Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Analize - RDW - f. marit - ce indica ?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

florentza
florentza
membru incepator

Romania

378 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 26/05/2007 :  01:33:50 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite florentza un Mesaj Privat

Analize - RDW - f. marit - ce indica ?

Va rog frumos, cine cunoaste sa ma ajute sa interpretam aceste analize de sange.
Am solicitat un set de analize medicului deoarece acuz o stare de oboseala (f. mare) de mult timp (ani).
Cinci analize nu au iesit bune, si anume :

LY% rezult. 35,2 - [val. normale: 21-34 %]
NE % rezult.54,8 - [val. normale: 60-70 %]
RDW rezult. 43,4 - [val. normale: 11-16 %]
Calciu ionic rezult. 3,37 - [val.normale: 4,2-5,4 mg\dl]
Calciu total seric rezult. 7,94 - [val. normale:8,6 - 10,3 mg\dl]

D-na doctor a zis ca toata oboseala mea vine de la deficitul de calciu ; mi-a recomandat CAL-C-VITA tb. 1 tb.\zi, permanent.
Ce ma nelinisteste pe mine este acel RDW - care nu stiu ce inseamna si care este f mare - desi doctorita nu s-a legat de el, numai de calciu !!!
Stie cineva ce reprezinta ? O infectie ???
In rest, VSH-ul este bun - 8 din 6-11 mm\lh, fibrinogenul la fel.
Marti ma duc la medic pt. copil si o sa o intreb, totusi.
Astept parerile voastre.

Florentza
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - roxanaz on 26/05/2007 19:31:55
carmenici
carmenici
nou venit

Romania,
42 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2007 :  16:10:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarmenici Adauga semn de carte la raspuns Trimite carmenici un Mesaj Privat
Draga Florenta,
Si puiul meu a avut RDW marit...Se ia RDW si MCV si in functie de valorile acestora se interpreteaza rezultatele...La noi a fost vorba de o anemie..Lipsa de fier..Dar putea fi si lipsa de B12 sau acid folic..
RDW marit relationat cu un MCV marit indica o forma de talasemie...Poti da o cautare si vei putea sa te informezi mult mai bine...
Noi am luat Ferrum Hausmann si peste putin timp ii repet analizele..Puiul meu e si un pic rahitic..desi valorile calciului sunt ok..Noi cu fosforul stam mai prost...Nu foarte..dar oricum...
Numai bine!

Carmenici si Piciulici(25.01.2005)

"When you want something all the Universe conspires in helping you to achieve it."
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
carmenici
carmenici
nou venit

Romania,
42 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2007 :  16:12:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarmenici Adauga semn de carte la raspuns Trimite carmenici un Mesaj Privat
scuze..revin..MCV scazut si RDW marit -talasemie intermediara...
Oricum cauta pe net..si vei gasi date suficiente..

Carmenici si Piciulici(25.01.2005)

"When you want something all the Universe conspires in helping you to achieve it."
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

membru veteran roxanaz
Rainbow in the dark

Romania, constantaCONSTANTA
18695 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2007 :  19:32:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
din cate am inteles analizele sunt ale mamicii nu ale copilului deci locul subiectului este la "Clinica".

Roxana
florentza
florentza
membru incepator

Romania,
378 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2007 :  22:42:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite florentza un Mesaj Privat
Da,Roxana - imi cer scuze.

MCV - este 87,5 - [val.normale 77-100 fl]

Legatura MCV - RDW cu talasemia nu am stiut-o, insa cred ca ai dreptate si sa-ti spun de ce.
Sora mea (dupa mama) are talasemie minora ... a descoperit-o anul trecut. Nu m-am gandit niciodata ca as putea sa am si eu ...pana la mesajul tau, Carmenici.
Chiar o sa o intreb pe doctorita daca este posibil sa am si eu ...si daca a mostenit-o copilul (de 2 ani)... care, intr-adevar, este mai palid.

