Minor neinsotit pe avion ......

Minor neinsotit pe avion ...... | Autor: alessia105

Link direct la acest mesaj

Vine baiatul meu cel mare la noi ..si ptr prima data va venii singur cu avionul ...are 9 ani jumate si pasaport individual..stiu ca i se va da un insotitor de bord ..etc ..dar as vrea sa va intreb pe voi cele care ati mai trimis copii in tara/strainatate cu insotitor de bord ..cam cum se procedeaza ...
Cum a trebuit sa sune declaratia de insotire minor ??? unde l-ati intampinat ?? a trebuit sa mergeti la politia de frontiera(straina nu romanesca ) sa dati vreo declaratie ???
etc ..Intreb ptr ca s-ar putea domnul meu sa il ia de la aeroport singur ( s-au anuntat niste prieteni in aceeasi perioada ,deci cineva va trebui sa ramana acasa ) si sa stiu daca trebuie unde specificat numele celui care il ia ...vro carte de identitate ceva ....sau trebuie specificat doar la compania aviatica .....Va multumesc mult !!!
Nu am postat la legislative ca nu cred ca tine de legislative ....

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Alessia, iata procedurile de indeplinit:
1. rezervare ferma + bilet de avion;
2. pasaport individual;
3. daca minorul este cetatean roman, la plecarea din Romania trebuie sa se afle in posesia unei declaratii notariale din partea ambilor parinti, din care sa rezulte ca acesta, minorul, va calatori insotit de un reprezentant al companiei aeriene pe care ati ales-o. In cazul in care minorul este incredintat prin hotarare judecatoreasca unui singur parinte, in urma divortului, declaratia notariala va cuprinde numai acordul parintelui care il are in ingrijire.
In cazul in care minorul cetatean roman va calatori insotit de cineva, un alt adult decat parintele/ tutorele legal , atunci pe langa declaratia notarial;a din partea parintelui/ parintilor minorului, cum ca ei sunt de acord ca minorul sa calatoreasca insotit de adultul respectiv, adultul insotitor trebuie sa prezinte si cazierul la iesirea din Romania.
4. daca minorul nu este cetatean roman, atunci nu are nevoie de declaratia din partea parintilor/ parintelui.
5. Minorul trebuie adus la ghiseul de acceptare pasageri de catre un adult. Acest adult trebuie sa completeze un formular prin care solicita companiei transportatoare asistenta pentru minorul neinsotit pe durata calatoriei. In acest formular exista, pe langa rubricile referitoare la datele legate de calatorie, si 2 rubrici speciale: - una in care adultul care insoteste copilul la ghiseu isi va completa propriile date de identitate; a doua, in care este obligatoriu sa se completeze datele de identitate ale adultului care va prelua la destinatie minorul de la reprezentantul companiei transportatoare. La destinatie, minorul ''va fi predat'' numai adultului mentionat pe formularul de solicitare de asistenta, de la punctul de imbarcare.

Atentie! Toate companiile transportatoare( cu o singura exceptie) percep o taxa pentru acest serviciu. Asa ca, inca de la rezervarea locului, transportatorul trebuie informat asupra faptului ca pasagerul va calatori ca minor neinsotit, ca sa se plateasca si taxa aferenta serviciului.
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, cu mare drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Vin si eu cu o intrebare...pentru ca raspunsuri n-am..
Ma intereseza si pe mine acest subiect, si informatiile furnizate sunt de mare folos.Multumim,anaisanais!
Daca stiti cumva, de la ce varsta, poate calatori un minor,neinsotit, cu avionul? Multumesc anticipat!


Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Limitarile de varsta sunt specifice fiecarui transportator. In general se poate calatori de la 5 ani la 12 ani ca minor neinsotit.Dar nu trebuie considerate aceste limitari ca ''o litera de lege'', ci trebuie intrebat concret transportatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

sarut mana muult ...dar mai am intrebari primele 4 puncte le stiam ca in asta avem experienta ...banuiesc ca pe declaratia de insotire minor (aia de la notariat ) o sa scrie companie aeriana ... si adresa unde o sa stea copilul adresa mea ( ca sa se vada ca calatoreste la mama) ...dar intrebarea e ...daca pe declaratia aia scrie ca va sta la mine ...si persoana desemnata sa il ridice de la aeroport in formularul de la companie sa fie alta ...adica daca se duce numai domnul meu sa il ia ( indicandu-l in formularul de la companie ) ...sau ii fac procura direct pe numele lui ...ca sa fie si colo si colo ( poate sa calatoreasca la orice indic eu?chiar fara legatura de rudenie) ...la noi in aceeasi perioada vin si niste prieteni si ce mic e cam neastamparat si nu sta la drumuri luuungi in masina in scaunul lui nici legat fedeles ...deci exista sansa ca eu sa raman acasa si sa fierb in suc propriu

anyway ...sarut mana muuuuuuuuullllllltttttt

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

Din cate stiu eu, mai nou minorii trebuie sa fie insotiti de cineva,nu li se mai acorda insotitor de bord. Verifica informatia mea, eu stiu de la nasa ea care nu-si poate trimite fetita in Italia decat daca e insotita de cineva si acumcauta pe cineva care pleaca in Italia ca sa-i faca procura pentru insotitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

hai ca ma speriasem ..nu de ala dar nu are cine sa vina cu el ..mai ales ca imi mai spusese o fata draga asa ceva ...dar am intrat la Tarom si scrie ca da

http://www.tarom.ro/totul-despre-calatorie/informatii-speciale/calatoriile-cu-copii.html


la blue air scrie clar minor neinsotit .

Minori neinsotiti - (Minor care calatoreste neinsotit). Cu varsta cuprinsa intre 6 si 14 ani. Minorii neinsotiti platesc o taxa suplimentara de 50 Euro/ segment
..

si Alitalia are

Reservations for passengers aged between 5 and 13 who are travelling without an adult, should be made by contacting Alitalia on +39 06 2222 choosing the “Special assistance” option; a special booking procedure will then be applied.
During the booking procedure it is necessary to provide the operator with the following information: name, surname, address and telephone numbers of the people who will accompany and pick up the unaccompanied minor at the departure and arrival airports respectively. http://www.alitalia.com/EN_EN/help/popup_umnr.htm





deci se poate ...crred ca difera de la companie la companie daca odera sau nu servicul de insotitor de bord ...

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by dddd

Din cate stiu eu, mai nou minorii trebuie sa fie insotiti de cineva,nu li se mai acorda insotitor de bord. Verifica informatia mea, eu stiu de la nasa ea care nu-si poate trimite fetita in Italia decat daca e insotita de cineva si acumcauta pe cineva care pleaca in Italia ca sa-i faca procura pentru insotitor.



Cred ca informatia primita de tine, referitoare la calatoria fetitei nasei tale, este trunchiata, in sensul ca fie este vorba de un minor cetatean roman, si atunci este obligatorie procura notariala, fie este vorba de un minor intre 2 si 5 ani( sau 6-7 ani, in functie de transportator) si in acest caz este obligatoriu ca acest copil sa fie insotit de un insotitor de bord care este desemnat numai pentru a supraveghea copilul- este un fel de mama pe toata durata calatoriei.In cazul in care nasa ta cauta un adult care sa insoteasca fetita va trebui ca, pe langa procura notariala in favoarea respectivului adult, din care sa rezulte ca parintii sunt de acord ca fetita sa calatoreasca insotita de respectivul(cu date de identificare), sa- ceara adultului care va insoti fetita sa-si faca si cazierul, pentru ca nu va putea iesi din tara altfel.


alessia -''persoana desemnata sa il ridice de la aeroport in formularul de la companie'' nu are nicio legatura cu procura notariala din partea parintilor. Important este ca la punctul de imbarcare al minorului, adultul care insoteste minorul la ghiseul de acceptare sa completeze corect datele de identificare ale adultului care asteapta copilul. Date de identificare = nume, prenume, adresa, act prin care se va identifica, telefon. Nu se mentioneaza gradul de rudenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:


Anais
Am luat ieri legatura cu mai multe companii aviatice .. toate il accepta cu insotitor .....se pare ca o sa ne oprim la Blue Air ...eu stau cam departe de Amsterdam ( noi locuim in Olanda ,sa nu va induca in eroare steagul de la mine din profil ...superstiile mele )..is vreo 250 de km numai dus ....asa ca o sa alegem varianta Brussel unde is numai vreo 90 de km ( tot dus) ...ar mai fi fost Eindhoven dar asta presupune sa stea in aeroport in Amsterdam vreo 1 ora si ...daca nu mai bine ..si parca nu as vrea sa il fac sa astepte ( nu va spun cum o sa treaca orele alea ptr mine pana cand o sa fie aici )

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cxt21 spune:

Buna. Am 15 ani si traiesc in Portugalia de 4 ani, cu autorizatie de residenta. Scoala se termina peste 3 saptamani...si vreau sa merg in tara la frati mai repede...inaintea de parinti mei, care au concediu doar in august. Daca se poate, o sa merg cu autocar, pe soferi ii cunoastem. Si o sa ma intorc in septembrie cu parintii. Se poate face ceva document cu autorizatia parintilor mei ca sa pot merge linistit fara probleme? Am pasaport personal. Va rog sa imi raspundeti cat de urgent posibil, pe emailul c_x_t_2_1@yahoo.com
VA MULTUMESC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANNA spune:

Buna,vin si eu cu o intrebare.Daca copilul are alta cetatenie decit romana si pleca cu altcineva in Ro (cetatean roman)si se intoarce tot cu el, ii mai trebuie procura sa iasa din tara?

Mergi la inceput