Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Wow, ce idee buna cu branzica de vaci. Cred ca am sa sa fac si cu mere si cu branza. Multumesc mult, Natalia!

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Bine v-am regasit!

Tatiana,fetitei mele i-am facut la un anisor tort din piscoturi de sampanie,mere rase si calite cu zahar-scazute bine si budinca de vanilie,imbracat in frisca...uite aici ai si poza si reteta..http://home-and-garden.webshots.com/photo/1513252135081950625CJJjpG



Natalia,trebuie sa-ti multumesc in mod special ptr reteta de brownie...sotul meu nu se omoara dupa dulce,insa brownie il mananca ,de cate ori il fac ,doar ca-mi spune ca e mai buna fara crema si ciocolata deasupra.
Acuma,de ce sa-ti multumesc.
Dupa ce ca nu se omoara sa manance dulce,nici nu aud din partea lui complimente..sa spuna si el ca-i place ,la gust sau cum arata ceva.
Acum doua saptamani am fost la Disneyland si pe acolo la un rest cu specific western(american) am mancat pe langa pui si coaste de porc facute la BBQ si brownie..si acum atentie!!sotul meu a luat o gura ,a pus-o inapoi in farfurie si a spus:"Mai bune's a tale de 100 de ori!"
Yupii!!!!
Si completarea mea...si nici nu costa 3 euro o patratica...
Multam!

Am vrut sa-ti spun asta imediat ce am ajuns acasa,din pacate n-am mai reusit,caci ne-a iesit pe nas toata distractia...acum m-am mai linistit putin..
Duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, ce sa spun... decit ca exista numeroase retete de brownies, imi pare tare bine ca sotului tau i-a cazut cu tronc anume cea postata de mine.
Imi pare rau ca ati avut si neplaceri legate de calatorie, iti doresc sa ramina in minte doar momentele frumoase!

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,n-am avut neplaceri legate de calatorie..a fost super minivacanta la Disneyland..doar poate ca putin obositoare..dar asta din cauza ca am vrut sa facem tot intr-un timp relativ scurt..ceea ce am si reusit..am bifat tot ce se putea vedea pe acolo.
Necazul a venit dupa ce am ajuns acasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, imi pare sincer rau..

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

A inceput sezonul prunelor si de aceea vreau sa va propun o prajitura delicioasa, care se prepara extrem de simplu.

Prajitura cu prune

180 g unt la temperatura camerei
180 g zahar
1 plic zahar vanilat
4 oua
250 g faina
1 lingurita praf de copt

1 kg prune (eu am pus cam 600 g)

O forma rotunda de 26-28 cm in diametru sau una dreptunghiulara de 20/30 cm se unge cu unt si se tapeteaza cu faina.
Se bate cu mixerul untul, zaharul si zaharul vanilat. Se adauga ouale pe rind, batind bine dupa fiecare. Apoi se incorporeaza faina in care s-a amestecat praful de copt.
Aluatul se toarna si se intinde cu lingura in forma, iar deasupra se pun una linga alta jumatati de prune, cu taietura in sus.
Se coace circa o ora la foc mic (150 C). Dupa ce s-a racit, se taie si se pudreaza cu un amestec de zahar pudra si scortisoara.

POZA sursa


------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Am revenit si eu din concediu.
Duminica am tras o crema de zahar ars, ca poftea sotzul, dar n-am facut poza ca nu eram in dispozitie de aranjamente pentru poze.
Natalia foarte bine arata prajitura ta cu prune. Pacat ca eu nu le prea pot manca, ce mai fac sunt gombotii.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Uite ca nu vazusem reteta asta..
Eu am intrat sa ma ajutati sa aleg o reteta de prajitura sau tort..
Ar trebui sa fac dupamiaza..sau maine..ptr duminica.
Problema e ca n-am nici un chef,i-am spus sotului sa-mi cumpere un tort,ca eu n-am chef de facut ..si mi-a spus ca sub nici o forma nu mancam tort de la cofetarie..daca nu vrea sa fac nu mancam desert...si gata!

So..trebuie sa fac ceva ,dar ce?Ceva simplu,rapid..care sa iasa sigur..si sa tina la caldura caci mergem la gratar intr-un loc fara frigider.
Vre-o idee ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana m-am tot gandit si mi-am adus aminte ca am reteta asta:
Tort de cacao cu stafide
160 ml lapte
1 ou mare
160 gr. zahar
30 gr. unt
25 gr. cacao
160 gr. faina
2/3 pachet praf de copt
2 lg stafide
Untul, oul si zaharul se amesteca cu mixerul, se adauga laptele. Faina, cacaoa si praful de copt se amesteca si se adauga in prima compozitie. Se adauga stafidele care au fost lasate in prealabil la umflat in putina apa calda si esenta de rom sau cognac (poti folosi cu succes in acest scop si un ceai f. parfumat, gen iasomie). Se coace in forma de tort tapetata cu hartie de copt.
Poti sa pui si alte chestii in el, nu doar stafide (si stafide poti pune mai multe) gen alune de padure, arahide, bucati de nuca, bucati de smochina sau curmala sau orice alta fructa dezhidratata. Dupa coacere si racire se insiropeaza cu siropul tau preferat (eu il fac din zahar si apa, cantitati egale, fiert pana se leaga, aromat apoi din belsug cu rom sau cognac). Sau poti sa nu-l insiropezi deloc. Ia si o frisca la tub si se va pune direct pe fiecare felie. Este extrem de usor de pregatit si gustos, fara crema, deci nu are ce se strica.
In functie de cate persoane sunteti, cred ca n-ar fi rau sa dublezi cantitatile.
Mai am o reteta de tort fara crema, dar e mai migalos, daca vrei, ti-o scriu si pe aceea.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina,multumesc mult de reteta.Seamana cu ceva ce mai faceam de Craciun..bine insiropat si cu multe fructe confiate inauntru.(sa spun sau nu ca in sirop era mai mult rom?!?)

Intre timp m-am mai gandit..am mai rasfoit culinarul si cred(nu sant sigura) ca am sa fac un tort broasca testoasa..cu felii de rulada umplute cu gem si crema diplomat in mijloc.Insa daca-l fac pe acesta,va trebui sa -l mancam primul,inainte de mancare..sa nu se strice caci s-au anuntat iar temp de aproape 40 duminica..mai vad..
Doar sa-l tin in congelator acasa si acolo numai bine de dezgheata,dar oare cum se face diplomatul dupa ce ingheata?

Mergi la inceput