copilul nu se adapteaza la gradinita

copilul nu se adapteaza la gradinita | Autor: buciurlerica

Link direct la acest mesaj

Ma adresez in primul rand doamnelor educatoare sau parintilor care s-au confruntat cu o problema-copilul nu se acomodeaza la gradinita.Fetita mea de 4 ani si 5 luni a inceput gradi in septembrie 2006, la gradi de stat, grupa cu 35 copii, o singura educatoare, a doua a plecat la gradi particulara,- este un copil sensibil, timid, emotiv, mananca foarte putin la gradi, nu doarme aproape niciodata, vorbeste f.putin, sta langa copii dar nu prea coopereaza cu ei, se joaca mai mult singura, la lectii face doar daca sta doamna langa ea.De invatat a invatat poezii, cantecele dar nu intotdeauna vrea sa le spuna acolo. Cand copii incep sa plece acasa - pe ea o luam printre ultimii , incepe sa vorbeasca, sa se simta mai relaxata, mai in largul ei.Acasa, in schimb este exact invers, intoarce vorba, raspunde obraznic, uneori chiar ridica mana. Deasemeni pare nervoasa, isi roade unghiile, este mereu cu ceva in gura, creion, hartie, haina etc.Ceea ce este cel mai rau este ca a racit f.des si 2 saptamani a meres, doua a stat acasa.Doamna educatoare nu are timp sa se ocupe de ea, o cam lasa in plata domnului. Cand o intreb despre ce a mai facut fetita, si nu imi da aproape niciodata o veste buna,"la fel","in limitele ei", mi-a varat in suflet o stare foarte proasta de ingrijorare.Stiam ca nu este un copil sociabil, a crescut printre adultii familiei, fara copii in jur dar speram ca se va indrepta la gradi. Nu stiu ce sa fac: sa schimb gradi-nu o fi mai rau? Sa incerc pe perioada de vara la una particulara cu copii putini si educatoare mai sufletiste care sa ii dea atentie? Stie cineva o astfel de gradi? Sau vreo doamna educatoare care sa mai lucreze cu ea pe timp de vara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de buciurlerica
Doamna educatoare nu are timp sa se ocupe de ea, o cam lasa in plata domnului. Cand o intreb despre ce a mai facut fetita, si nu imi da aproape niciodata o veste buna,"la fel","in limitele ei", mi-a varat in suflet o stare foarte proasta de ingrijorare.

Inseamna ca nici nu-si da interesul sa schimbe ceva (educatoarea). E si singura cu atatia copii (la noi sunt 2 la o grupa de 24). Ti-a spus concret cum a incercat sa se apropie de fetita, sa o ajute sa se integreze?
quote:
Nu stiu ce sa fac. Sa incerc pe perioada de vara la una particulara cu copii putini si educatoare mai sufletiste care sa ii dea atentie?


Mai degraba. Cred ca merita incercat.
Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Educatoarea are prea multi copii de supravegheat si de obicei, cand sunt atat de multi, se ocupa de cei mai "zburdalnici". De fapt nu mai reuseste sa se ocupe decat de partea de "paza" - sa nu se intample ceva - cat despre partea educationala, pedagogica...Daca vrei sa se simta bine puiul tau, cred ca ar trebui sa schimbi gradinita. Nu conteaza daca de stat sau particulara, important e sa fie proportia nr copii/ cap educatoare mai mica. Copilul meu e la o gradi de stat si sunt 21 de copii in grupa (real vin maxim 15) raportat la 2 educatoare (+ingrijitoarele pe perioada mesei si somnului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

In mod cert sunt prea multi copii la o singura educatoare. Si sa vrea, nu poate face mai mult decat supraveghere.

Daca-ti permiti, schimba gradinita.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Asta este si parerea mea. Eu, de exemplu, sincer, abia fac fata la 11 smecherasi pusi mereu pe sotii. Si am si o supraveghetoare care ma ajuta foarte mult. Sunt la o gradinita particulara. Sa vezi cand le dau ceva de scris, ma striga toti in acelasi timp si nu se opresc din strigat, desi ii asigur ca daca inceteaza ma duc pe rand la fiecare.

Schimba gradinita!

Ioana

bebe?! - decembrie 2006



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput