Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

arsura cu fierul de calcat

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

dariaevelin
aiuritica fericita

Donator desprecopii.com

Angola

1246 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 03/06/2007 :  22:05:46 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui dariaevelin Adauga semn de carte la mesaj Trimite dariaevelin un Mesaj Privat

arsura cu fierul de calcat

Brien, baietelul meu de 2 ani si-a aplicat astazi delicat fierul de calcat peste degetul aratator. A rezultat o arsura nu f grava, dar acum are o basica de toata frumusetea. Se plange ca-l deranjeaza.
Mentionez ca i-am aplicat fenistil imediat dupa isprava. Intamplandu-se astazi,duminica la orele pranzului, mi-a fost jena sa sun pediatrul.
Asadar....ce fac? Daca maine dimineatza persista besica? Si durerea?

Daria si tigrutul vesel, Brien

Poze frumoase cu noi
foto si filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
ellej
ellej
Tornada in actiune !!!

Romania, Bucuresti
2505 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/06/2007 :  22:20:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ellej un Mesaj Privat
Eu tin minte ca odata m-am ars tot asa, cu fierul de calcat, si am lasat basica in pace, doar doar o disparea. Dupa vreo saptamana, timp in care a ramas la fel, am dezinfectat un ac si am spart basica (nu m-a durut); a iesit lichidul si s-a pe urma vindecat destul de repede.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Editat de - ellej on 03/06/2007 22:20:31
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

J G
pescarus

Donator pentru Sara
 Romania, bucurestiBUCURESTI
3754 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 03/06/2007 :  22:47:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJ G Adauga semn de carte la raspuns Trimite J G un Mesaj Privat
Exact ce spune Ellej, sparge basica cu acul, stoarce usor lichidul si pielea se va lipi la loc. Eventual ca sa nu si-o zgamaie el pune un plasture.
Chiar daca pica pielea tot nu ramane semn. Doar ca ustura.

Lucrul bun e ca acum a invata ca fierul de calcat=buba.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ellej
ellej
Tornada in actiune !!!

Romania, Bucuresti
2505 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/06/2007 :  22:55:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ellej un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by J G

Lucrul bun e ca acum a invata ca fierul de calcat=buba.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Hm, asta cam asa e, eu aveam 20 de ani cand mi s-a intamplat si de atunci ma feresc cat pot de el

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Editat de - ellej on 03/06/2007 22:56:53
emushi
emushi
membru junior

Romania, suceavaSUCEAVA
536 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/06/2007 :  23:35:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiemushi Adauga semn de carte la raspuns Trimite emushi un Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic de basicuta, eu stiu ca nu trebuie sparta ca se poate infecta, dar asa dureaza mai mult pana se usuca...faci cum vrei, numai ai grija daca o spargi sa nu se infecteze!!!

cat despre arsuri...un mic remediu "de la bunica", probat de mine de sute de ori (sunt cam...hm...neindemanatica), probat si de altii...inclusiv de micuta mea acum o luna: MIEREA DE ALBINE !!!
pui imediat pe arsura (sau, ma rog, cu cat mai repede, cu atat mai bine), si nu mai ai ce povesti de basicute!
vb serios, incercati si voi daca nu ma credeti...nu ramane nici semn, nici basica, dupa 10 minute trece durerea...e cel mai bun remediu! nu stiu insa daca acum pe basicuta mai are efect, n-am ajuns pana acolo...
si micuta mea a "probat" oala cu supa, adica a pus mana pe ea in timp ce fierbea...avea trei degetele grena! i-am pus imediat miericica, am tinut-o cateva minute si gata!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Siminaf
Siminaf
Mamica de pisoi si pisica

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 USA
5399 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/06/2007 :  23:41:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat
Mierea este foarte buna in arsuri, ajuta la vindecare si la cicatrizare mai rapida. De asemenea mai merge sa pui pe locul ars felie de cartof crud, pe care s-o schimbi cind isi schimba culoarea (se innegreste). Incercat la propriile arsuri cu fierul de calcat (da' arsuri, nu gluma), care s-au vindecat rapid si fara nici cea mai mica durere sau urma.
laura72
laura72
membru junior

Romania, Tulcea
1425 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/06/2007 :  23:44:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui laura72  Trimite mesaj yahoo luilaura72 Adauga semn de carte la raspuns Trimite laura72 un Mesaj Privat
DAria,citind titlul m-am speriat rau,bine ca nu e mai grav.pt reducerea durerii se pune spirt pe o compresa strerila si bandajezi putin degetelul.daca spargi cu acul intai dezinfectezi cu alcool si compresa strerila si dupa la fel.se mai da si cu Oximed spray special pt arsura,contine antibiotic si hidrocortizon.daca are deja flictena inseamna ca e arsura de gr II .
.
multila degetelul ars si multa sanatate lui Brien.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura
Antigen
Antigen
membru incepator

Romania, Timisoara
129 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/06/2007 :  00:40:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Eu stiu ca pe arsura nu se pune nimic in afara de un pansament steril, iar flictena nu se sparge. Pentru durere - un antiinflamator nesteroidian.

matildasep
membru incepator

Romania
443 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/06/2007 :  01:24:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimatildasep Adauga semn de carte la raspuns Trimite matildasep un Mesaj Privat
Tot pt. arsura cu fier de calcat, foarte buna a fost CICADERMA crema, buna pt. arsuri,zgarieturi, rani, eritem solar, crapaturi, iritatii ale pielii. Si baneocin pudra e foarte bun pt. rani, la inceput pune si bandaj, daca s-a spart basicuta.

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
ligia13
ligia13
membru matur

Donator desprecopii.com
 Romania, Brasov
2425 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/06/2007 :  11:09:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiligia13 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ligia13 un Mesaj Privat
Daria, pt Brien!

Radu s-a ars in ziua cand a implinit un an pe toata palma la usha de la soba de teracota!
Atunci mamacita (fiind medic i-am ascultat sfatul) mi-a zis sa nu cumva sa sparg basicutza, sa o las acolo ca ori se va sparge sinura ori se va retrage!
La Radu s-a spart singura dupa 2 zile (era cat toata palma) si atunci am merg la o farmacista care mi-a dat grija sa-l spal bine cu apa fara sapun pe manutza destul de des si apoi am uns cu "gel de patlagina" cot la recoamndarea ei! A jutat enorm la refacerea pielii! Intr-o saptamana nu mai ave nici o urma!
Folosim acum aceest gel la jgarieteri, zdrelituri si alte "chestii" adin astea specifice varstei!

Eu si Raducu (22.04.2005)

dariaevelin
aiuritica fericita

Donator desprecopii.com
 Angola,
1246 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 04/06/2007 :  22:08:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidariaevelin Adauga semn de carte la raspuns Trimite dariaevelin un Mesaj Privat
multumesc tuturor.Azi dimineatza, inainte de-a citi raspunsurile vostre anti spargerea flictenei,i-am spart-o steril.Asta mai mult pt ca urma sa mearga la gradi si mi-era teama de cum ar fi putut sa se loveasca,intepe in stiu eu ce si sa se infecteze.Apoi i-am aplicat un pansament steril.Acum e mai bine.
va multumesc!

Daria si tigrutul vesel, Brien

Poze frumoase cu noi
foto si filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com