Deserturile Nataliei

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da Natalia, insa eu din timpul sarcinii sunt dependenta de dulciuri.
As gati numai prajituri si torturi.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Wow, am vazut sectiunea. Arata de vis.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort Crancin-Mancin

Seamana mai mult cu o tarta, dar asa cum in original se numeste tort, am lasat si eu denumirea de tort

Aveti nevoie de:

150 g ciocolata amaruie
70 g miez de seminte de floarea soarelui
50 g de fulgi expandati, oricare
diverse fructe (mure, coacaze, capsuni, etc.)
1 pliculet de gelatina pentru tort

1. Ciocolata se rupe bucatele si se topeste la bain marie.

2. In ciocolata fierbinte se pun fulgii si miezul de seminte si se amesteca bine. Fulgii si semintele trebuie sa fie complet cuprinse de ciocolata.

3. Intr-o forma rotunda (eu am folosit una cu pereti detasabili, cu diametrul de 28 cm) se asterne folie alimentara, astfel incit aceasta sa acopere fundul si peretii formei. Se toarna in forma compozitia de ciocolata si se intinde cu lingura, indesind-o. Se baga la frigider pentru 40-50 minute.

4. Fructele (daca sint proaspete), se spala si se usuca. Eu am folosit congelate (amestec de fructe de padure), de aceea le-am lasat un pic sa se decongeleze. Se scoate forma cu din frigider si se aseaza fructele pe „blat” in ordine aleatorie.

5. Se prepara gelatina conform instructiunilor de pe plic. Se toarna uniform pe fructe cu ajutorul unei linguri. Se baga tortul la frigider pentru minim o ora. Dupa acest interval timp se scoate tortul din forma si se aseaza pe un platou.

E un tort cu un gust proaspat si inedit, datorat combinatiei foarte reusite intre ciocolata dulce si fructele acrisoare.

Poza tortului Crancin Mancin este aici

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Chec dietetic cu fructe uscate

150 ml ceai foarte tare (eu folosesc ceai verde)
350 g fructe uscate (stafide, curmale, caise uscate, prune uscate, in cantitati variabile) sau 200 g fructe uscate + 150 g miez de nuca
75 g zahar
2 oua
250 g faina (sau 150 g faina + 100 g fulgi de ovaz sau tarite de griu)
1 pliculet praf de copt

Fructele uscate se taie bucatele (cele mai mari), se pun intr-o cana si se toarna ceaiul fierbinte peste ele. Se acopera cana si se lasa o jumatate de ora.
Ouale se bat cu zaharul citeva minute. Se adauga restul componentelor (inclusiv ceiul in care s-au infuzat fructele), se amesteca bine.
Se toarna aluatul intr-o forma unsa cu unt (eu folosesc forma de chec). Se coace cam 45-55 minute la foc moderat.
Se taie dupa ce s-a racit.

Poza checului dietetic este aici.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Crinuta !!!
Arata tare bine deserturile tale .
Asteptam retete la fiecare .
Eu din pacate nu am aparat digital , dar sper sa primesc unul de Craciun si atunci sa pot veni si eu cu ale mele delicatese !!!
la toate si cat mai multe retete si poze !!!

ANA-ANDREEA 10 MARTIE 2000
PAULA-CEZARA 20 DECEMBRIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

ce mult imi place subiectul asta!!!
desi acum sunt la cura de slabire am luat retetele tale Natalia si abia astept sa le incerc si eu sunt sigura ca o sa-i placa sotului meu foarte foarte mult

o sa vin si eu cu poze...doar sa invat cum sa le pun si eu aici

spor la facut cat mai multe prajituri bune si frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Crinuta super poze! Te astept sa arunci un oki si la Mese de mare gala!

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Maaai!
Imi ploua in gura....
Frumoase poze(ca sa nu zic bune prajituri si torturi...)
Cel mai mult ma atrage brownies...cred ca voi face in wk asta...ca deja inghit in sec.
Am si eu niste pozici de pe la vre-o trei torturi,si la vre-o doua mancaruri ,ca nu am aparat decat din vara asta,dar nu stiu cum sa le pun intr-o pagina asa cum le-ati pus voi.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort nemtesc cu brinza
Un tort foarte fin la gust, e unul din preferatele mele.

Pentru blat:
200 g faina
1 pliculet praf de copt
75 g unt moale
75 g zahar
1 fiola esenta de vanilie
1 ou

Pentru crema:
750 ă brinza de vaci
150 g zahar
4 oua
1 pliculet zahar vanilat
250 ml lapte
2-3 linguri amidon sau mai bine 1 plic de praf de puding

Blatul: Se amesteca toate componentele pentru aluat. Iese aluat pentru baza tortului. Se ia o forma cu pereti detasabili (diametrul optim – 26 cm), se unge cu un pic de unt si se intinde aluatul in ea cu miinile, formind de jur inprejur o bordura de circa 3 cm. Daca se lipeste aluatul de miini, se umezesc periodic cu apa. Pina se pregateste crema, se pune forma cu blat in frigider.
Crema: 2 oua + 2 galbenusuri se bat bine cu 100 g de zahar si esenta de vanilie. Se adauga brinza (de preferat sa se treaca printr-o sita), se amesteca, apoi laptele si praful de puding si iar se amesteca.
Se toarna crema peste blat. Se bat 2 albusuri cu restul de zahar (50 g) si se aseaza bezeaua pe crema de brinza.
Se coace la foc mediu (175-180 grade) timp de 60-70 minute. Atentie la bezea, daca se arde, se micsoreaza focul si se acopera forma cu staniol.
Se scoate din forma cu atentie abia dupa racirea completa.

Din pacate, nu am poza (deocamdata) la acest tort.
Din membrii DC au avut ocazia sa guste acest tort LiliaToma si Alina (alinkav). Puteti sa le intrebati daca le-a placut.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Imi place foarte mult la gust aluat de la tortul precedent. Este perfect pentru tarte, atit din alea mari, cit si din alea mici, facute in forme de briose.

Cu acelasi aluat am facut intr-o zi o tarta de dovleac
Deci, aluatul este cel de mai sus, de la tortul cu brinza.
Iar umplutura a avut urmatoarea compozitie:

500-600 g dovleac copt
2-3 linguri de zahar
4 oua
100 g smintina
1 lingurita de scortisoara
Se bat ouale cu zaharul, se adauga smintina, scortisoara si dovleacul pasat. Se toarna peste aluatul pus in forma si se coace la foc potrivit pina se prinde umplutura.

Poza tartei cu dovleac este aici.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput