arsura cu fierul de calcat

arsura cu fierul de calcat | Autor: dariaevelin

Link direct la acest mesaj

Brien, baietelul meu de 2 ani si-a aplicat astazi delicat fierul de calcat peste degetul aratator. A rezultat o arsura nu f grava, dar acum are o basica de toata frumusetea. Se plange ca-l deranjeaza.
Mentionez ca i-am aplicat fenistil imediat dupa isprava. Intamplandu-se astazi,duminica la orele pranzului, mi-a fost jena sa sun pediatrul.
Asadar....ce fac? Daca maine dimineatza persista besica? Si durerea?

Poze frumoase cu noi
foto si filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu tin minte ca odata m-am ars tot asa, cu fierul de calcat, si am lasat basica in pace, doar doar o disparea. Dupa vreo saptamana, timp in care a ramas la fel, am dezinfectat un ac si am spart basica (nu m-a durut); a iesit lichidul si s-a pe urma vindecat destul de repede.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Exact ce spune Ellej, sparge basica cu acul, stoarce usor lichidul si pielea se va lipi la loc. Eventual ca sa nu si-o zgamaie el pune un plasture.
Chiar daca pica pielea tot nu ramane semn. Doar ca ustura.

Lucrul bun e ca acum a invata ca fierul de calcat=buba.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by J G



Lucrul bun e ca acum a invata ca fierul de calcat=buba.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)



Hm, asta cam asa e, eu aveam 20 de ani cand mi s-a intamplat si de atunci ma feresc cat pot de el

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

nu stiu ce sa zic de basicuta, eu stiu ca nu trebuie sparta ca se poate infecta, dar asa dureaza mai mult pana se usuca...faci cum vrei, numai ai grija daca o spargi sa nu se infecteze!!!

cat despre arsuri...un mic remediu "de la bunica", probat de mine de sute de ori (sunt cam...hm...neindemanatica), probat si de altii...inclusiv de micuta mea acum o luna: MIEREA DE ALBINE !!!
pui imediat pe arsura (sau, ma rog, cu cat mai repede, cu atat mai bine), si nu mai ai ce povesti de basicute!
vb serios, incercati si voi daca nu ma credeti...nu ramane nici semn, nici basica, dupa 10 minute trece durerea...e cel mai bun remediu! nu stiu insa daca acum pe basicuta mai are efect, n-am ajuns pana acolo...
si micuta mea a "probat" oala cu supa, adica a pus mana pe ea in timp ce fierbea...avea trei degetele grena! i-am pus imediat miericica, am tinut-o cateva minute si gata!


http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mierea este foarte buna in arsuri, ajuta la vindecare si la cicatrizare mai rapida. De asemenea mai merge sa pui pe locul ars felie de cartof crud, pe care s-o schimbi cind isi schimba culoarea (se innegreste). Incercat la propriile arsuri cu fierul de calcat (da' arsuri, nu gluma), care s-au vindecat rapid si fara nici cea mai mica durere sau urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

DAria,citind titlul m-am speriat rau,bine ca nu e mai grav.pt reducerea durerii se pune spirt pe o compresa strerila si bandajezi putin degetelul.daca spargi cu acul intai dezinfectezi cu alcool si compresa strerila si dupa la fel.se mai da si cu Oximed spray special pt arsura,contine antibiotic si hidrocortizon.daca are deja flictena inseamna ca e arsura de gr II .
.
multila degetelul ars si multa sanatate lui Brien.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Eu stiu ca pe arsura nu se pune nimic in afara de un pansament steril, iar flictena nu se sparge. Pentru durere - un antiinflamator nesteroidian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Tot pt. arsura cu fier de calcat, foarte buna a fost CICADERMA crema, buna pt. arsuri,zgarieturi, rani, eritem solar, crapaturi, iritatii ale pielii. Si baneocin pudra e foarte bun pt. rani, la inceput pune si bandaj, daca s-a spart basicuta.

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Daria, pt Brien!

Radu s-a ars in ziua cand a implinit un an pe toata palma la usha de la soba de teracota!
Atunci mamacita (fiind medic i-am ascultat sfatul) mi-a zis sa nu cumva sa sparg basicutza, sa o las acolo ca ori se va sparge sinura ori se va retrage!
La Radu s-a spart singura dupa 2 zile (era cat toata palma) si atunci am merg la o farmacista care mi-a dat grija sa-l spal bine cu apa fara sapun pe manutza destul de des si apoi am uns cu "gel de patlagina" cot la recoamndarea ei! A jutat enorm la refacerea pielii! Intr-o saptamana nu mai ave nici o urma!
Folosim acum aceest gel la jgarieteri, zdrelituri si alte "chestii" adin astea specifice varstei!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

multumesc tuturor.Azi dimineatza, inainte de-a citi raspunsurile vostre anti spargerea flictenei,i-am spart-o steril.Asta mai mult pt ca urma sa mearga la gradi si mi-era teama de cum ar fi putut sa se loveasca,intepe in stiu eu ce si sa se infecteze.Apoi i-am aplicat un pansament steril.Acum e mai bine.
va multumesc!

Poze frumoase cu noi
foto si filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Mergi la inceput