se intampla si minuni

se intampla si minuni | Autor: moniboni

Link direct la acest mesaj

Buna! Am mai povestit eu, asa, in 2-3 cuvinte cum a fost cu noi, dar vreau sa povestesc mai in detaliu.
Ne-am casatorit in 2003 (dupa 8 ani de relatie). Stiti si voi cum e: toata lumea intreba: si pe cand bebe? Noi ne doream foarte tare copil, asa ca anuntam cu surle si trambite: cat repede posibil! Sau ASAP cum ar veni. Bun...ne punem noi pe treaba..si dai si lupta..si nimic..Ouch zic eu! Lumea zice: stai linistita, nu e nimic, vine el cand vrea sa vina. Ok! zic eu, dar de ce nu mai vine odata...Toata lume in jurul meu ramanea (fara sa planifice, evident, eu nu si nu).
In fine, dupa cateva luni de "chin" iau hotararea sa ma duc la doctor. Ajung la o vaca (altfel nu pot sa-i spun) care incepe sa bata campii ceva cu o rana pe col...what? Ce legatura are rana pe col cu faptul ca eu nu raman? Niciuna....Nu m-a trimis sa-mi fac niciun fel de analize pe la trompe or something...
Norocul meu a fost ca am ajuns la prof. Ancar (al batran, la Pantelimon). Din prima ma trimite sa fac histero (brrrrrrrrr, cea mai nasoala investigatie) si stupoare: trompele n-au nimic, sunt OK, problema este ca uterul meu nu s-a mai dezvoltat cam de la 11-12 ani. Este ceea ce se cheama uter infantil (asa mi-am explicat eu si imaturitatea mea...:). Mai departe am mai facut niste investigatii si-mi mai lipseau nite chestii pt. a ramane insarcinata. Bun! Imi da Ancar un tratament cu injectii (d-ala: acum faci ultima injectie - in functie de ciclu- si diseara, la aceeasi ora, o puneti de copil).Il intreb pe doctor: si daca nu iese, ce-i de facut? Fertilizare! What??? Sotul meu nici nu vroia sa auda.
Ok..hai sa facem tratamentul...in august nu se poate, ca suntem nasi (chiar in ziua cu pricina...ce era sa zic? ma iertati, e ora 21, tre sa ma duc sa fac bebe?). Nope, nu se putea...
In septembrie...tre sa plec cu firma in team-building chiar cand trebuia sa fac prima injectie. Ma interesez eu daca sunt ceva asistenti pe la hotelul unde trebuia sa stau...destul de complicat. Ma duc totusi la farmacie sa cumpar prima injectie. Faza e ca imi intarziase o zi...O colega zice: ia-ti si test de sarcina...Eu zic: nu se poate...dupa 1 an juma' sa fi ramas taman acum. Ea zice: ia-l totusi. Ok, zis si facut: ma duc la farmacie, cer tratamentul, nu-l aveau. Ok zic: dati-mi un test de sarcina! Aia se uita la mine cam ciudat, dar mi-l da, ce sa faca..
Ajung la birou cu testul din dotare, ma duc la baie, fac pipi si stau. Fetelor, cand am vazut a 2a dunga am zis ca mor. Nu se poate! Si totusi era pozitiv! Ca sa fiu sigura, am chemat 2 colege (una insarcinata - care evident ca a inceput sa planga cand a vazut - si una cu 2 copii acasa - ce mai, somitati in materie) sa-mi confirme.
Brusc am inceput sa am greturi si sa mi se faca foame (doar eram insarcinata, nu?).
Una peste alta, doctorul a confirmat sarcina (nu i-a venit sa creada ca nu am tinut niciun fel de tratament - cica f. rar se intampla). Sarcina a decurs f. bine, fara probleme majore (in afara de o sangerare pe la 3 luni).
DPN-ul era 2 iunie. Pe la inceputul lui mai (imediat dupa Paste) ma duc la control si bomba: luni (9 iunie) vii pregatita. Bineinteles ca m-am pus pe plans..reactie absolut normala, nu?
Ma prezint eu la spital luni si ma pun pe asteptat. Marti seara ma duc asa, de sanchi sa mai ascult odata, inainte sa ma culc, inimioara lui bebe. Si le vad pe alea ca incep sa susoteasca, sa se agite..ma iau,ma pun pe un pat, imi baga oxigen in nas si ma lasa acolo! Eu: ce se intampla? Ele: stai linistita! Yeah, right! Cand tie nu ti se spune nimic, langa tine naste una normal, ii mai vezi si copilul...pf.. Dup-aia am aflat ca bebe vroia sa iasa. Acum stau si ma intreb: de ce nu m-or fi pus pe masa sa scap? Ma rog, din cate am inteles, doctorul a recomandat cezariana.

Pana la urma am nascut fara probleme, prin cezariana. Pe bebe l-am vazut abia a doua zi.
Si asa a inceput...Acum are un an si 8 luni, e fan AC/DC (are si preferinte: Thunderstrock) si ma mir si eu cum am putut sa fac asa o minune de baietel...

concluzia: minuni chiar se intampla...




mamica de rockerash

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

moni sa-ti traiasca minunea de rockerash intr-adevar minuni exista si povestea ta vine sa confirme acest lucru...sunt sigura ca face mult bine celor ce vor citi si au probleme

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Frumoasa poveste,si totusi daca credem cu adevarat minunile se intampla
Sanatate multa la bebelica si pupici
http://community.webshots.com/user/ladymina77

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Foarte frumoasa povestea si intr-adevar se intimpla minuni, cu ajutorul lui Dumnezeu. Printzesa mea e pe 5 iunie, adica tot 2005. Baga poze sa-ti vedem rockerashul

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Sar'mana de urari si atentie! Sper ca povestea noastra sa ajute si alte femei cu probleme...sa le dea putina speranta.
O sa postez si poze cat de curand si poate chiar un filmuletz in care picutul se "bestializeaza".


mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

felicitari moniboni! sa fiti sanatosi si tu si baiatul si tati

daca tot am mai agsit pe cineva care a nascut cu prof ancar vreau si eu niste detalii.
Eu sunt insarcinata in 24 de saptamani si dumnealui imi urmareste sarcina. As vrea sa nasc cu el. Din cate stiu el nu mai asista la nasteri normale. Tu ce stii?
Oricum eu inclin spre cezariana din mai multe motive :D

Daca poti sa imi dai mai multe detalii despre nasterea cu Ancar as fi foarte recunoscatoare

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Manu, Domn Profesor, asa cum i se spune este un doctor excelent, dar nu are timp de povesti cu toate pacientele. Nu este ciubucar, iar operatia s-a inchis super ok.
Am auzit si eu ca nu mai asista la nasteri naturale (ceea ce mie mi-a convenit). In linii mari, ti-l recomand cu caldura..a! si ce e f. important: cei din spital, daca spui numai ca esti pacienta lui, alearga ca niste trepadusi pe langa tine...
iti urez succes si sa dea Domnul sa ai un bebe sanatos si frumos

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Manu, daca mai ai intrebari, nu ezita...

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

sar'mana mult!
si eu auzisem ca cei din spital sunt mai atenti daca esti pacienta lui!

daca poti sa imi spui cate ceva despre cat ai dat si cui as fi incantata. eventual pe PM ca divagam de la subiect si ne cearta moderatorii :)

a, si mai vroiam sa stiu ceva! unde te-ai cazat? stiu ca sunt niste rezerve mai ok la Pantelimon si ca saloanele sunt vai de ele.
ai stat in rezerva? daca da cum ai procedat? trebuie sa o ceri sau implicit beneficiezi de ea daca esti pacienta lui?

Eu am apucat doar sa ii zic ca vreau sa nasc cu el si mi-a spus ca e ok in perioada in care imi vine randul si atat.
dupa cum ai spus si tu, nu are timp de povesti si nu putea sa incep sa il intreb detalii despre cazare.


pupici si sar'mana

24+

Mergi la inceput