la umbra,macar primele doua zile;se schimba tampoanele cat mai des si e ok.Cand nu esti la plaja folosesti din cele externe,nu iti strica placerea de a fi in concediu din cauza asta,chiar nu este cazul,ai sa vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu nu suport tampoanele interne asa ca folosesc din cele externe chiar si cand fac baie. Totul este sa nu ai un costum prea decoltat ca atunci nu merge.

Nu mi-am pus niciodata problema ca mi-ar putea face rau statul la soare in perioada respectiva... Pur si simplu ma pazesc ca de obicei cu creme si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

In general, pe mine mersul la mare imi da peste cap si menstruatia.Nu doar o data mi s-a intamplat sa plec la mare, pregatita sa imi vina, si nimic...S-au din contra, la mare mi s-a oprit menstruatia...Asa ca nu dispera, poate ai noroc sa te ocoleasca.
Inchiriaza-ti totusi o umbrela daca se intampla, e mult mai bine decat sa te expui direct la soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Multumesc de sfaturi fetelor.
Am sa-mi cumpar OB-uri, desi nu agreez ideea cu tampoane vaginale.
Poate am noroc si prind cateva zile si fara "musafiri".


(5 ani si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Eu ti-as sugera sa iti iei O.B. mini (cele mai mici) eu le suport cel mai bine.
Distractie placuta la mare!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu nu numai ca foloseam la mare tampoanele intravaginale, le folosesc tot timpul si am o menstruatie abundenta. Stateam la soare, intram in apa fara nici o problema, numai ca ma duceam mai des la toaleta la schimbat de tampon, asa pentru siguranta.
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

fata draga foloseste cu incredere tampoanele interne
eu am facut innot de performanta si stiu bine ce spun
cand le cumperi tine cont de faptul ca fluxul de sange nu este acelasi in toate zilele de aceea si tampoanele astea sunt pe marimi
cele mini se folosesc numai in ultimele 2 zile.
apoi, daca le introduci corect, adica suficient de adanc, nici nu o sa le simti.
fa baie linistita si stai la soare cat vrei. expunerea prelungita iti poate prelungii suferinta cel mult cu o zi asa ca nu-i mare bai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Sunteti asa dragute ca deja m-am mai linistit si acum privesc cu alti ochi sejurul meu pe litoral.


(5 ani si 3 luni)

Mergi la inceput