Calcul zile CO pt perioada de 126 de concediu de m

Calcul zile CO pt perioada de 126 de concediu de m | Autor: Anculici

Link direct la acest mesaj

Sunt o graviduta in 29 de saptamani si am o mica nelamurire
DPN meu este 14 august asa ca m-am gandit sa intru in concediu cam din data de 9 iulie Eu am dreptul la 24 de zile CO pe an (2 zile pe luna de munca) din care 9 le-am luat deja asa ca in mod normal ar mai fi 15. Intentionez sa imi iau CO dupa care sa intru in prental dar avand in vedere starea de graviduta nu prea mai stiu cum sa calculez la cate zile de Co as mai avea dreptul Cele 126 de zile de concediu de maternitate se iau in calcul la determinarea CO? Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns v-as fi foarte recunoscatoare

28+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Initial creeata de Anculici

Sunt o graviduta in 29 de saptamani si am o mica nelamurire
DPN meu este 14 august asa ca m-am gandit sa intru in concediu cam din data de 9 iulie Eu am dreptul la 24 de zile CO pe an (2 zile pe luna de munca) din care 9 le-am luat deja asa ca in mod normal ar mai fi 15. Intentionez sa imi iau CO dupa care sa intru in prental dar avand in vedere starea de graviduta nu prea mai stiu cum sa calculez la cate zile de Co as mai avea dreptul Cele 126 de zile de concediu de maternitate se iau in calcul la determinarea CO? Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns v-as fi foarte recunoscatoare

28+

Din Co mai ai dreptul la 5 zile.Din cele 126 de zile iti poti lua 84 zile inainte iar obligatoriu 42 de zile dupa nastere.Daca data de 14 aug, e sigura(adica sa nu nasti dupa), incepind cu 1 iunie poti sa nu mai mergi la serviciu.Nastere usoara...

Bucuria vine din lucruri marunte...
Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

lulu esti sigura? eu stiam ca ai dreptul al tot CO chiar daca ai si concediu de maternitate in anul respectiv.

Eu am nascut in 2004 si in acel an am avut si maternitate 126 zile si CO integral. Acum voi naste in noiembrie si nici nu ma gandeam ca as putea avea un CO diminuat, s-a schimbat vreo lege intre timp si nu stiu eu??


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Originally posted by Andries

lulu esti sigura? eu stiam ca ai dreptul al tot CO chiar daca ai si concediu de maternitate in anul respectiv.

Eu am nascut in 2004 si in acel an am avut si maternitate 126 zile si CO integral. Acum voi naste in noiembrie si nici nu ma gandeam ca as putea avea un CO diminuat, s-a schimbat vreo lege intre timp si nu stiu eu??


Andries

Chiar la noi la firma avem un caz.Si-a luat CO ptr lunile in care a lucrat.Daca iti iei numarul total de zile de Co ptr un an, la cite zile de CO mai ai dreptul cind revi din maternitate?Cele 126 de zile nu sunt obligatorii, decit 42 de zile dupa nastere.Sarcina usoara...

Bucuria vine din lucruri marunte...
Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Eu am 25 zile CO/an. DNP am pe 13 august. Cei de la HR de la noi din firma mi-au confirmat ca ptr 2007 pot beneficia de toate cele 25 zile de CO, si ca cele 126 zile de pre/post natal le pot imparti cum vreau eu, musai min 42 postnatal.

29+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Anculici,din cate mi-aduc eu aminte co de maternitate este de 120 de zile pre si post natal.Asta inseamna ca ar trebui sa intri in co prenatal cu 78 de zile inainte de DPN-ul tau,pentru a lasa cele 42 de zile pentru postnatal.Daca tu ai DPN-ul pe 14 august,ar fi trebuit sa intri in concediu prenatal pe 26 apr(eu ti-am socotit fara weekend-uri,ca parca asa trebuie),fara a mai pune la socoteala si zilele de concediu de odihna pe care le aveai de luat care in total ar fi 15,scazand cele 9 deja luate ai mai fi ramas cu 6 zile ,pe care adaugandule la concediu cum vroiai tu ,ar fi trebuit sa intri in co de odihna pe 18 apr,iar dupa ce l-ai fi terminat,pe acesta intrai direct in concediul prenatal de 78 de zile lucratoare.
Nu mai stiu exact cum se socotesc aceste zile,adica,daca se includ si weekend-urile.Intereseazate tu la munca daca in aceste 78 de zile se includ si weekend-urile.
Eu am avut DPN-ul 02 aug si am intrat in co prenatal pe 24 mai, direct dintr-un concediu medical pe care-l incepusem pe 15 mai.De-asta zic ca nu mai retin exact deca se includ si zilele de weekend in acest co,cu toate ca nu mi se pare normal.

pupici si sarcina usoara pe mai departe.



Iolanda Alexandra 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Andries,,eu nu mi-am putut lua tot co si tin minte ca mi-au dat doar 8 zile.Cica se impart zilele de concediu,la lunile anului,si cate zile revin pe luna de co,se inmultesc cu lunile lucrate,si cat da,...la atat ai dreptul.
Pai,daca lucrezi doar 2 luni din an(ian.,feb.),prosti ar fi sa-ti dea tot co de odihna.Atunci nu te-ai mai duce deloc la munca in anul respectiv.


Sper ca te-am lamurit.



Sarcina usoara si sa ne mai auzim cu vesti bune.



Iolanda Alexandra 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculici spune:

Am descoperit ca depinde si de politica firmei Astfel in contractul coletiv de munca la noi se specifica in mod clar ca daca ai avut concediu medical sau de ingrijire copil mai mic de un an atunci beneficiezi de tot CO aferent anului respectiv Asa ca eu m-am linistit

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Vezi mai multe lamuriri la "Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici"!


Iolanda Alexandra 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si eu sunt insarcinata in 17 sapt (DNP 7 noembrie, intru in prenatal de la mijlocul lui august) si am sunat la HR si mi-au spus ca imi pot lua tot CO pt anul 2007, care nu au nici o legatura cu alea 126 de zile!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

17+ mami de baietzel sau fetitza ???

poza eco bb si burtik
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CO se acorda in conformitate cu dispozitiile legii doar pentru perioada efectiv lucrata. Nu intra in calcul concediul prenata/postanatal sau CIC.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput