Acte necesare inscriere la gradinita

Acte necesare inscriere la gradinita | Autor: roandre

Link direct la acest mesaj

Intrebarea mea de fapt se refera la adeverinta de salariat. Trebuie neaparat trecut salariul? Salariu fiind confidential mi se pare aberant sa fie obligatoriu sa-l stie doamna directoare de la gradinita X.
Si daca sunt in CIC pt bb2, ce trebuie trecut in adeverinta?

Multumesc!


Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu pentru cresa am dus adeverinta de salariat a sotului, simpla, fara a spune salariul. Iar in cererea de la ei, unde mi se cerea sa specific salariul, am scris confidential.
Daca esti in CIC, poti duce o adeverinta tot de la serviciu de la tine, ca esti angajata lor( am folosit asa ceva pentru alta problema, dar tot pentru a demonstra ca e angajat(la noi a fost tati in CIC))
Consider, ca pana la urma, important este ca prin aceste adeverinte sa aratam ca avem un venit si ca asigurarile ( cel putin a unui parinte) sunt platite.
Daca vrei, am pe pc, modelele acestor adeverinte.


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

fetita mea este la a doua gradinita (am schimbat ca ne-am mutat) si niciodata nu am dus adeverinte de salariu (cu nivelurile salariilor), ci DE SALARIAT - care dovedesc ca esti angajat undeva si deci platesti dari la stat; niciodata nu ni s-a cerut adeverinta cu "nivelul"

iar ca esti in CIC tu sau sotul nu are relevanta pentru inscrierea la gradi, din punctul de vedere al angajarii esti tot angajat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Noi stiu ca anii trecuti (pentru ca directoarea a insistat ca vrea adeverinta de salariu, probabil ca sa stie daca poate solicita fonduri au ba!)am folosit o formulare de genul- salariul este de peste x mil lei (x sa fie cat mai mic, de ex 10)

Roxana

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri...
Roserb, buna formularea ta.

LiliaToma, mi-ar fi de folos modelul de adeverinta pe care il ai tu. Vorbim pe YM cand te vad online.

Deci dc sunt in CIC tot de la serviciu iau adeverinta. Singura buba cu CIC-ul este la gradi unde mi s-a spus ca asa cum stau cu un copil acasa pot sta si cu amandoi...ca nu sunt locuri...hmmm



Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

quote:
Originally posted by roandre
Singura buba cu CIC-ul este la gradi unde mi s-a spus ca asa cum stau cu un copil acasa pot sta si cu amandoi...ca nu sunt locuri...hmmm




Ei na, alta minune, de asta chiar n-am mai auzit pana acum.
Sincer vorbind, nu cred ca e legal sa puna astfel de "clauze". Eu cat am stat in CIC cu baietelul nu m-am lovit de chestia asta, e drept ca acum doi ani nu era nici problema cu locurile atat de acuta...
In cazul asta mai bine duci adeverinta, dar il rogi pe angajator sa nu precizeze ca esti in CIC, nu cred sa fie vreo problema, iar cei de la gradinita nu trebuie sa stie ca tu stai acasa, nu?

Succese iti doresc!

Roxana

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

nu e treaba celor de la gradi daca esti sau nu in CIC... copilul nu merge la gradinita numai pentru ca parintii se duc la serviciu si nu are cu cine sa stea... si le poti spune ca te-au chemat inapoi la serviciu daca chiar transforma asta intr-o problema... insa banuiala mea este ca cei de la gradi se agata de pretexte ca sa te faca sa "cotizezi", ca si cum ti s-ar face o favoare - ceea ce nu e adevarat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by danis

nu e treaba celor de la gradi daca esti sau nu in CIC... copilul nu merge la gradinita numai pentru ca parintii se duc la serviciu si nu are cu cine sa stea... si le poti spune ca te-au chemat inapoi la serviciu daca chiar transforma asta intr-o problema... insa banuiala mea este ca cei de la gradi se agata de pretexte ca sa te faca sa "cotizezi", ca si cum ti s-ar face o favoare - ceea ce nu e adevarat...





Mama poate sa fie si casnica si copilul TOT ARE DREPTUL sa mearga la gradinita! Ar trebui sa intri mai tare in directoarea aia tupeista!

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Multumesc fetelor...la directoare nu a mers nici cu cadou nici cu bani...Nu sunt locuri si pace.
Pe 1 iunie ma postez cu dosarul la ea si voi vedea apoi.



Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput