Dureri de burtica

Dureri de burtica | Autor: camelia72

Link direct la acest mesaj

Buna,mamicilor!
Fetita mea in varsta de 6 ani se plange frecvent de dureri de burtica,durerea o tine cateva secunde-pana la 2 minute apoi dispare.I-am facut in nenumarate randuri analize de copro si i-au iesit bune,i-am dat,la indicatiile medicului Flagyl,Zentel,ne-am gandit ca o avea giardia dar si asa durerile continua cam o data la 4-5 zile in ultimii 3 ani.Sunt disperata,nu stiu unde sa ma mai duc pt.ca toate analizele ii ies bune dar burtica o doare mereu.
Ce ma sfatuiti sa-i dau,v-ati confruntat cu asemenea probleme?

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

eu am inceput sa am dureri de burta de pe la 5-6 ani. tot asa cu mediucamente , tratamente babesti si spus de deochi si toit asa. Nimic nu m-a ajutat. Si acum le am, dar frecventza redusa.

Ce am facut a fost sa imi fac un test cu bariu acum vreo 5 ani si au descoperit la radiografie ca stomacul meu nu arata normal. Adica mai are in continuarea lui un saculetz. Dr au zis sa ma taie sa vada despre ce e vbv. Decat sa imi taie burta ca sa vada ce e chestia aia am zis pas la acel moment. Am fost la un dr mai dezghetzat la cap si i-am povestit de mici simptome netratabile in decursul anilor: transpiratie excesiva extremitati, extremitati reci, dureri inexplicabile de stomac. M-a pus sa tin jurnal cu durerile si sa ii descriu si evenimentele din perioadele respective.

La mine e totul pe sistem nervos si.. alimentar. Eu am un stil de a mnca de l-am bagat in sperieti pe medic. 1 data pe zi (acum ca adult) mananc aiuristic in sensul ca ombin mancaruri dulce cu acru, amar.

Ce iti pot recomanda sa ii faci este acest test de bariu si sa vezi ce rezultat obtii. Durerile ei sunt localizate in partea de jos a abdomenului si sunt ca niste ace? sau in parte de sus si simte ca i se taie respiratia si trebuie sa stea jos?

sanatate multa,



Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Freia,acum chiar ca m-am speriat, se rezolva doar chirurgical?Durerile le are in partea de sus,mai sus de ombilic si pt.a se calma trebuie sa stea jos cateva secunde apoi trec de parca nici nu le-a avut.Si ea combina acru cu dulce,ciorba cu branza,lapte cu banana....Este adevarat,am cam stresat-o si eu cu mancarea,numai prin santaj o fac sa manance ceva,altfel cred ca ar muri de foame cu preferintele ei toxice.Ii place numai la McDonald's si prostiile alea de snecsuri la care are acces f.rar si numai dupa ce a mancat ceva sanatos inainte.Cand era mica,dupa ce manca,voma tot,in jet puternic,chiar de cand avea cateva luni,manca biberonul iar dupa ultimul strop i se facea greata si voma tot...ce ma mai stresam,rau de tot.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

stai nu te speria, vroiai sa ma opereze ca sa vada ce e chestia care apare pe radiografie. dr istetz la care am fost a zis ca nu este necesara o astfel de interventie atat timp cat ma simt bine si oricum pana la operatie trebuie facute si alte investigatii. e f usor sa spui gata la cutit, dar refacerea e grea.

deci, ca sa ne lamurim, ala a fost cazul meu.

tot ce iti pot eu sugera este sa vb cu med pediatru si sa ceri o analiza cu bariu. si trebuie sa respecti un regim alimentar corect.

mie si acum imi place sa amestec alimentele, e placerea mea, nu e sanatoasa si nu o practic des. bunica mea nu prea ma lasa sa le amestec si imi tot spunea ca nu e bine pt stomac.

vrea mcdonalds? ok.. fa-i tu hamburgeri acasa si cartofi prajiti, nu ii mai cumpara. Fimea carea re 2 ani papa cartofoi prajiti acasa care ii fac asa: ii tai cubuletze, ii fierb, si ii pun in tigaia de teflon cu 1 linguritza de ulei de masline si ii las pana capata crusta aia maronie. ii fac un sos din suc de rosii (cica e ketchup) cu putina verdeatza, fiert si pt gust ii pun putina sare si ulei de masline.

si uite are macdo acasa.

laptele nu se comnbina cu banana.

si durerile care le are la burtica sunt identice cu ale mele... e legata de modul de a manca... daca mananca si repede si pe fuga e simptoma sigura durerea.

mai bine papa putin si bine decat mult si cu dureri.

sper ca ai inteles ce vreau sa spun.

succes si rabdare multa.



Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Merci,Freia,o sa facem si analiza cu bariu,cine stie,poate ne vom lamuri de unde provin durerile astea.
I-am facut si acasa hamburgeri ca la Mc.dar nu-i mananca asa cu placere,ii dau tot ce este sanatos,ti-am zis,mananca,dar numai santajata.Despre lapte cu banana...si alte minuni,asa combinatii ii plac dar nu inseamna ca ii si permit,are gusturi tare ciudate dar nu neaparat i le si fac.
Eu ma gandeam sa nu aiba probleme si cu fierea pt.ca vomita f.usor,in rest este un copil cu multa energie.


Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Camelia si Ozana mea este la fel. La 3 ani a avut gastroenterita si pentru refacere completa am tras cam un an; in august acum iar a facut toxiinfectie alimentara si iara este foarte sensibila (o doare burtica, varsa...). La noi nu tine regimul clasic (orez, morcovi fierti, branzica proaspata)dar am evitat prajelile si mezelurile. Si clorul din apa de bazin o destabilizeaza la burtica. Eu ii dau sirop de catina (2 linguri pe zi).

Mergi la inceput