Cate "etape" sunt la gradi?

Cate "etape" sunt la gradi? | Autor: aramona

Link direct la acest mesaj

Hello mamici!

Pun si eu o intrebare, poate ciudata...cate grupe/etape(le-am zis eu) sunt la gradi???
Cumva:
-grupa mica
-grupa mijlocie
-grupa mare
-grupa pregatitoare??????????

Sau:
-grupa mica
-grupa mijlocie
-grupa mare (care de fapt este cea pregatitoare)???????

Pun aceasta intrebare pt. ca fetita mea in toamna va avea 3 ani si 8 luni si nu stiu dc e bine sa inceapa de la grupa mica sau direct la grupa mijlocie, in ideea ca apoi, dupa terminarea gradinitzei, va incepe scoala...si doresc sa inceapa la 6 ani si 8 luni!
Deci ar avea 3 ani de gradi!

Cine ma lamureste si pe mine, pls...urgent dc se poate ca intram in "febra" inscrierilor!
Acum Maysa e la cresa inca, si impreuna cu vreo 4 copii e printre cei mai mari!

VA multumesc si astept raspunsurile voastre!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

grupele la gradinitza sunt impartzite in functzie de varsta, asa:

3 ani implinitzi - grupa mica;
4 ani impl - grupa mijlocie
5 ani impl - grupa mare
6 ani impl - grupa pregatitoare

deci daca fetitza nu va avea inca 4 ani implinitzi, scriptic vorbind se incadreaza la grupa mica. potzi sa vb cu educatoarele/ directoarea sa intre la grupa mijlocie, insa eu as lasa-o la grupa mica, are tot timpul sa invetze!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Nici la mine la gradinita nu a primit la grupa mijlocie fara sa aiba 4 ani impliniti (si baiatul meu avea 4 ani fara 3 luni). N-a contat ca vorbea, se descurca singur la toaleta, manca singur... In schimb, acum cand mai avem un an pana la scoala (asa zic eu - ca vreau sa-l dau la 6 ani si 9 luni la scoala) educatoarele mi-au zis sa nu-l mut la grupa de pregatitoare ca fac ele cu el ca la pregatitoare, mai ales ca cica la pregatitoare ele fac o recapitulare.

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiakb spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu am considerat ca trei ani de gradinita sunt suficienti.
Cand l-am inscris in primul an, Adi avea 3 ani si 9 luni, dar la gradinitele de stat (cu program scurt) aveau doar grupa mare si pregatitoare, asa ca a fost la grupa mare. Aici insa nu a facut mare lucru, asa ca al doilea an l-am mutat la o gradi particulara, tot in grupa mare. Acum este tot acolo, la grupa pregatitoare, din toamna va merge la scoala, s-a dezvoltat frumos si fizic si psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mate va avea in septembrie 3 ani si 9 luni si la 6 ani si 9 luni vreau sa mearga la scoala. As vrea sa mearga direct la grupa mijocie, oare va fi posibil?

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
poze Simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Mate va avea in septembrie 3 ani si 9 luni si la 6 ani si 9 luni vreau sa mearga la scoala. As vrea sa mearga direct la grupa mijocie, oare va fi posibil?


Bineinteles ca este posibil, dar de obicei, daca copilul nu a fost socializat pana acum si gradinita are si grupa mica, il baga mai intai in grupa mic asi pe parcurs, daca se descurca il baga in grupa mijlocie. Cel mai bine vorbiti cu directoarea gradinitei respective.
Noi cand ne-am mutat la cea particulara, am spus clar ca vreau sa fie bagat in grupa mare, ca apoi sa urmeze pregatitoarea pentru scoala. Au acceptat cererea mea, cu conditia ca daca nu se va descurca il muta la grupa mijlocie... deci a fost oarecum invers. Adi s-a descurcat foarte bine, asa ca aramas in continuare cum a inceput.
Oricum am observat ca fiecare Directoare are politica ei vis-a-vis de cum se procedeaza in astfel de cazuri. Important este sa va duceti si sa spuneti cum vreti sa evolueze copilul.
Spre exemplu noua asta toamna, ne-a spus ca daca nu ii dam la scoala sa-i mutam la grupa mare, pentru ca daca este sa repete o grupa mai bine este sa o faca pe cea mare.

Mergi la inceput