cat de sinceri sunteti cu ginecologul vostru

cat de sinceri sunteti cu ginecologul vostru | Autor: miri2007

Link direct la acest mesaj

Buna,

Problema mea este urmatoarea:

In week-end am fost la homeopat de unde am venit cu o reteta pentru reglarea ciclului si poate ne va ajuta si sa avem un bb.
In week-end-ul trecut am avut un avort menstrual Azi doctorita mi-a recomandat anticonceptionale (3 luni) pentru a se "odihni" ovarele dupa care sa mai incercam si abia daca dupa 2-4 luni nu vine bb sa mai vedem ce si cum.
Nu i-am spus de tratamentul homeopat pe care l-am inceput chiar azi si, desi i-am dat de inteles ca nu sunt de acord cu anticonceptionalele, nu am avut tupeul sa o refuz.

Cel mai tare imi este ciuda ca nu am avut taria sa-i cer parerea despre tratamentul homeopat. Inca nu cred ca anticonceptionalele sunt solutia pentru mine.

Voi v-ati confruntat cu astfel de "dileme" si cum treceti peste ele?

Merci mult!

Si totusi teoria cu "odihnitul"ovarelor chiar functioneaza?

Inca o data merci si sanatate multa tuturor!

Miri2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Da, anticonceptionalele chiar ajuta.

In legatura cu faptul ca nu i-ai spus, cred ca daca ai fi facut-o, ai fi ofensat-o. Foarte putini doctori recunosc efectele uneori miraculoase al altui tip de tratament, decat cel traditional.

sanatate multa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Nu m-am confruntat cu asemenea probleme,dar asa e,majoritatea doctorilor nu sunt de acord cu tratamentele homeopate si naturiste,chiar daca ele functioneaza.Parerea mea e sa le iei pe cele homeopate,sunt mult mai sanatoase si naturale.

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel17+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Eu am ramas chiar insarcinata cu tratament homeopat. Si mie mi s-au recomandat anticonceptionale si nu le-am luat. Si ginecologul meu stia ca eu iau tratament de stimulare si eu de fapt faceam niste injectii cu aloe vera. Mi-a fost teama sa ii spun adevarul din aceleasi considerente, ca majoritatea medicilor sunt sceptici cand e vorba de tratamente alternative. Fa tratamentul homeopat si nu lua anticonceptionale!

Pupici,
Angelique 9+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Eu nu inteleg, daca tot nu ascultati sfaturile medicilor si luati medicamentele dupa ureche, de ce mai mergeti la medic???
Cred ca un medic stie cel mai bine ce se potriveste si ce nu fiecarui pacient, mai ales daca iti stie toata "istoria".
Asta nu inseamna ca daca X-leasca a facut bine ca nu a luat pilulele, asta ti se potriveste si tie...banuiesc ca medicul ala nu vorbeste ca sa se auda.
Nu va inteleg... si apoi daca nu va simtiti bine si tratamentul nu da rezultate, spuneti ca medicii sunt de kko.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si mie mi-a recomandat dr. dupa a doua sarcina pierduta sa iau cel putin 3 luni anticonceptionale, si i-am spus NU din start, pt. ca nu vroiam sa pierd iar cateva luni cu pastile , apoi inca un an pana se "prinde" si tot asa. Si atunci mi-a spus sa incerc dupa prima menstra , si asa am si facut si acum sunt fericita.
Chiar daca s-a simtit ofensat, el nu stie ce simt eu cand trec anii luand pastile , si fara nici un rezultat pozitiv.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Cred ca depinde si de relatia pe care o ai cu medicul respectiv, de cat timp te stii cu el etc. Eu, de exemplu, ma inteleg f bine cu dr. Anca Moisa (AncaWish s-ar putea sa ti se para ciudata chestia asta , si nu numai tie, de fapt, dar asta e, suntem pur si simplu pe aceeasi lungime de unda).
Tot anticonceptionale mi-a recomandat si ea acum cateva luni dupa FIV, dar i-am spus in fata ca nu vreau sa iau si ca prefer sa incerc un tratament homeopat (ceea ce si fac, de fapt, Angeliquedes stie ). Vreau sa va spun ca i s-a parut foarte buna si ideea asta, iar cand am vizitat-o peste o luna la cabinet chiar mi-a cerut telefonul si adresa homeopatei ca vrea sa mearga si ea (are unele mici dereglari hormonale - se mai intampla si la medici ). Si de cate ori merg la cabinet, mereu ma intreaba cum merge tratamentul si daca am constatat ceva schimbari.
In concluzie, eu zic ca e bine sa stabilesti o relatie apropiata cu medicul tau (cu atat mai mult intr-un domeniu atat de...intim cum e ginecologia). Daca ajungi sa te feresti...inseamna ca de fapt relatia medic-pacient nu functioneaza chiar cum trebuie. Chiar daca nu e de acord neaparat cu tine, macar purtati o discutie sincera si argumentata.
Stiu multe fete care au purtat astfel de discutii deschise cu medici de renume, gen Big M si nu au avut decat de castigat. Deci se poate !



pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Rami, nu mi se pare ciudat. Fiecare om cu tzacanelile lui. A fost singurul medic care, vazand, HSG-ul mi-a zis ca am polipi cu toate ca mai fusesem la 3 medici pana sa ajung la ea. Ca mi i-a scos fara anestezie, asta e alta treaba. Si exemple mai am, dar...nu despre asta e vorba aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Si eu care tot insist sa-mi faca histeroscopie si ea nu vrea ! Cred ca mai bine nu mai insist, o sa-l rog pe Big M. Acuma serios, daca mi-ar face i-as spune din start ca vreau anestezie (macar locala). Teoretic daca n-ai probleme se poate si fara, stiu fete care n-au avut nicio durere. Cred ca acum cativa ani asta era procedura, mai barbara...


pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

quote:
Originally posted by saphir

Eu nu inteleg, daca tot nu ascultati sfaturile medicilor si luati medicamentele dupa ureche, de ce mai mergeti la medic???
Cred ca un medic stie cel mai bine ce se potriveste si ce nu fiecarui pacient, mai ales daca iti stie toata "istoria".
Asta nu inseamna ca daca X-leasca a facut bine ca nu a luat pilulele, asta ti se potriveste si tie...banuiesc ca medicul ala nu vorbeste ca sa se auda.
Nu va inteleg... si apoi daca nu va simtiti bine si tratamentul nu da rezultate, spuneti ca medicii sunt de kko.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre



Dupa cum a spus miri,ea tocmai a venit de la un homeopat,nu a luat medicamente dupa ureche,oricum cu homeopatele e mai greu sa le iei dupa ureche.Ba dimpotriva,doctorul care i-a dat anticonceptionale,se poate spune ca i le-a dat dupa ureche,pentru ca iti pot face mai mult rau decat bine,daca nu faci niste analize de sange hormonale.Stiu din proprie experienta.

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel17+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Salutare

Si merci mult la toata lumea pentru incurajari si mustrari.
va dati seama ca nici mie nu mi se pare normal sa merg la doctor si sa "simt" ca nu pot sa-i spun totul. Mai ales ca asta se intampla pe banii mei, nervii mei, semntimentele mele, etc...
Insa, probabil au si ei regulile lor si eu (si altele care se afla in situatia mea) trebuie ori sa ne obisnuim cu ideea ca daca nu zicem tot ramane pe noi responsabilitatea de a face diverse corelatii si scenarii dupa ce iesim de la consult, ori sa ingrosam un pic obrazul (ce nasol...) si sa avem mai mult tupeu. Din capate tupeul asta pare sa fie un ingredient din ce in ce mai folositot in ziua de azi.

Eu una m-am hotarat. La urmatorul control (care inca nu m-am horatat sa cine o sa fie) voi spune franc ca incerc homeopatia si apoi o sa mai vad. M-a bucurat tare mult sa aud ca mai exista si doctori care accepta si aceasta idee si, mai mult, o testeaza chiar ei. Am retinut numele d-nei doctor si am sa ma mai gandesc.

Iar despre anticonceptionale, chiar daca cele pe care mi le-a recomndat (de fapt le-am si cumparat de la tipa de la cabinet) am citit ca sunt dintre cele mai slabe ca si concentratie si efecte secundare (Loette), totusi nu mi se pare ok sa-mi fie date fara dozari hormonale. In plus am cicit pe forum ca la efecte dau dureri de sani si micsorarea ciclului - probleme cu care eu tocmai ma confrunt si acum.

Eu inteleg ca poate sunt eu mai dificila (mama avea obiceiul sa zica, de ex. ca nu s-au inventat pantofii sau rochitele care sa-mi placa mie) dar va trebui sa gasesc eu pe cineva cu care sa comunic liber si care sa ma convinga (sa-mi explice) ca tratamentul prescrie este potrivit pentru mine nu doar ca este bun pentru ca asa indica in momentul de fata acordurile sau tratatele medicale.
Cand merg din nou la homeopat am sa o rag sa-mi spuna si parea ei viz-a-vis de teoria odihnirii ovarelor.

Va pupic si multa sanatate pentru voi si bb-ii vostri.

Miri2007

Mergi la inceput