Despre cresterea copiilor in familii cu mai multi

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Am aterizat si eu (subiectul deschis de 2 saptamini si eu nu l-am vazut). Mai ales ca Marimar a strigat dupa mine .
Vad pe aici o multime de fete dragi.

Ma regasesc in ceea ce scrieti : privirile celorlalti (in Romania eu par extraterestru, sunt singura dintre colegii de facultate cu 3 copii), socrosenia care ne-a intrebat la ce ne mai trebuia unul (cind aveam de ja 2).
E greu cind e unul bolnav, cind sunt doi e teribil, toti trei n-au fost inca bolnavi in acelasi timp.
Greu mi-a fost la a treia sarcina, caci cel mijlociu inca nu mergea in picioare, aveam sarcina cu probleme si casa cu etaj, ca sa fac un rezumat.
E greu cind e o urgenta, o raceala brusca, un cap sau un degete de cusut si dusul la doctor nu era prevazut.

Ceea ce gasesc foarte bine la 3 copii e ca se pot juca impreuna,cel mai des se joaca foarte bine toti in aceeasi camera, fiecare la ale lui, sau se uita la un film impreuna.

Recunosc : la mine e dezordine in casa, dar e curat, suntem organizati, mai ales eu am orar destul de rigid acasa si suplu la serviciu, nu-mi permit fantezii pentru mine insami, cumparaturile le fac le fuga sau seara tirziu pe internet, daca mergem la film, e numai la desene animate.
Nu e totul la fel de roz-egoist ca pe vremea cind nu-i aveam. Dar e infinit mai frumos si mai pasionant.

Cind am timp mai apar. Va sarut pe toate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu am 6 (sase).

Am gasit subiectul saptamana trecuta exact intr-un moment in care "nu faceam fata". L-am gasit intr-un moment in care eram foarte suparata pe mine. Nici acum nu-mi pot gasi nici o scuza. Am gasit subiectul in ziua in care imi gasisem cainele la hingheri si doctorita de acolo imi atrasese cu duritate atentia: "De ce plangeti? V-a facut cineva ceva? Cainele e aici fiindca nu ati avut grija de el."

Da, sunt momente cand nu fac fata. Nu ma refer la curatenie sau alte treburi gospodaresti. Casa mea nu este niciodata "luna" si chiar nu mi se pare important. Dar azi dimineata al doilea fiu al meu a plecat la examen (testele nationale). I-am urat "bafta" dar cand a iesit din casa si a strigat "Pa" eu tocmai il alaptam pe cel mic-mic (de 10 luni) si nu am putut sa raspund...Langa mine dormea si cel de doi ani si jumatate...

Dar in cea mai mare parte a timpului este minunat sa ai multi copii. Cei trei mari sunt foarte uniti, au preocupari comune (calculator, offf), prieteni comuni. Cei doi mici au inceput sa "interactioneze", cel de doi ani si jumatate, cand se trezeste, isi cauta intai si intai fratele. E foarte interesant sa ii vezi cum cresc, cum se schimba si cat sunt de diferiti desi au aceiasi parinti si traiesc in aceiasi casa.

Si, ca raspuns la intrebarile puse aici: eu nu lucrez si nu am nici un moment pentru mine. Am mai incercat sa lucrez dupa la patrulea copil. De fapt, am lucrat, dar aveam multe probleme, sefa chiar mi-a spus: "Nu vreau sa iti fac rau, dar as avea nevoie de cineva cu mai putine probleme." Am fost ultima data la cosmetica inainte de nasterea bebelusului (10 luni) si de la nastere mi-am vopsit o singura data parul (acasa), desi ar fi cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Tot eu. Am "o varsta", la ultima sarcina am avut ceva probleme, asa ca nu cred ca voi mai naste. Mi-as dori insa sa infiez...Dar din cate am inteles nu as primi atestat pentru ca nu am spatiu si venituri suficiente. Ma necajesc din cand in cand pe aceasta tema, cu siguranta cu tot spatiul meu si veniturile mele (adica ale sotului...) as putea creste foarte bine inca un copil, oricum mai bine decat o face statul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Citesc cu interes subiectul!

Cum iti este corpul dupa 6 nasteri?Ca io deja simt ca ma lasa..Si sunt cu bb2 in burta.

Si eu vreau bb3 dar peste cativa ani daca om fi sanatosi, ca numai ma tine psihicul sa mai stau acasa si dupa bb 2.Oricum, dupa ce face un an planuiesc sa merg la munca!

