Stiti retete cu fulgi de ovaz?

Stiti retete cu fulgi de ovaz? | Autor: Candy

Link direct la acest mesaj

Am in casa o punga de fulgi de ovaz de la Sanovita, dar nu stiu ce pot sa fac cu ea. Ma puteti ajuta cu ceva retete pentru copii mici? Stiu ca fulgii de ovaz sunt f. sanatosi si indicati in constipatie (cum e cazul lui Eric).

Eu am incercat sa-i prepar cum se prepara Milchbrei-urile (cu apa fiarta), dar au un gust oribil. Acum cativa ani am mancat la cineva un fel de fursecuri din fulgi de ovaz, cu scotisoara si erau foarte gustosi. Stie cineva ceva retete?

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Candy, la mine in bucatarie nu lipsesc niciodata fulgii de ovaz. Sint o sursa importanta de fibre, vitamine si minerale. Ii folosesc in nenumarate moduri: ingros supele-creme de legume, fac pirjoale/snitele (nu de post, ca au si ou), biscuiti, terciuri (kasha - mincare traditionala ruseasca), adaug in checuri, aluat de piine, etc.
Uite o reteta de biscuiti, i-am facut de f. multe ori, fiul meu ii adora. Cred ca poti pune si scortisoara in compozitie, mie pina acum nu mi-a trecut prin cap.

Biscuiti cu ovaz

100 g unt (margarina) moale
o jumatate de pahar de zahar
2 pahare fulgi de ovaz
1 ou
1 lingura faina
2-3 linguri nuca macinata

Untul (margarina) se amesteca bine cu zaharul, se adauga fulgii de ovaz, din nou se amesteca bine, si tot asa cu fiecare component.
Se ia din compozitie si se formeaza cu mina turtite de forma ovala sau rotunda. Se pun pe tava pe care s-a asternut hirtie de copt. Se coc biscuitii la foc moderat cam 20-25 minute.
poza

Acus revin si cu alte retete.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Retetele au fost trimise de mine si publicate in revista BPT, deci am copyright pe text.

Terci de ovaz (kasha)

Rusii au o mincare nationala: „kasha” – un fel de terci, obtinut din fierberea / oparirea diverselor crupe sau fulgi in apa sau lapte. Terciul din fulgi de ovaz reprezinta micul dejun ideal atit pentru copii, cit si pentru adulti. E grozav si ca o cina usoara.
Se toarna o cana de fulgi intr-un vas in care fierbe 0,5 l de lapte. In acest moment, aveti doua posibilitati: sau luati vasul de pe foc imediat, sau fierbeti un pic (3-5 min.), puneti capacul si inveliti vasul cu haine sau puneti-l intre perne. Peste 20-30 de minute adaugati un pic de unt (e bun si fara) si zahar sau miere dupa gust. Amestecati si savurati. Se mai pot adauga fructe uscate, dupa gust.

Daca in loc de lapte se foloseste zeama de carne si, evident, punem sare in loc de zahar, obtinem un fel de mincare delicios, perfect ca garnitura pentru orice fel de carne.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Briose pentru micul dejun

125 g de iaurt degresat
2 albusuri batute usor
3 linguri de suc de portocale
0,5 pahar de stafide, 0,5 pahar de fulgi de ovaz
0,5 pahar de faina
0,5 lingurita de scortisoara
1 lingurita de praf de copt.

Preincalziti cuptorul la 180 C. Pregatiti 6-8 forme pentru briose, unse cu unt sau tapetate cu forme de hirtie. Amestecati iaurtul, albusurile, sucul de portocale, stafidele si fulgii de ovaz. Lasati vreo 10 minute. Cerneti faina impreuna cu praful de copt si scortisoara. Adaugati la amestecul de mai sus si omogenizati bine. In reteta originala scrie sa trebuie imediat umplute formele si date la cuptor. Eu insa am observat ca e mai bine sa stea aluatul un pic (cam 15 min.), creste mai frumos. Se umplu formele pe 3 sferturi, se dau la cuptor pentru 25-30 minute, pina iese scobitoarea curata.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Pirjoale (snitele) din fulgi de ovaz

1 pahar de fulgi de ovaz
150 ml apa clocotita
1/2 cubulet sau 1 lingurita de vegeta
1 ceapa
1 ou
un virf de cutit bicarbonat de sodiu.

