Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Bine ai revenit Natalia!
Nici n-ai aterizat bine ca te-ai si apucat de prajiturit!!Se vede ca ti-a lipsit..:)

Intrebare pt tine...conservele de lapte condensat le fierb 2 ore? Vreau sa fac crema ptr napolitana.Le-am pus la fiert deja,si cam pacane in oala..sper sa nu explodeze...
Daca fac azi napolitanele,tin pana duminica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, vezi sa fie cutiile acoperite constant de apa. Completeaza cu apa clocotita, daca e nevoie, altfel te poti trezi cu o explozie de lapte condensat in bucatarie. Eu fierb la foc mic sub capac, astfel nu mai e nevoie sa adaug apa, cea initiala nu reuseste sa se evapore. Si da, fierbi cam 2 ore, depinde de gradul de caramelizare pe care il doresti. Napolitanele se pastreaza f. bine la rece citeva zile fara probleme.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze
Implinita la 30 de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ioi..ce rapida ai fost!!!
Mersi,ma duc sa pun un capac,nu de alta,dar nu vreau sa varuiesc bucataria..anul acesta..:)

PS:...ti-am vazut burticaaaa...arata foarte bineee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia ce poza shucara i-ai tras . Daaa, e mult mai buna rece, dar adevarul e ca asa de bine miroase cand e coapta, ca rezisti cu greu sa nu te arunci pe ea.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, pai am vrut sa spal rusinea cu poza , ca nu prea imi reusea sa scot bucati cit de cit uniforme din tava, se cam sfarimau, doar aluatul e fraged, iar umplutura nu are nici un liant. Miroase intr-adevar bine cind e calda, am si infulecat aseara cu sotul cite o bucatica (a se citi gramajoara ).

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze
Implinita la 30 de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare!
A trecut nebuneala si zapaceala de wk-end.
Am facut cateva prajiturele..printre care si napolitana cu crema de zahar condensat caramelizat..o bunatate!!Multumesc ptr reteta!
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2301042740081950625XYXNiN

Aveti poze mai sus,brownie al Nataliei,fara crema si glazura ca asa-i place sotului..napolitanele,prajitura dobos cu zahar ars,tarta cu nuca si gem de pe culinar
Au mai fost prajitura turnata cu mere si una cu visine..dar nu am poze la ele..
Si tortuletul(hihi ,tortulet de vre-o 4 kg..)putin cam nereusit,aveti poza in albumul cu torturi..
Saptamana frumoasa va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, sa inteleg ca ati serbat ziua sotului? Ce tort frumos ti-a iesit, degeaba il critici, mie imi place tare mult, ca orice creatie de-a ta, de altfel. Ce reala e papura, si nuferii, si broscutele, ma mir de fiecare data cum pot avea unii atita rabdare!
M-ai dat gata (ca de obicei) si cu multimea de prajituri, mmm, ce bine arata toate!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze
Implinita la 30 de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Adi, cateva prajiturele zici? un adevarat festin dulce!
Ce putere ai!

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am uitat ce-i mai important, La multi ani sotului tau, Adriana!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze
Implinita la 30 de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

NAtalia ,multumesc!
DA l-am serbat sambata .Am iesit la un gratar.
Tortul arata bine,asa per ansamblu,dar luat la puricat are multe lacune,de aia il criticam..se vede treaba ca ar trebui sa fac mai des,sa nu-mi ias din mana..
Multumesc pentru tot(stii tu) mi-au folosit si mi-au usurat mult munca.

Mergi la inceput