din extravilan in intravilan,cat costa?

din extravilan in intravilan,cat costa? | Autor: livia

Link direct la acest mesaj



feteleeee ajutati un biet necunoscatoooor!

vreau sa cumpar un teren extravilan...cat m-ar costa sa-l trec in intravilan???E vorba de 4900 mp.Am tot cautat prin forum si nu gasesc desi stiu ca a mai postat cineva intrebarea!..

multumeeesc mult-mult!

PS:si cam ce acte ar trebui?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

livia - si eu am patit la fel, am luat teren in extravilan cu gandul ca il trec in intravilan, sau ma rog, doar suprafata pe care construiesc, aprox. 100 mp. ca dupa aia sa aflu ca nu se poate si ca trebuie facut PUZ-ul (planul de urbanizare zonala). pentru asta trebuie ca cel putin 10.000 mp sa fie inclusi in PUZ, nu se poate face pt suprafete mai mici. adica tre sa strangi toti vecinii sa fie de acord sa faca PUZ, minim 10 mii mp. asta dureaza si costa si tre sa ii convingi pe vecini sa vrea, sa puna bani, dificil...
solutia pentru a construi pe el este sa obtii autorizatie pentru constructie de tip anexa gospodareasca, adica sa treci constructia drept grajd sau magazie etc.
suntem si noi implicati in chestiile astea pana in gat. foarte multi dintre cei care sunt in zona unde avem noi terenul au procedat asa, s-au mai inteles cu primarul comunei respective si pana acum nu s-a demolat nimic. intr-adevar, e un risc destul de mare, dar vad ca lumea a construit nu gluma.
iti doresc succes!


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

pe langa terenul asta mai sunt terenuri deja trecute intravilan...nu o sa-mi fie mai usor daca sunt deja celelalte intravilan?sunt si constructii(vile) in imprejurimi deeci se poate construi sigur!

nu poti sa-mi zici cam cat costa?te rooog!



puuup si multumeeeesc pt.raspunsuri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Livia, cel mai bine ar fi sa te interesezi la Primarie pt ca difera de la caz la caz. Eu stiam ca e cam 1 E/mp de teren detinut trecerea EV-IV.
Bafta!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Eu stiam ca e 1 e/mp la primul proprietar, cel cu titlul...dupa ar fi la de 3 ori pretul. Iar un PUZ costa acum 2 ani vreo 25 de milioane...si e obligatoriu...Eu nu am riscat

Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

fetele am rezolvat cu trecutul in intr.si...nu ma costa nimic!!!fac lucrul asta chiar la cumparare si o sa-l am pe acte intravilan!yupiiii ce ma bucur!

pup si multumiri pt.explicatii!

ps:am fost si am vorbit cu primarul prieteneste si s-a rezolvat!...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

chiar ca esti norocoasa.... e super ca ai putut face asa. noi nu am avut asa noroc si ne apucam sa construim pe extravilan cu autorizatie de anexa gospodareasca. toti din zona respectiva au asa si nu a avut probleme nimeni.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stiks spune:

si din pct de vedere legal cam care ar fi artificiul in afara de a-l convinge pe primar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Buna ,

Poate imi explici si mie Livia , cum ai procedat cu trecerea terenului in intravilan in asa fel incat nu a costat nimic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

-terenul chiar daca e agricol este situat intr-o zona in care se construieste intr-o nebunie...


-suprafata care am luat-o era inclusa in PUZ(am aflat de la of.cadastral) ,vecinii ocupandu-se deja de mai mult timp de asta iar eu cum am terenul chiar intre terenurile lor(care sunt imense)... m-au inclus vrand-nevrand .Am avut noroc!

La inceput primarul a zis ca nu se poate daaar eu m-am interesat ce si cum la cadastru si apoi m-am dus la dl.primar cu textul invatat de la ei si am discutat iar "prieteneste"...si nu a mai avut ce face,a recunoscut ca asa e cum zic ei si nu mai trebuie sa platesc chiar nimic pt.acea trecere...Deeeci:interesati-va inainte ca altfel platiti degeaba cum era sa patesc eu !


ps:artificiu este sa te informezi si sa nu crezi de bun ce zic altii(in cazul meu primarul)...Te duci la cei autorizati sa-ti dea informatiile ,si cu ele "in dinti" poti face multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Ai avut mare noroc . Daca nu avea PUZ era de durata .

Mergi la inceput