Se oparesc fulgii cu apa clocotita in care ati dizolvat jum. de cubulet sau vegeta. Se lasa la umflat. Se adauga ceapa tocata marunt, bicarbonatul si oul. Nu adaugati sare! Daca a iesit o compozitie tare, se modeleaza cu mina, daca e moale, se pun cu lingura pirjoale in tigaia cu ulei incins. Se rumenesc pe ambele parti cite 2-3 min. Va asigur ca nimeni n-o sa-si dea seama din ce sint facute aceste pirjoale! Seamana foarte mult la gust cu carnea de pui.
Sfat: mai puteti adauga si un morcov ras, iar in loc de ceapa uscata – o legatura de ceapa verde.

Eu, mai nou, nu mai pun vegeta sau cub, ci doar sare si piper.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu amestec o punga de 250 de gr de fulgi cu o cana de apa, doua cepe taiate marunt si eventual calite, putin ulei, ciupercile dintr-o conserva, tocate si o cana de nuca macinata, condimente. fac un fel de chiftele pe care le bag la cuptor, pe hartie de copt, sa nu se lipeasca.

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Wow, fetelor, multumesc din suflet! Nu stiam ca se pot face atatea bunatati din fulgii de ovaz. Nici prin cap nu mi-ar fi traznit ca se pot folosi si in mancaruri gatite!
Mi-am notat retetele voastre.
Totusi, se pot prepara si instant - adica laptele fierbinte turnat direct peste fulgi?

Mai am si fulgi de grau - astora ce intrebuintare le pot da?

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

E vorba de fulgii de ovaz pe care ii gasim la raionul de cereale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Da, Sonia, de ei e vorba, eu am luat de la Sanovita, dar sunt si alte marci, inclusiv unii nemtesti, "Haferflocken" parca scrie pe punga.
Uite, astia sunt:
http://www.naturaplant.ro/produse/495/Fulgi_de_ovaz

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Si la noi in casa nu lipsesc fulgii de ovaz care sunt savurati mai ales la masa de dimineata. In Romania ne placeau cei de care vorbeste Candy.
Uite cum ii fac fetitei mele pentru masa de dimineata fulgi usor, rapid si gustos.

1/3 cana fulgi ovaz
2/3 cana lapte
1-2 lingurite miere/zahar
banane pisate/mere rase si scortisoara

Se pune ovazul cu laptele intr-un vas/castron si se fierbe la microunde pentru 2 minute sau pe aragaz 1-2 minte. Se iau din cuptorul cu microunde/aragaz si se adauga zaharul si banana sau marulsi scortisoara (eu pun un mar mic ras) si se amesteca bine. Daca mai are nevoie de zahar mai adaugati dupa gust.

Placinta de mere delicioasa si usor de preparat

1 kg mere curatate de coaja si samburi si taiate in felii cam de 3 cm
2/3 cana zahar
1/2 cana ovaz
1/2 cana faina
2/3 lingurita scortisoara
1/3 pachet unt sau margarina inmuiata

Se incalzeste cuptorul. Se unge o tava de prajituri si apoi se pun merele in ea. Se amesteca ovazul, faina, scortisoara si zaharul si apoi se adauga untul/margarina si se amesteca bine pana se incorporeaza. Se presara peste mere si se coace 30 minute sau pana se inmoaie merele si crusta de deasupra s-a rumenit. Se serveste calda cu frisca sau inghetata de vanilie deasupra. Crusta va iesi crocanta.

Cand vreau sa fac placinta de mere aleg varianta aceasta care este ultra rapida si cere un minim de efort.








Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Eu ii maninc si dimineata la micul dejun. Pun apa fiarta peste ei si ii mai bag 30 secunde la microunde (deh, asta avem la serviciu). Apoi tai fructe in castron (mere, banane, capsuni, pere, piersici). Daca vrei mai dulce, pune miere. Mai adaug migdale/nuci farimitate sau daca nu am fructe, pun stafide.

Mergi la inceput