Lavabila peste alta lavabila?

Lavabila peste alta lavabila? | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Dragilor, mi-a venit mie ideea creatza de a ma apuca peste o luna de re-zugravit sufrageria. Nu mai imi place cum merge nuanta care este acum si as vrea cu totul altceva.
Sa va explic: acum este un verzui praz (pal) si as vrea nuante de bej fildes, combinat pe un perete numai cu maro aramiu.
Intrebarea este: cum pregatesc peretele inainte de aplicarea noii lavabile? Am inteles ca e posibil sa se umfle lavabila daca nu e spalat inainte? E adevarat?
Daca da, cum se spala?
Va rog, cine stie, sa imi explice si mie de la cap la coada ce pasi trebuie urmati?

Multumesc.


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Poti aplica o alta vopsea lavabila fara probleme, adica fara sa speli sau alte metode, trebuie doar sa desprafuiesti bine (cu aspiratorul sau stergi efectiv peretele cu o carpa umezita). Daca vrei sa schimbi nuanta radical, iti recomand sa dai ca prima mana, un strat de vopsea lavabila alba un pic diluata si apoi aplici noua nuanta in 1-2 straturi.
Spor la treaba!

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

cum ti-a spus Aime este foarte bine. stergi peretii cu o carpa umezita, dai un strat de lavabil alb(pt.a iesi nuanta dorita cat mai bine) si apoi culoarea pe care o doresti.
spor la zugravit



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Buna danat,
tu vrei sa faci treaba asta??!!! Curajoasa mai esti.
Uite aici cum sta treaba: trebuie peretii spalati inainte pentru degresare, cu apa si clor sau cu putin detergent lichid. Lasat sa se usuce si apoi dat cu amorsa. Neaparat!! ca sa adere bine vopseaua lavabila. Vezi ca sunt vopsele lavabile care au amorsa lor, compatibila. Daca vrei sa faci un chenar pe perete, adica o alta culoare, "in oglinda" cum s-ar zice, lipesti schoci lat, masurat si bine trasat, ca sa iasa "oglinda" bine! Vopseaua lavabila se aplica la cateva ore dupa ce ai dat amorsa.
sotul meu a fost asociat acum cativa ani la o firma cu produse de termoizolatie si finisaje interioare, asa ca iti spun in cunostinta de cauza.

Kari


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Revin cu o remarca: nu se vor spala, in nici un caz, peretii cu detergent, ptr ca astfel se va forma o pelicula care va impiedica ca amorsa sa-si faca treaba. Iar ceea ce denumeam eu, ca fiind un strat de vopsea lavabila diluata, joaca rol de amorsa, si este mai bun ca o amorsa gata cumparata.
Lucrez in "vopsele" de 12 ani, intr-un laborator de cercetare si de aceea imi permit sa vin cu sfaturi.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Atat nuantza de fildes cat si nuanta de aramiu se preteaza bine a fi intinse pe perete de catre un negru mujkiolos in short.

Teoretic lavabila nu se umfla, ca doar e rezistenta la apa. Acum daca negrul o sa insiste in anumite locuri.. e alta treaba.
De-prafuirea si sa dai o mana(strat) de alb (1/3 apa - 2/3 alb) este mai mult decat suficienta pentru o lucrare de succes.

jimmy Hukunukuaapua..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Si noi am zugravit de curind sufrageria pentru a doua oara cu lavabila. Zugravul a spalat mai intii peretii cu apa si putin detergent, cu un prosop mare pe care il impaturea in patru si il intorcea pe toate partile ( parca mergea mai repede treaba ). Apoi a aplicat lavabila. A fost mai simplu pentru ca era o alta culoare peste alb. Vopseaua e Atlas si e f buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Noi am varuit bucataria acum 2 sapt., alb peste alb.Am aspirat inainte peretii ai am fol. Atlas.Am luat si o tava din aceea care te ajuta sa inlaturi lavabila excesiva de pe trafalet.A fost destul de simplu.

Singura problema ar fi ca trebuie sa nu ai umflaturi sau crapaturi pe perete pentru ca atunci risti sa ti umfle in locul respectiv varuiala si sa trebuiasca sa faci reparatii.Asa ca noi nu am dat decat o mana de lavabil!

Ile 40 si Victor ( 22 dec 2005)



Mergi la inceput