Ile 34 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 06 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Of! Citesc subiectul de cand a aparut, dar n-am scris, pentru ca nu consideram ca am ce! Acum pot sa zic doar atat: ma faceti sa-mi doresc mai multi!

Ilenutza, corpul nu are de ce sa arate tare rau, daca ai "materialul" bun. Eu nu sunt nici tanara, iar dupa doua sarcini si deja doua luni din al doilea alaptat, nu ma gasesc schimbata. Doar taietura din josul burtii ce-mi aminteste ca am facut deja doua cezariene... A, singura problema majora sunt petele de pe fata, de care nu stiu cum sau daca voi scapa!

Hai sa incerc sa raspund la o parte din intrebarea initiala. Impartirea atentiei intre copii, mai ales atat de apropiati ca varsta cum sunt ai mei. Ei bine, la inceput nu s-a pus problema, pentru ca Stefania nu cerea atentie. Acum cere si ea atentie si a trebuit sa-mi ajunstez programul. Norocul mare este ca avem curte. Asa ca stau si discut cu ea in timp ce Bogdan isi vede de ale lui prin curte, unde ii mai arunc cate o remarca din cand in cand, cat sa se simta grozav! Cat ea doarme, noi cei mari facem treaba. Nu conteaza ca mai mult ma incurca, totul e sa fie langa mine. Cat el doarme la pranz, eu si cu Stefania avem momentele noastre de intimitate. La fel seara (el se culca primul). Pana in urma cu o saptamana se culca la 8:30-9 seara. Acum nu vrea nici la 9:30! Trebuie sa mai faca ceva impreuna cu cnoi. Asa ca i-am mutat baita Stefaniei inaite de culcarea lui, pana acum o saptamana ii faceam baie ei dupa ce el se culca. Asa ca el asista si la baita ei si la ritualul de dupa. Apoi il culc inainte sa-i dau ei san... Vom vedea cat trece pana schimbam din nou si-i culcam deodata. Probabil dupa ce va incepe sa stea in fundulet la baita o sa fie mai simplu, dupa ce va sta in picioare bine, cred ca le vom face amandorura si scapam mai usor ca timp...

Se poate sa ne organizam. Totul e sa fie cateva activitati bine stabilite ca perioada in cursul zilei, iar restul sa fie absolut flexibil. Asta e principiul meu. Iar cand ei dau semne ca e vremea pentru altceva, sa prindem din zbor momentul si sa ne adaptam, astfel incat sa fie bine copiilor. Cu siguranta se poate gasi un alt aranjament la fel de bun.

Am uitat sa zic ca in cursul saptamanii Bogdan este la gradinita, am timp sa vorbesc si sa ma joc cu Stefania, cum am facut-o si cu el. De la 9 la 17. Seara si dimineata suntem cu totii, in week-end la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Mik
stiam eu din alte postari ale tale ca avem de invatat de la tine in materie de organizare

Cu rabdarea cum stai ???

Cind am dubii referitor la bebe 3 ( ca vina asa in valuri si astea, cind sint hotarita cind am dubii ... dubiile se refera la rabdare, care uneori imi lipseste si ma exasperez Si ma gindesc, daca acum cind sint mici am perioade cidn imi lipseste rabdarea (imi trec repede cind vad ce scumpi sint totusi), ce ma fac cind or sa fie la pubertate cite unul sau mai multi, sau adolescenti rebeli????

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Fomalhauti
parca e incredibil, 6 copii, wow ! Si un ciine !! Si toate astea in RO! Extraordinar, esti o mamica eroina !Si mai ai putere si de mai mult....cind ma gidnesc ca eu nu-s pregatita nici pentru 3 inca ....

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Salutare mamici?
Ce faceti,mai puteti?
Eu v-am citit dar nu ma lasa pitica sa raspund,ma duc sa vad poate o pacalesc cumva cu vreo jucarie.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Aaa,am pus poze,nu stiu ce-mi veni.
Cred ca nu ma tine mult damblaua si iar le scot

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Gindacel, mititel asa-i cum zici !
Corpul se adapteaza iar ale meu mai vrea sa poarte o data o sarcina
Sa vezi ce bine o sa fie cind o sa le faci baita la amindoi impreuna, ce veselie, ce nebunie !!!

Hannen, acum ti-am vazut si eu printesele, cea mare e o frumusete !! Ce par superb are, ce minunata e ! Dar si cele mici ii vor calca pe urme, sint foarte scumpe !

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput