Elevit pronatal - inainte de sarcina?

Elevit pronatal - inainte de sarcina? | Autor: maryb

Link direct la acest mesaj

Dragelor, de curand am fost la un control ginecologic de rutina. Dr.ginecolog la care am fost pentru prima data mi-a recomandat ca inainte de a ramane insarcinata sa iau elevit pronatal cate 1/zi.
Eu tocmai mi-am cumparat si am citit prospectul, scrie ca se ia in timpul sarcinii si alaptarii. Acum eu cum sa fac? Sa iau sau nu?
Vreau sa raman insarcinata si nu stiu daca sa iau inainte de a ramane insarcinata sau nu. Nu vad ce ar puea face rau ca doar sunt numai vitamine, minerale si oligoelemente (contine si acid folic care stiu ca e bine sa iei inainte de a face bb)....dar daca nu scrie in prospect ca se poate lua si inainte de sarcina...

Rog fetele care au luat elevit inainte de a ramane insarcinate sa-mi raspunda si mie ca am o dilema acum. Pot sa iau fara grija sau nu?

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Fireste ca poti lua! Insa ia aminte: vitaminele nu ingrasa nsa dau pofta de mancare! Si daca vei ramane insarcinata tot vei lua....Asa ca multumeste-te cu clasicul acid flic, este doar parerea mea si sunt in tema deoarece mai am un bebe de 1 an si lucrez la al doilea

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

Roxana, sa inteleg ca tu iei doar acid folic inainte sa ramai cu al doile bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si mie mi-a recomandat o doctorita tanara,inainte cu 3 luni de a ramane insarcinata.Se zice ca elevitul este recomandat si inainte si dupa ce ramai insarcinata si in timpul alaptarii.
Doctorita la care ma duc acum ,nu mi-a dat nici o vitamina.
Important e sa iei acid folic inainte cu 3 luni de a ramane insarcinata,si pana in saptamana 12 de sarcina,pt ca previne malformatiile la copil.Probabil ca de aceea se recomanda elevit inainte de sarcina,pt ca contine acid folic.

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel17+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Maryb si mie mi-a recomandat doctorul sa i-au Elevit si acid folic inainte de a ramane insarcinata.Alt doctor mi-a recomandat centrum materna si pentru ca-l aveam deja acasa am luat centum materna si acid folic. Nu mi se pare ca mananc mai mult acum. Profit de faptul ca este vara si avem fructe.

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri. Elevitul contine 0.8 mg de acid folic. Oare este ok doza?
Atunci ma apuc sa le iau ca sotul meu a zis ca s-a hotarat sa nu ne mai protejam....deci cat de curand sper sa va dau de veste.
Si ce se intampla daca apuc sa iau doar 2 sapt. Elevit si raman insarcinata? Poate se prinde din prima luna ...asta este, ca doar sunt atatea fete care nu au luat nimic inainte de sarcina si totul a fost ok.
Va pup pe toate si va imbratisez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Mie doctorita mi-a spus sa iau Elevit din luna 3 de sarcina pe motiv ca analizele facute aratau ca nu ar fi absolut necesar. Multi dr recomanda vitamine sau acid folic cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata dar parerea mea este ca acestea ar trebui luate in urma unor analize. Chiar daca sunt doar vitamine si nu pot face rau, de ce sa exageram? Nu e de ajuns ca o sa le iei aproape 7 luni in timpul sarcinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Sunt atatea femei care n-au luat nimic inainte de a ramane gravinde, nici macar Acid Folic. Stiu ca e f bun Acidul Folic, dar eu am luat 3 luni, timp in care n-am ramas gravida. Apoi l-am oprit pentru ca am descoperit ca aveam niste chisturi ovariene... Acum se pare ca am scapat de chisturi dar nu stiu sigur daca mai e vreo cauza pentru care nu raman, asa ca n-am inceput inca cu Acidul Folic.
Cum raman o sa incep sa iau si eu...

Ioana

bebe?! - decembrie 2006



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput