tavan fals in bucatarie si baie

tavan fals in bucatarie si baie | Autor: lenca

Link direct la acest mesaj

Buna feteor.Am si eu o intrebare , sunt in zugraveala si am ajuns la stadiul de bucatarie=gresie si faianta.Am cumparat toate cele necesare si ne-am apucat cu tavanul.Acesta e dat cu o vopsea verde de vechii proprietari .Ne-am chinuit vreo 2 zile sa -o dam jos si nu prea merge,mentionez asta o fac eu inpreuna cu sotul meu.intrebarea mea este:ati pus cineva pe tavanul din bucatarie si baie(ca si acolo e vopsea pe tavan)tavan fals, ca am vazut in Bricostore placi din polistiren , in forma de placi patrate de lungime cca 40 cm, si chiar am gasit un pic colorate, in bej pt bucatarie si pe albastru deschis in baie.Vroiam sa stiu daca se poate pune din asta , tinand cont ca sunt incaperi de umezeala intensa.Nu se strica sau mai bine zis nu se "umfla"in baie unse se fac aburii si in bucatarie ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Nu te vad bine cu placile alea, in plus gandeste-te ca iti cobori tavanul, si-asa inlatimea la camerele de bloc nu e prea mare din start.

Si in plus - un sfat tavanele se fac albe, daca le faci colorate itit da senzatia de apasare, incarcare, tavanul pare sa fie si mai jos decat este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

noi am pus in baie, dar nu placi, ci rigips.
si am dat cu var peste rigips.
pana acum nu am probleme; oricum va trebui sa-l schimb, dar macar nu mai vad petele pe care mi le faceau periodic vecinii.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Mie mi-a sugerat zugravul sa fac in baie tavan casetat din placi ca de se intampla un accident schimb placa(la propriu).In bucatarie deoarece tavanul este in valuri izolez si indrept totodata cu rigips si varuiesc peste.Financiar ies mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

Merci fetelor pentru raspunsuri.de fapt al meu sot vrea sa punem niste casete patrate dar care sa-r lipi pe tavan, deci nu tavan fals "tip" care ar tr si niste profile de aluminiu pe care sa le prindem.sunt niste placi patrate de cele mai multe modele mai mult albe,care zicem noi ar pica bine ca design .

Mergi la inceput