Fiecare copil e exceptional...in felul lui

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Io-s destul de complexata, da pe fi-mea o vad cea mai cea



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Toti sunt cei mai cei. parerea mea.unul urca prin copaci la 3 ani, altul deseneaza frumos,altul recita,etc.

problema este (de cand cu gradinita o realizez pe deplin) ca se incurajaza competitia la varste cand nu ar trebui sa se faca.

si se cere prea mult de la ei...parca le luam dreptul de a mai fi copii.

Zau daca mai vezi copiii liberi,care sa faca sotiile pe care le faceam noi...care sa joace prinselea prin scari si sa isterizeze vecinii,care sa faca batalii zdravene pe tabere iarna(care iarna?), care sa puna dulceata in papuci...

Copilul lui Creanga s-a dus...acum copiii saluta respectuos, sunt educati , nu mai au voie sa se harjoneasca, sa faca galagie,harmalaie in spatele blocului...sunt niste adulti in miniatura.

Pana si vestimentatia...cel putin in cazul fetitelor...prea devreme o copiaza pe cea a domnisoarelor..ce naiba..blugi cu sclipici pt 2 ani, fuste franjurate...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sau poate special in felul lui. Exceptional mi se pare cam mult...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Ba m-am gandit mult pana am scris exceptional...eu chiar sunt convinsa ca fiecare e exceptional, nu cred ca exista copil mediocru..fiecare are cel putin un punct in care exceleaza.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Pot sa te contrazic?! Uite eu Ralucai nu i gasesc nimic exceptional. Poate special dar exceptional ins exceptional. Exceptie si ea nu i exceptie in nimic. Nu are, acum, nimic sa fie ea exceptie. Ca mai vad 20, 50, etc ca si ea. Ca invata bine si altii o fac, ca i draguta ( ehe am vazut fete si mai si), ca inoata la fel si altii. NU face nimic de exceptie. Sunt realista.

Ar fi frumos daca ar fi asa cum zici tu!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by simali

De fapt este adevarat: fiecare copil este exceptional in felul lui. Dar sa nu exageram nici cu exceptionalul. Eu am vazut ambele capete ale balaurului:

1. Am o prietena in SUA; vine din cand in cand in RO. La ei e o moda sa spui tot timpul ca tot ce face copilul e super. Si la scoala este la fel. Nu-si face tema astazi: "OK, Chrissy, grate!" Mananca ca porcul "Grate". Mie mi se pare de fapt ca in felul acesta insulti inteligenta copilului, ca-l tratezi ca pe un retardat. Ca de fapt incurajezi sa se poarte ca un retardat.




simali,eu am fost de citeva ori prin spitale pe aici pentru analize,smear tests, dentist etc si de fiecare data cind "treceam cu bine"(adica nu muscam pe nimeni si nu o luam la fuga) de cite o intepatura ceva mi se spunea "well done",bravo,etc.la inceput m-a surprins dar acum imi cade chiar bine.si nu ma simt retardata deloc sau tratata ca o retardata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia
. Si eu am observat ca cei "de dincolo" mai ales din state au tendinta asta de a-si lauda puii intruna chiar si cand nu fac nimic bun


evident ,nu stau in state dar nu cred ca sunt laudati copiii cind nu fac ceva bun.si aici sunt laudati si incurajati copiii la tot pasul,pentru orice, dar nu cind fac greseli.
iar expresia "great" (sau "grate",ma rog) de multe ori nu e folosita in sens propriu ci are mai mult valoare de ok.adica daca copilul nu mai poate sa manince ,da,ii spui:that's great,cu sensul de :da,e ok. ca unele persoane isi lauda copiii sau li se pare "great" si cind acestia fac prostii e alegerea fiecaruia si nu tine de "moda de dincolo".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Scuzati, mai bine "great" tot timpul (grate nu stiu ce inseamna ) decat pac o carte in cap: ce faci tampitule? Nu vezi cat esti de prost? Ce bah, te-a batut ala? Lasa ca te bat si eu, ce, tu esti prost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in State nu cred ca e moda asta numai la copii: banuiesc ca si la adulti, din moment ce, lucrind intr-o firma americana, faceam tot felul de scamatorii ca sa reiasa din nspe pagini o evaluare de "below expectations" - ca n-aveai voie sa spui asha, jigneai omu'...cum adica "below"?!

Trebuia sa dai cu batzu' cu improvement opportunities la greu shi intelegea el, belowu'. Dak nu intelegea, asta e, ghinionul lui, da' n-aveai voie sa te exprimi clar shi sa spui incompetent, ineficient sau ceva... ptiu, ptiu....

N-as vrea sa-mi cresc bblisa in stilul asta.
Vreau sa pot sa-i spun cinstit: "fata mamii, de data asta ai gresit."
Si sa pastrez felicitarile pentru cind e cazul.
Sa-i transmit mesaje cit mai clare.
Nu sa confuzez saracu' kupil.

Si, in al doilea rind, nu vreau sa o invatz asa panselutza si sensibilicoasa la nuantze, sa se ofileasca daca ii spune cineva ca n-a fost "great".
Asta e - in viata uneori nu esti great deloc. Nu-i nici o problema, se mai intimpla. La fel - nu i-as baga in cap ca e "exceptionala", nici ca ar trebui sa fie - ci ca e un copil obisnuit, si atit.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Toti sunt cei mai cei. parerea mea.unul urca prin copaci la 3 ani, altul deseneaza frumos,altul recita,etc.

problema este (de cand cu gradinita o realizez pe deplin) ca se incurajaza competitia la varste cand nu ar trebui sa se faca.

si se cere prea mult de la ei...parca le luam dreptul de a mai fi copii.

Zau daca mai vezi copiii liberi,care sa faca sotiile pe care le faceam noi...care sa joace prinselea prin scari si sa isterizeze vecinii,care sa faca batalii zdravene pe tabere iarna(care iarna?), care sa puna dulceata in papuci...

Copilul lui Creanga s-a dus...acum copiii saluta respectuos, sunt educati , nu mai au voie sa se harjoneasca, sa faca galagie,harmalaie in spatele blocului...sunt niste adulti in miniatura.

Pana si vestimentatia...cel putin in cazul fetitelor...prea devreme o copiaza pe cea a domnisoarelor..ce naiba..blugi cu sclipici pt 2 ani, fuste franjurate...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale



Citind ce-ai scris mai sus mi-am dat seama ca baietelul meu pastreaza ceva din Creanga. Chiar imi faceam probleme ca nu stau cu gura pe el cand se joaca cu ceilalti copii in parc sau in fata blocului. Ma simteam un pic vinovata ca nu intervin de fiecare data cand are un mic conflict.....

Mergi la inceput