Vena sparta

Vena sparta | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

Azi, cand mi s-a luat sange pentru analize, mi s-a spart vena si a aparut un hematom destul de urat, de vreo 3-4 cm. Ce-as putea face sa treaca mai repede?

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

sa-ti pui compresa cu apa rece si alcool(spirt)!



PUSSI 11+ din care unul

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Gheatza sau comprese cu apa rece! sa treaca repede!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Cele 2 surioare, in final invingatoare "Dordia-Violeta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Buna Felicia,

poti sa te ungi cu orice unguent cu Heparina(Lioton) sau cu orice unguent cu Arnica(Arnigel).

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Pentru ca Emma este intepata foarte des , eu o dau cu Hepatrombin de 50.000u.i.Daca este o vena mai mare , folosesc Lasonil N - este mai scump dar merita.

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Felicia, din pacate, odata ce vena s-a spart si sangele a patruns sub piele si a facut acel mic hematom unguentele cu heparina nu pot grabi absorbtia sangelui (de fapt el sufera un proces de degradare locala). In 1-2 saptamani el va disparea dupa ce a trecut prin acele culori pe care le stii de la vanataie, rosu, albastru, verde, galben.
Acele unguente sunt foarte bune daca exista iritatia venei care a fost punctionata.

Poate Arnica sa aiba un efect mai bun asupra atenuarii aspectului hematomului. Sau poti sa incerci cu fond de ten ca sa il ascunzi daca te deranjeaza foarte tare

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sheannamp fiind medic n-ar mai fi nimic de adagat.
Decat ca si eu am patit de cateva ori si am lasat timpul sa rezolve problema. Cum zice si ea, in 1-2 saptamani a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Fetelor multumesc, deci am de asteptat! Asta e, m-am invatat minte, nu-mi mai fac analizele vara, ca nu stiu peste ce asistenta dau...

Lavi si abriana e medic Eu tare ma bucur cand primesc sfaturi de la mediciniste!
De Lioton imi zisese si farmacista, dar nu aveam in casa si nici nu am cumparat. Aseara am gasit niste Troxevasin dar nu a facut mare lucru.
Insa am cumparat un bandaj elastic pentru a acoperi vanataia si cam atat... cu rabdare se va rezolva

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ok , am inteles.
Deci pe langa faptul ca noi parintii cheltuim o caruta de bani pe medicamente ca nu au cei din spital sa ne dea , ne mai pun sa facem si cheltuieli inutile?
Maine o sa intreb si eu la spital sa vad care e treaba , ca de un an si jumatate de cand Emma face chimiotetrapie eu am cumparat cel putin 2 Lasonil N , de Hepatrombin nici nu mai stiu cate.

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by aidaciolac

Ok , am inteles.
Deci pe langa faptul ca noi parintii cheltuim o caruta de bani pe medicamente ca nu au cei din spital sa ne dea , ne mai pun sa facem si cheltuieli inutile?
Maine o sa intreb si eu la spital sa vad care e treaba , ca de un an si jumatate de cand Emma face chimiotetrapie eu am cumparat cel putin 2 Lasonil N , de Hepatrombin nici nu mai stiu cate.

Aida - mama de pisica mica.




Aida, in situatia Emmei este esential ca venele sa fie pastrate cat mai bine. Aceste doua unguente asta fac, previn astuparea si reduc iritatia venoasa. Nu cred ca indicatia principala a fost estetica, adica, doar ca sa nu faca vanatai.
Atunci cand o vena este punctionata si, mai ales, daca se injecteaza prin locul respectiv o substanta straina, organismul reactioneaza creand un cheag ca sa astupe locul respectiv, iar in timp daca se foloseste de mai multe ori aceeasi vena apar si modificari inflamatorii la locul respectiv (vena devine tare, rosie, dureroasa, se paote simti ca un cordon de la locul de punctie).
Acelasi lucru se intampla si daca se monteaza un cateter intravenos (branula) si se tine mai mult de 1zi-2.
Acele unguente previn infundarea cu cheag de sange a venei si mai atenueaza din inflamatie.
Repet, pentru Emma e foarte important sa isi mentina venele permeabile si fara iritatie, deci, acele unguente sunt foarte importante.
Nu se compara insa indicatiile Emmei de a folosi acestwe unguente (crede-ma, stiu cat sunt de scumpe, le-am prescris de multe ori pacientilor mei)cu problema Feliciei, care tine strict de aspectul estetic.

Sanatate multa!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Shean are dreptate in legatura cu actiunea Heparinei asupra trombului, dar eu nu as neglija proprietatile antiinflamatoare ale sale .

Iar actiunea Arnicai este de cu totul alta natura, nu are nici o treaba cu Heparina, este un remediu homeopat, care ajuta la resorbtia hematomului, implicit la remedierea aspectului estetic, pe care-l puteti folosi cu incredere si la pitici ( stiti cat de des se lovesc ) ne avand contraindicatii.

Va dorim sanatate maxima!

Mergi la inceput