cum se face siropul de brad

cum se face siropul de brad | Autor: danita

Link direct la acest mesaj

dragelor
o intrebare : cum faceti voi siropul de muguri de brad ?

thx
D

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Sirop din muguri de brad
Ingrediente: Muguri de brad cu lungimea de 3-4 cm, pentru fiecare 1 l suc cite 1 1/2 kg zahar.


Acest sirop se prepara primavara, cind mugurii de brad au lungimea de 3-4 cm si culoarea verde. Mugurii curatati de codite, care au multa rasina se spala de praf cu apa rece, se pun intr-o oala smaltuita suficient de mare si se toarna apa cit sa depaseasca nivelul mugurilor inca odata cit volumul lor (la 1 kg muguri se pun cca 2 l apa). Se fierb cca o ora, pina cind se moaie bine. Dupa aceea se ia de pe foc oala si se lasa sa stea acoperita la rece 48 de ore iar daca este cald, numai 24 ore, ca sa se extraga cit mai bine din muguri sarurile minerale si uleiurile aromatice.Sucul se strecoara prin tifon dublu, asezat pe strecuratoare, presind mugurii ca sa se scurga tot sucul. Sucul se cintareste si, la 1 l suc, se va pune zahar ca si siropul de zmeura, in oricare varianta.

Asta e o varianta gasita pe internet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Am facut eu acum cateva zile, exact cum a scris claudela. Dar la sfarsit, cu cinci minute inainte de aopri focul am pus zeama de la 3 lamai (am avut 4 litri de suc in care am pus 3,5 kg de zahar).
E simplu, succes!
A iesit o minune!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

As face si eu. Multumesc pt. reteta. In cateva cuvinte, daca aveti timp, la ce-i bun?
Katty cat timp se poate pastra si cum (frigider sau numai camara?)?

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by ML

As face si eu. Multumesc pt. reteta. In cateva cuvinte, daca aveti timp, la ce-i bun?
Katty cat timp se poate pastra si cum (frigider sau numai camara?)?

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)



e f. bun la gat...in cazul nostru laringite, faringite.....in ceai, in loc de miere sau cu adaos de miere si lamaie. Sau chia cu apa e bun siropul de brad. Fii-mea e innebunita dupa el. Atentie !!! la baieti nu folositi doar cand e cazul, nu in exces.

Se pastreaza in sticlute cu gatul larg, exact ca orice dulceata, gem. Se fierbe bine pana devine de consistenta smantanii (cand e rece), se pune in sticle bine incalzite in prealabil (in cuptor), se lasa descoperite pana a doua zi (sa se faca o pojghita deasupra), se capacesc si se pun in camara la pastrat. Stau de pe un an pe celalalt, chiar si mai multi ani (daca mai ramane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc mult April!
De ce baieteii (si barbatii?!) nu trebuie sa bea prea mult?

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

siropul de brad in exces timp indelungat duce la impotenta....asa se zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

super!! thx

eu auzisem de la o tanti acu n ani ca ea il depoziteazaasa suc iar iarna il fierbe si pune zahar ... stiti asa ?

D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by april

siropul de brad in exces timp indelungat duce la impotenta....asa se zice.



Aaa, deci asa... Multumesc April.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

He, he... siropul de brad, specialitatea mea.
Mie anul trecut mi-a iesit din 3 kg de muguri 11 l de sirop. Nu merge ca la 1 kg de muguri pui doar 1 l de apa pt ca mugurii sunt usori iar volumul ocupat de ei este mare. Eu am respectat ca apa sa depaseasca inca o data volumul mugurilor. Nu mi-au ajuns 3 l de apa.
In rest, am respectat reteta data de claudela, cu urmatoarele completari:
- dupa ce am spalat mugurii in multe ape ca sa se duca rasina, in ultima apa i-am lasat sa stea 30 minute ca sa iasa ganganiile;
- mugurii i-am fiert seara si i-am lasat doar 24 de ore (siropul isi schimba culoarea, parca ar fi zoaie de la sosete murdare);
- intai am strecurat zeama prin strecuratoare, apoi prin tifon, iar la urma am pus mugurii in tifon si am stors bine (chiar daca ma intepau);
- am adaugat maxim 1.5 kg zahar la 1 l de lichid si a iesit foarte dulce; anul asta o sa pun mai putin, probabil 1.2 kg (mie nu-mi place prea dulce);
- zeama se fierbe impreuna cu zaharul pana cand siropul se leaga (se ingroasa, consistenta mierii) si-si schimba culoarea(roscata);
- se pune fierbinte in sticle si se inchide repede dopul (sticla sa fie asezata pe o tablie, astfel se poate sparge) ca sa faca vid. Se pastreaza la rece.

E foarte bun ca tratament pentru caile respiratorii (nediluat). Noi il consumam cu zeama de lamaie si menta verde tocata. O bunatate.

Mugurii de brad poti sa-i mai pui si la uscat si sa-i folosesti iarna la ceaiuri (combinat cu alte ierburi: menta, tei, cimbrisor). Se usuca mai greu, dar merita. La ceai nu se pun prea multi muguri, pentru ca-i da un gust amarui. Eu pun cam 2 muguri mici la 250 ml apa.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput