Costum de arici pt serbare

Costum de arici pt serbare | Autor: carmenz

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!
Apelez la ajutorul vostru pentru nepotelul meu. Pe 13 iunie, are serbarea de sfarsit de an, la gradinita, si are nevoie de un costum de arici. Mama lui s-a interesat la cateva centre de inchirieri costume, dar nu a gasit. Este cineva printre voi care are asa ceva si e dispusa sa-l inchirieze sau sa-l vanda? Mentionez ca are 5 ani.
V-as fi recunoscatoare pt orice sugestie sau sfat.
Va mulmumesc anticipat.
Carmen

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Carmen, uite aici ce am gasit:

http://www.benefisshop.com/pdf_files/benefis_R0225_ro.pdf

https://shop.bonata.ro/index.php?main_page=product_reviews&products_id=327

Ce-ti propun eu: cauta tu un pantalon scurt si un tricou, de culoare gri-negru. Din carton confectionati un spate de arici(sa fie usor bombata) si apoi vopsiti cartonul in culoarea costumului. Cartonul il vei prinde cu niste siretele, care se vor lega in jurul gatului si in jurul taliei copilului. Cumparati cateva seturi de betisoare (din acelea cu care invata copiii sa numere). Gauriti cartonul si bagati betisoarele in el, apoi dati foc cu bricheta la fiecare capat de betisor aflat in interior (va veni pe spate) cu atentie, sa nu dati foc si la carton. Asta ca sa nu iasa betisorul (se va topi si va forma un guguloi acolo, deci nu va mai iesi din lacas). Apoi lipiti guguloaiele alea de carton cu super glue (nu stiu daca asta cu lipitul e obligatoriu, vedeti daca stau si asa). Dupa aceea vopsiti tepii obtinuti (acuarele, vopsea, cu ce vreti voi si cu ce vedeti ca tine ). O alta varianta ar fi sa coaseti fire de lana pe spatele tricoului (aici aveti ceva de cusut ). Pentru cap va puteti inspira din pozele de mai sus. Pe fata ii puteti picta nasucul si mustatile. Mai mult de cateva ore nu cred ca-ti ia sa confectionezi costumul. Nu stiu cat de explicita am fost si cat te-am ajutat. Iti doresc bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Benefiss au sediul in Republica Moldova, nu stiu cat de repede ar ajunge un colet de la ei. Carmenz, activeaza-ti PM-ul si iti dau eu niste adrese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenz spune:

Claudia, iti multumesc foarte mult pentru sugestii.I le-am transmis cumnatei mele, care a fost foarte incantata si va incerca sa confectioneze ea costumul. Se gandise ea sa-l faca singura, vazand ca nu se descurca altfel, dar nu avea un punct de plecare. Sper sa reuseasca in timp util.
O ZI BUNA!!!!

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenz spune:

Maria, nu stiu cum sa activez PM-ul. Ma ajuti tu? Ai incercat sa trimiti mesaj si nu ai reusit? M-ar ajuta si niste telefoane, adrese... ca sa rezolve problema cu mai putin efort.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Iti scriu aici, dar s-ar putea sa fie considerata publicitate. Daca stai in Bucuresti, cei de la Kidstyle fac costume de arici dar nu le inchiriaza si sunt cam scumpe. Au site. Poti comanda si la Fabrica de Magie, au si ei site (ei sunt mai ieftini...). Nu le stiu numerele de telefon dar sunt afisate pe site-urile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenz spune:

Multumesc, Maria

Carmnen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Stiu pe cineva care a confectionat un costum de arici. A luat panza de sac, a facut o vestuta si un coif (mai turtit, ca palariile de chinezi). Pe coif a facut din sfoara intarita cu aracet si cu suport de scobitori- tepi. Iar ca nas, o minge de pim-pong rosie taiata , legata cu elastic (sau poate un nas mic de clown-se gasesc la circ).

Noua ne trebuie costum de lup!! M-am gandit sa-i pun o caciula de blana de enot - mostenire de la soacra-mea dar in rest? Ati vazut pe undeva masca de lup? Nu dau 1 milion si ceva pe juma de ora de serbare, iar la Teatrul Ion Creanga am intrebat si se pare ca nu inchiriaza. Cateva sute de mii pe un inchiriat dau.



Mergi la inceput