Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ce ai cu prunele, de nu le poti minca, nu-ti plac sau nu-ti fac bine? In prajitura asta se pot pune si alte fructe, banuiesc, nu cred ca prunele sint batute in cuie.
Merci de reteta de tort, imediat o bag in listuta, sa nu se piarda.

Adi, nu stiu ce sa te sfatuiesc, mi-e cam lene sa ma gindesc la vreo reteta. Dar ideea cu tortul broasca testoasa mi se pare buna. Eu zic ca nu pateste crema nimic, daca e mai mult cremoasa decit gelatinoasa, stii tu la ce ma refer, sa nu fie chiar ca o piftie la consistenta.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia daca ar fi dupa placere... as manca si 2 kg odata. Dar nu-mi fac bine.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu cand m-am bagat ultima oara in fructe(caise-prune si piersici) am bolit trei zile.. a fost nevoie de pastile si de tinut aproape de wc..:)si asa as mai mancaaaa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vai, ce rau imi pare pentru voi, fetelor.. Si mie mi se intimpla sa mi se faca rau, dar numai daca depasesc limita industriala, in rest, cantitatile rezonabile (500-1000 g fructe pe zi) sint ok pentru mine.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia eu doar cu prunele am ce am. In rest, eu chiar mananc fructe in cantitati industriale si n-am nimic. Zilele astea ma lupt din greu cu pepene verde (este unul dintre preferate, desi nu fac mofturi cand vine vorba de fructe, si cu un sezon muuult prea scurt pentru cat as vrea eu ). Cand incepe sezonul capsunilor eu sunt in al noualea cer, ca dupa ele vin ciresele si visinele si zmeura si caisele si piersicile si toate bunatatile .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare!
Am facut tort broasca testoasa...in fuga si cam fara chef.
Doua rulade,una cu gem de caise,una cu crema de ciocolata,inauntru branza,frisca,caise(din compot).A fost foarte bun si apreciat,s-a papat tot ,insa n-a aratat prea bine si n-am decat o singura poza (pe care n-am facut-o eu..)si nu e facuta deloc..."artistic" http://home-and-garden.webshots.com/photo/2794327610081950625YcWEDS
cam asa a aratat..
Sigur il voi reface,cand voi avea chef..si poate atunci va arata mai bine..
V-am pupat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, broasca arata f. veritabila si f. apetisanta! Si apropo, la multi ani! Sa fii fericita si iubita!

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Cu intarziere, LA MULTI ANI, ADI! SA FII IMPLINITA SI PRETUITA!

Subscriu la ce a spus Natali despre broscuta, arata f bine!

Eu, vazand recomandarile Nataliei de la subiectul cu lapte condensat, am fugit vineri si am fiert 2 cutii cu lapte simplu si ieri am amestecat una cu 400 ml frisca lichida (de la Milli, apropo, sunt f bucuroasa de descoperirea asta, are 30% grasime, gust foarte bun, se comporta foarte bine si o gasesc mult mai usor), am pus la congelator vreo 2 ore si a iesit o inghetata yummy, cu gust intens de caramel, mai avem si azi 2 cupe, sper sa reusesc sa fac si-o poza.

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, smintina dulce de la Milli, i-auzi! Nici nu stiam ca au asa ceva. Ai putea te rog sa faci o poza ambalajului, sa caut si eu pe aici, merci mult.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana Mie mi se pare ca arata bine tortul tau broscutza.
Gabriela nici eu n-am vazut pe aici frisca de la Milli. O sa ma uit si eu.
Weekend-ul asta am facut un www.flickr.com/photos/9684774@N08/1040115089/in/set-72157600636179296/" target="_blank">tiramisu, desi am facut dintr-un kg de mascarpone a avut mare succes. Mi-a si reusit extraordinar de bine, intr-un final am gasit o reteta buna.
Eu am pregatit crema din 1 kg. mascarpone (de la Indolact), 4 oua, 8 linguri zahar pudra, 2 plicuri zahar vaniliat bourbon de la dr. Oetker. Am batut spuma tare albusele cu 2 linguri de zahar. Separat am frecat bine de tot galbenusele cu 6 linguri de zahar si zaharul vanilat (cu mixerul). Am adaugat pe rand mascarponele si albusul (o lingura mascarpone, una albus) amestecand la viteza mica. Dupa ce am pus toate ingredientele, am batut bine bine crema la viteza mare, pana a capatat o consistenta cremoasa. Pentru cantitatea asta de crema am folosit 66 de buc de piscoturi (am o tava in care intra perfect in 3 straturi de cate 22 de buc). Piscoturile le-am muiat rapid in cafea (asta o faceti dupa gust, eu am preparat-o semitare si am pus un plic de zahar vanilat si brandy din belsug). Am pus un rand de piscoturi, unul de crema, piscoturi, crema, piscoturi si am terminat cu crema. Deasupra am presarat cu pudra de cacao doar inainte de a servi (se mai umezeste stand la frigider).
Nu intotdeauna fac dintr-un kg de mascarpone, mai fac si din 500 de gr, si atunci folosesc 33 de piscoturi.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput