Lichid amniotic verde si circulara de cordon

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagalusca spune:

Buna,
Si eu am patit acelasi lucru anul trecut: lichid amniotic verde
Concluzia: colestaza hepatica
Consecinta: fat mort la 34 saptamani, nastere normala
Au confundat bataile inimii copilului cu cele ale mamei
Si bineinteles ca "se terminase" si hartia la aparatul ala care inregistreaza ritmul cardiac


galusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Diana, imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat. Poate sa existe o legatura intre lichidul amniotic verde (meconial) si circulara de cordon. Cum au spus si fetele, eliminarea de meconiu in mediul intrauterin are loc atunci cand fatul este in suferinta, iar daca exista o circulara stransa, cordonul este comprimat in timpul contractiilor si fatul intra in suferinta fetala, deci poate elimina meconiu.
Cu anasarca feto-placentara se schimba insa problema, asta inseamna un edem generalizat al fatului si placentei, adica acumularea de lichid in tesuturi si cavitati. Aceasta conditie, denumita si hydrops fetalis (poti da o cautare pe google si vei gasi o multime de informatii) apare in izoimunizarea fatului datorata incompatibilitatilor grup sangvin intre el si mama, dintre care cea mai cunoscuta e incompatibilitatea Rh. In acest caz avem de-a face cu ceea ce se numeste hidrops imun. Pe langa acesta, mai exista hidropsul non-imun, care apare in malformatii fetale cardiace sau pulmonare, in afectiuni hepatice, in anemii fetale severe, in anomalii cromosomiale, in infectii fetale. Deci, toate acestea pot constitui cauze care trebuie luate in considerare si inclin sa cred ca hidropsul cu cauza lui subiacenta a reprezentat de fapt problema principala. Nu stiu daca acest hidrops are legatura cu vaccinarile fetitelor, nu ma pot pronunta. In principiu, tu daca ai facut bolile pt care au fost ele vaccinate, ai putut lua virusul insa nu ai facut boala clinica deoarece ai avut anticorpi impotriva virusului, anticorpi care insa in mod logic ar fi trebuit sa-l protejeze si pe bebe.
In privinta investigatiilor, suferinta fetala se evidentiaza cel mai usor si mai frecvent prin cardiotocografie, unde se observa deceleratiile cordului fetal, cu alte cuvinte inima fatului bate prea rar. Nu se poate spune "am confundat bataile inimii mamei cu ale copilului", pentru ca inima mamei bate in mod normal cu 70-80 batai/minut, in timp ce inima fatului bate in mod normal cu 120-160batai/minut, deci e o prostie sa zici "am confundat bataile inimii mamei cu ale copilului", pt ca tu ca obstetrician sau moasa cand bataile inimii copilului scad sub 100 intri in alerta maxima, e semn clar de suferinta fetala.
Hidropsul fetal, in cazul in care este prezent in momentul ecografiei, se vede la ecografie ca acumulare de lichid in cavitatea abdominala si toracica si prin marirea circumferintei abdominale.
In cazul in care va mai doriti un copil eu iti recomand sa va faceti amandoi niste investigatii, sa vezi daca nu a fost vreo infectie virala (citomegalovirus, toxoplasma - insa asta daca cumva ai facut-o in timpul sarcinii respective, parvovirus B19 - asta nu stiu daca se testeaza in .ro si unde anume, trebuie sa te interesezi la o clinica de boli infectioase) si sa va faceti cariotipul.
Numai bine,
Catalina.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Diana,
Imi vine sa urlu cind citesc ce se intimpla in Romania cu noii nascuti!
Mi-e teama ca mortalitatea infantila din tara(de alfel foarte ridicata la nivel european)este legata de iresponsabilitatea si lipsa de pregatire corespunzatoare a cadrelor medicale!)

Cred ca esti foarte puternica psihic,eu nu stiu cum as fi rezistat!

Copii mei au avut amindoi varicela cind eram in saptamina a-6-a de sarcina si nu s-a intimplat nimic cu bb...Nu cred ca are legatura daca tu erai imuna.

numai bine tie si fetitelor

Mariana-->1976
Monica-->1998
Matei-->2001
bb-->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Mariana intradevar se intampla asa ceva in Romania. Cred ca medicii sunt foarte neglijenti (nu toti). Si eu am avut o pierdere de sarcina la 32 saptamani si acuma cred ca a fost din vina doctorului care imi urmarea sarcina. Din aceasta cauza va inteleg foarte bine Diana, Oanagalusca.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Draga Cataghe, multumesc mult pentru randurile tale. Pot sa iti spun ca atat eu cat si sotul meu avem Rh pozitiv, eu 0I si el AII (am facut de atatea ori analizele astea - la fiecare copil in parte). Chiar la Ana, cand s-a nascut, doctorita de copii din maternitate mi-a zis: are Rh negativ. Mai doamna, cum sa aiba asa ceva cand si eu si tatal avem Rh pozitiv? Si stii ce mi-a zis: ei, poate e un Rh pozitiv fals! Iar cand Ana a facut 3 ani si i-am facut niste analize de sange, i-am rugat sa-i faca si Rhul, care binenteles ca e pozitiv!
A doua zi dupa ce am nascut baietelul, mi-au luat sange si mie si sotului: ca sa vada daca avem sifilis si incompatibilitate de Rh (desi aveam nenumarate analize facute toata sarcina). Si normal ca era asa cum stiam, deci teoriile lor nu mai mergeau.
Ce este analiza de cariotip?

Mariana, Codruta - trebuie sa fiu tare acum: mi-e greu pentru deseori ma gandesc cum ar fi fost, cum ar fi aratat, dar n-am incotro, viata merge mai departe, trebuie sa fiu alaturi de fetele mele. Dupa cate necazuri vad ca se intampla ii multumesc lui Dumnezeu ca fetele mele sunt sanatoase.

mamica Anei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Diana,

Aici am primit o listuta cu toate combinatiile posibile de Rh si grupe ABO ale parintilor si copiilor.Conform acestora,mamele cu grupa 0 chiar daca au RH+ pot avea probleme asemanatoare cu cele care au RH-,adica incompatibilitate si "icterul" noului nascut(cred ca asa se numeste in Romania?)

Soacra mea are 0 si RH+ si a avut probleme de incompatibilitate la ultimii 3 copii...Sotul meu are tot grupa 0 dar RH- desi parintii lui au RH+!Sa stii ca se poate ca din parinti cu RH+ sa se nasca copii cu RH-,cel putin dupa graficele care se dau in Suedia!

Eu iti doresc in continuare multa putere sa treci peste ceea ce s-a intimplat

Mariana--->1976
Monica--->1998
Matei--->2001
bb--->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu am 01 RH+, iar sotul A2 RH+. Din aceasta cauza Petra a avut icterul prelungit (aproape 2 luni), luand grupa tatalui (asa am inteles). Asa ne-au zis din spital: incompatibilitate de grupe.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by Diana9703

Pot sa iti spun ca atat eu cat si sotul meu avem Rh pozitiv, eu 0I si el AII (am facut de atatea ori analizele astea - la fiecare copil in parte). Chiar la Ana, cand s-a nascut, doctorita de copii din maternitate mi-a zis: are Rh negativ. Mai doamna, cum sa aiba asa ceva cand si eu si tatal avem Rh pozitiv?
Ce este analiza de cariotip?



Sa stii ca este posibil ca din 2 parinti cu Rh pozitiv sa iasa un copil cu Rh negativ, in cazul in care cei 2 parinti sunt heterozigoti in sistemul Rh. La voi e posibil sa fi fost o incompatibilitate de grup ABO, tu fiind OI iar sotul AII, dar asta e putin probabil sa fi fost cauza pt care a aparut anasarca fetoplacentara. Analiza de cariotip inseamna analiza genetica cromozomiala, pt a vedea daca tu sau sotul aveti gene care pot determina anumite boli genetice care sa fi determinat moartea fatului.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

kitty, ai idee CAT COSTA SI UNDE SE FACE CARIOTIPUL?

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagalusca spune:

examenul de cariotip se face la Parhon (Dr. Ioan) si costa 1100 Ron aproximativ;
trebuie sa-ti faci programare

Mergi la inceput