Florentza
delsim
delsim
membru matur

Romania, bucurestiBUCURESTI
2140 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 27/05/2007 :  09:50:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidelsim Adauga semn de carte la raspuns Trimite delsim un Mesaj Privat
RDW -ul ala nu are de ce sa te ingrijoreze! Stai linistita, nu crezi ca daca era ceva doctorita s-ar fi sesizat?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

Crinutz
membru junior

Romania, orasul cu cele mai multe zile insorite
1311 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 27/05/2007 :  11:08:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Crinutz un Mesaj Privat
Imi spuneti va rog si mie ce e talasemia? Cum se manifesta? Multumesc!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"
florentza
florentza
membru incepator

Romania,
378 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/05/2007 :  12:19:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite florentza un Mesaj Privat
Talasemia - lipsa mare de fier ... sora mea a depistat recent talasemia minora, ea de mica a avut anemie feripriva si cu toate tratamentele , revenea (anemia) .
La analizele din ultimul trimestru de sarcina s-a depistat talasemia ...
A mostenit-o si copilasul ei (talasemia minora), si daca face bb-2 acesta ar face talasemie majora ...din aceasta cauza ramane la un bb.Este recomandabil sa dai nastere unui singur copil, in acest caz (asa a spus medicul).

Florentza

Editat de - florentza on 27/05/2007 16:54:28
Antigen
Antigen
membru incepator

Romania, Timisoara
129 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/05/2007 :  20:59:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Talasemia nu e in niciun caz lipsa mare de fier. Este un defect genetic al hemoglobinei. In formele mai grave se trateaza cu transfuzii de sange, ceea ce duce chiar la cresterea fierului in sange ca efect advers (si asta poate produce probleme mari).

florentza, poate medicul acela nu s-a exprimat bine, dar bb-2 nu are de ce sa faca talasemie majora, decat daca si tatal are talasemie (si nici atunci riscul nu este de 100%).
ainia
ainia
membru junior

Romania, pitestiARGES
642 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 28/05/2007 :  09:35:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ainia un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Antigen

Talasemia nu e in niciun caz lipsa mare de fier. Este un defect genetic al hemoglobinei. In formele mai grave se trateaza cu transfuzii de sange, ceea ce duce chiar la cresterea fierului in sange ca efect advers (si asta poate produce probleme mari).

florentza, poate medicul acela nu s-a exprimat bine, dar bb-2 nu are de ce sa faca talasemie majora, decat daca si tatal are talasemie (si nici atunci riscul nu este de 100%).

Asa este. Noi avem 3 copii. Acum o luna de zile l-am convins pe sotul meu sa-si faca si el analizele. Avea o multime care nu erau in limite (monocite, hematii....). Le-a repetat. La fel. Diagnostic pus de medicii de aici: anemie din cauza stresului!!! Diagnostic pus de medic hematolog de la Fundeni: talasemie minora!Aceasta se mosteneste genetic. Asa te nasti, organismul produce globule rosii "defecte".
Asa ca, uite, exemple de medici care-si "cunosc meseria"!!! Nu-i adevarat ca daca ai talasemie minora trebuie sa te limitezi la un copil. Asa cum a spus Antigen, daca ambii parinti au talasemie minora copilul se poate naste cu talasemie majora( asta-i foarte periculoasa). Norocul meu ca eu nu am asa ceva, altfel copiii nostri....
Sanatate multa!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata
florentza
florentza
membru incepator

Romania,
378 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 31/05/2007 :  01:00:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite florentza un Mesaj Privat
Fetelor, va multumesc.

DA, exista medici printre medici ...ea nu a fost decat la un singur medic, desi eu as fi vrut s-o vada macar doi...
Asa i s-a spus ...
Am sa-i zic sa intrebe mai multi medici ...

Florentza

Editat de - florentza on 31/05/2007 01:03:01
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com