Copil sau nu??

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ai mare dreptate!
Este foarte urat, foarte josnic sa jignim GRATUIT. Cu atat mai mult cu cat cazul acesta este unul foarte complex. Cu siguranta ca MissParker nu este de condamnat, chiar a avut un trecut cum nu stiu cati dintre noi am avut! Si eu am mancat bataie de la maica-mea, si la mine in casa au fost certuri...insa, comparand cu ce a trait MissParker, e o nimica toata! Si eu am urat-o mult timp pe maica-mea, insa am reusit s-o iert sau, ma rog...sa trec peste, avand in vedere ca incearca din toate puterile sa-si rascumpere greselile, ca incearca sa se apropie de mine, ca incepem sa comunicam, macar acum, in al 12-lea ceas. Am mai scris si in alte parti...face foarte multe pentru mine! Ma uit la ea si ma intreb de unde mai are atata putere sa faca atatea, la 67 de ani. Am reusit sa vad partea plina a paharului....asta de putin timp...de cand am copii. DE cand vad ce-nseamna dragostea si devotamentul de care e mama capabila pentru copiii ei. Ca mai gresim...ca ne mai iesim din fire...asta se mai intampla...suntem oameni! Si cu siguranta ca si copiii nostri ne vor judeca...intr-o zi, sau ne vor arunca in fata tot ce nu le-a convenit...poate ne vor zice cuvinte grele...poate ca ne vor uri...Iar noi o sa ne simtim ca dracu', o sa cada cerul pe noi, stiind ca ce-a fost a fost....ca nu mai putem intoarce timpul inapoi. Chiar ma gandesc...ce-ar fi, ca peste ani, sa-mi zica copiii mei ca ma urasc, ca nu vor sa ma mai vada in fata ochilor, ca sunt ultimul om...cum i-am zis eu maica-mii de atatea ori?...Cum ar fi?? GROAZNIC!!...Am hotarat sa fiu mai indulgenta cu mama mea...
Iti doresc si tie, MissParker, sa ai puterea sa treci peste tot ce-a fost rau! Cu siguranta ca un copil va da vietii tale un sens pe care nu l-ai aflat pana acum! Cu siguranta ca viata ta se va schimba mult..IN BINE!
Nu mai lua in seama jignirile...stiu, e greu! Gandeste-te ca fiecare are parerea lui, ca nu putem gandi toti la fel, numai ca unii nu au diplomatie si spun lucrurilor pe nume, chiar daca doare!
Te si ai grija de tine! Si te asteptam cu vestea cea mare, ca o sa ai un bb!



quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Eu - in general - sunt de parere ca atunci cand NU ai nimic BUN de spus cuiva... mai bine taci...
Sincer... Miau-Miau nu-ti inteleg atitudinea... Daca vrei sa sprijini si sa fii constructiv intr-o discutie - da - exprima-ti opinia intr-un mod CONSTRUCTIV... dar ca sa lovesti... Nu te cunosc, suntem niste entitati virtuale... dar consider ca, indiferent de opinia personala, ca ar trebui sa ne respectam si sa respectam continutul acestui web-site.
Eu atunci cand nu am NIMIC pozitiv sau incurajator de spus... ma abtin... Sa ranesti gratuit... De ce?
Flaviutza - pacatele noastre vor fii judecate doar de bunul Dumnezeu - care in mare sa mila si intelepciune ne va da fiecaruia ce ni se cuvine... Pe acest pamant suntem simpli muritori si indiferent de ceea ce am facut avem dreptul la iertare. daca EL spune acest lucru... cine suntem noi sa spunem altminteri? "Si ne iarta noua pacatele noastre - precum si noi iertam gresitilor nostri." Deci nu judeca pe nimeni de ce a facut avort, etc... Numai ea stie ce a fost si este in sufletul ei... si daca EL a hotarat ca acum are dreptul la fericirea de a fii mama atunci nu ne ramane decat sa-i uram sa i se implineasca cat mai repede dorinta!



_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Luna_2007 si Lorelai, multumesc mult pentru incurajari!!

Pai sa va mai spun cate ceva de mama mea, pe langa sfintele batai din copilarie.

  • Cand ma indragostisem serios pentru prima data si as fi vrut sa ma culc cu baiatul acela pentru ca am simtit ca o pot face cu el din iubire si cand i-am cerut un sfat mamei, mama mea m-a privit cu ura si mi-a spus "Scuteste-ma de asemenea conversatii! In locul tau mi-ar fi si rusine sa discut despre asa ceva". Aveam 19 ani si jumatate!!!!

  • Mama mea nu mi-a spus niciodata ca ar fi frumos sa am un copil.

  • Mama mea, pe vremea cand eram azilanta si singura intr-o tara straina, imi trimitea cam 2 scrisori pe an, iar in vreo 6-7 ani a "uitat" sa-mi trimita macar o felicitare amarata de ziua mea. Cica o deprima sa se gandeasca la mine (!). Scrisorile mele bilunare de cate 10 pagini, telefoanele si plicurile cu bani nu o mai deprimau.

  • Dupa ce l-am cunoscut pe actualul sot si am trimis poze cu el acasa scriind ce fericita sunt, mama mea mi-a spus: "din poze pare a fi un om calculat" si "fii atenta sa nu urmareasca doar cetatenia germana" si "fostul era mai dragut". Fosta mea soacra (in a carei casa am ramas si care l-a adoptat din toata inima pe actualul meu sot) a venit si la cununie, m-a imbratisat cu lacrimi in ochi si mi-a spus "Iti doresc ca de data asta sa dureze vesnic, o meriti si se vede cat te iubeste acest om, mi-as dori si pentru fata mea un asemenea barbat".

  • La cununia mea din 2003 mama mea a tinut neaparat sa arate ce parere are ea despre casatoria mea cu omul care ma iubeste si s-a imbracat 90% in negru, desi am implorat-o cu cerul si pamantul sa nu faca asta, ca doar nu ma ducea la groapa.

  • I-am scris acum doi ani adevarurile care ma framantau pe mine (mai ales despre incestul din familia ei, despre abuzul fizic si emotional si sexual pe care l-au suferit ea si fratii ei si care s-a reflectat negativ asupra noastra, a copiilor, care primeam pumnii si ura parintilor) si ea mi-a transmis printr-o alta ruda ca "astfel de scrisori nu mai doreste sa primeasca". De atunci ii respect dorinta.

  • Dupa ce nu mai avea vesti de la mine de vreo 6 luni, ii scria tatalui meu pe mail : "Credeam ca fata noastra va reveni la sentimente mai bune si am fost la banca sa vad daca mi-a virat ceva in cont. Nu era nimic. Sunt atat de suparata cum nu-ti poti inchipui." Uitam sa mentionez ca eu eram in ochii lor un fel de Metro Cash & Carry, ei au amandoi computere de la mine, ca de, ei sunt pensionari care se respecta, au tot de la mine si televizoare color, combine muzicale Sony si masini de spalat cu bule - noi aici ascultam muzica la PC si spalam la Mutti la subsol dar, nu-i asa, eu sunt un copil nerecunoscator si egoist.


  • As mai avea destule, dar cred ca deja reiese clar ca, nu-i asa, mama mea m-a iubit la nebunie si eu sunt o maaaaaaare egoista si o psihopata care instiga la ura . Pam-pam!


    Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
    Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt
    _
    Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

    Felicia

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

    1. ti-au cerut ei sa trimiti toate astea sau le-ai trimis tu din proprie initiativa.
    2. cum ai aflat tu de istoria incestuasa a familiei tale? Ti-a povestit mama ta? Daca nu, poate ai fost cam agresiva aruncindu-i in fata ca sti tu ca ea si fratele ei au fost abuzati sexual de tatal lor. Daca-i mama ta nu inseamna ca e proprietatea ta, nu? Poate sa aibe secretele ei, poate nu-i convine sa-si ridice fustele in piata publica.
    3. poate e mai pudica si de aceea nu a stat de vorba de relatiile tale sexuale de la 19 ani.
    4.de unde sti tu ce-i scria tatalui tau intr-un email?
    5.si ce e rau in ce ti-a spus? A vorbit practic si pozitiv de relatia ta. Fosta soacra ti-a servit vreo 3 dulcegarii, fiindca pe ea o doare in cot daca s-ar fi dovedit in final ca actualul tau sot de fapt chiar vroia doar viza de germania.
    Tu chiar crezi ca fosta soacra moare de dragul tau???

    quote:
    Originally posted by MissParker

  • Dupa ce l-am cunoscut pe actualul sot si am trimis poze cu el acasa scriind ce fericita sunt, mama mea mi-a spus: "din poze pare a fi un om calculat" si "fii atenta sa nu urmareasca doar cetatenia germana" si "fostul era mai dragut". Fosta mea soacra (in a carei casa am ramas si care l-a adoptat din toata inima pe actualul meu sot) a venit si la cununie, m-a imbratisat cu lacrimi in ochi si mi-a spus "Iti doresc ca de data asta sa dureze vesnic, o meriti si se vede cat te iubeste acest om, mi-as dori si pentru fata mea un asemenea barbat".


  • Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Elise spune:

    Miau-miau,

    intentiile tale sint de a o face pe MissParker sa revina la sentimente mai bune fata de mama ei?

    Elise & BBLisa

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

    Elise,


    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

    quote:
    Originally posted by Elise

    Miau-miau,

    intentiile tale sint de a o face pe MissParker sa revina la sentimente mai bune fata de mama ei?

    Elise & BBLisa



    da. e rau?

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

    Elise, ai fost prea subtila.


    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

    Miss Parker,
    Te rog frumos sa iti alegi cu ce nick vrei sa postezi: Miss Parker sau Luna2007. Pana te hotarasti acest subiect se inchide.
    Merci pentru intelegere.


    Anda, mama Irinei
    domnisoara Irina
    Partir...

    Mergi la inceput