pensia privata obligatorie

pensia privata obligatorie | Autor: ryta

Link direct la acest mesaj

conform legii 411/2004 orice persoana cu varsta cuprinsa intre 18-35 ani are obligata de a se inscrie la un fond de pensii private .
V-ati hotarat la ce fond de pensii va inscrieti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns udia spune:

De cind sintem obligati sa cotizam la fondul de pensii privat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryta spune:

Pai pana la sfarsitul lunii noiembrie trebuie sa te decizi la ce firma de asigurari pentru pensie privata vrei sa te inscrii;daca nu decizi tu ia decizie angajatorul pentru tine.
Mai bine citeste legea 411/2004.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by udia

De cind sintem obligati sa cotizam la fondul de pensii privat?



De cand procentul de cotizatie pentru pensia de stat scade si va ajunge la 2%. Pensia de stat nu va fi mai mare de 200 si ceva de lei.
Pensia va fi impartita in 3: 2% pentru pensia de stat, restul pana la procentul care se plateste in prezent va merge la un fond privat de pensii formand pensia privata obligatorie (in acesti 2 piloni practic se duce procentul pe care il platesti si acum pentru pensie, doar ca o parte la stat, o parte la un fond privat) si pensia privata facultativa, pe care ti-o faci doar daca vrei sa traiesti mai decent la batranete si pentru care atat tu, cat si angajatorul sunteti scutiti de maxim 200 de euro din impozitul pe salariu/profit.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Intr-adevar trebuie gandita si treaba asta si luat masuri...din timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Asa-i claudela vremurile s-au schimbat si de data asta chiar putem sa facem ceva pentru a ne asigura o pensie decenta.
Am uitat sa spun ca fondurile pentru pensia privata obligatorie sunt alese de stat prin licitatie (deci nu te duci unde vrei tu, vei avea de ales intre 2-3-4 fonduri de pensii, in functie de cati se prezinta si cine va castiga). Deocamdata din cate stiu, ING a fost acceptata, eu voi opta pentru ei. Si ma voi interesa si de pensia facultativa, pentru ca totusi imi convine sa cotizez cu 200 de euro la viitorul meu, decat sa-i dau statului.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Pentru ca trebuie sa ne aliniem normelor europene, de aceea statul face acest lucru.
Acum, din salariul fiecarui angajat cu carte de munca sau contract i se opreste 9,5% pt fondul de pensie, iar de la 1 ianuarie 2008, 2% il putem directiona catre un fond privat de pensii. Putem opta pentru orice fond privat de pensie dorim in perioada 1 august- 30 noiembrie.
Adica, vom intalni(pe strada, la metrou, in magazine etc) oameni special pregatiti ptr asta, care vor strange adeziuni pentru banca respectiva.
Iar cine nu o face, va fi trecut din oficiu, dupa 1 ianuarie 2008, la un fond privat de pensii.
Iar in decurs catorva ani, se va duce anual un procent din taxe catre fondul ales de noi, pana se va face 7%.
Statul da romanilor o pensie de subzistenta, vedem bine cu totii asta!!! Iar pe noi nu ne asteapta pensii mari de la stat, cand vom ajunge la varsta pensionarii, de aceea ar trebui sa ne gandim serios la pensiile private. Cine nu a facut-o desigur!!
Eu de 5 ani m-am inscris la o pensie privata si platesc anual o suma de bani, chiar daca acum imi merge bine si am bani, nu stiu ce va fii peste 1 an, 5, sau 10!!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Imi place asta cu fond privat obligatoriu, numai in Ro puteau sa zica asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Ana, obligatorie este participarea la un fond privat. Si privat este fondul, pentru ca nu este gestionat de catre stat. Iar eu cred ca e bine ca statul face pasul acesta, cel putin din motivele de mai jos:
- am inteles ca se estimeaza ca atunci cand vom iesi noi la pensie ponderea angajatilor in totalul populatiei va scadea simtitor (nu am nici un studiu in acest sens, e doar ce am auzit)
- o competitie pe aceasta piata (competitie intre asiguratori pentru atragerea asiguratilor) este in favoarea noastra, a asiguratilor
- gestiunea privata este de multe ori mai buna decat gestiunea statului

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Eu cred ca e bine sa cotizam la o pensie privata .
Uneori chiar ma gandesc sa renunt la pensia de stat , intrucat impozitul pe salarii e destul de mare in cazul in care esti angajat la propria firma , la un salariu minim se platesc la 3 luni apx 16 000.000 lei vechi pt 2 persoane . Daca as cotiza cu aceasta suma la un fond privat cred ca ar fi mai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu inteleg , va creste impozitul pe salariu cu procentul care se duce la pensia privata ?? sau ramine acelasi redirectionind banii de la pensia de stat catre cea privata.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai 15Iunie2004

www.basescu.ro/index.php?sec=3" target="_blank">Veni,Vidi,Vici !!!


Mergi la inceput