Copii din 1996 ( 3 )

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor,

sant exasperata, nu stiu ce sa ma fac cu Elliot, ma simt ca o mama vitrega de cate ori il pedepsesc, dar nu mai merge, trebuie sa intru iara in el, ca iara trage avantaje dupa bunatatea mea.
Sambata am insistat sa-si faca lectiile. La inceput a declarat ca nu are si sa inchidem subiectul. Cum sa nu ai teme, cand stiu clar ca o data pe saptamana are "oral report." Saptamana asta trebuie sa prezinte date despre un om faimos nascut de ziua lui.
OK, el vrea sa-si faca tema duminica. Nu, nu poti sa o faci duminica ca nu vreau sa stau acasa toata ziua dupa fundul lui.
Sambata m-am prins cu treburile casei - curat, avem si musafiri, in concluzie am uitat si eu- complect de prezentarea lui orala.
Cert e ca azi dimineata la ora 8 se aseaza la computer sa faca cercetari pentru tema lui. La ora 8, cand el la 830 iese pe usa sa plece la scoala.
Sa nu dai cu el de toti peretii???
Am plecat la servici fierband.
OH, mai fierb inca.
Stiu ca-si doreste din tot sufletul o pereche de Heelys, si o sa-i zic sa le puna cruce, ca nu merita.
Asa face tot timpul, e manipulativ cum n-am mai pomenit pe nimeni

ce ma fac cu el ????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela,pai tu esti o mamicuta fericita cu asa fata cuminte ca Silviuta...Bravo ei si felicitari tie ,mamico,ai reusit sa faci fata sa nu se teama de gradi...Succes la scoala in continuare Dianei!
Sanca,zau ca nu stiu cum sa zic despre al tau baiat nazdravan...Poate sunt crizele de personalitate?!Nu stiu!Banuiesc ca o pedeapsa e binevenita...La voi,acolo,e ceva mai ciudat cu pedeapsa corporala si banuiesc ca iese din discutie...asa ca alta metoda de aducere a copilului pe "caile drepte" nu vad,decat sa ii refuzi ceva ce isi doreste mult...Eventual o discutie foarte serioasa ar putea sa il aduca cumva pe linia de plutire,in sensul ca sa ii explici ce astepti de la el fara a ridica tonul si fara a tipa la el si eventual sa ii arati ca il tratezi de la egal la egal,asa cum ai sta de vorba cu sotul tau intr-o problema foarte serioasa...Nu stiu altfel sa spun.Banuiesc ca poate ai incercat...Din experienta mea cu Alexandru...eu cam asa procedez:ii spun la modul cat mai serios ce si cum,ce vreau eu de la el,cum se pune problema invatatului si ce pot face eu pentru el in asa fel incat "ostilitatile" dintre noi sa decurga in cei mai pasnici termeni...Multa bafta si tie si lui Elliot!
Brenda,am fost ieri la dentista mea,cu treburi de ale gurii mele si am intrebat-o despre gingivita si cancer...A facut o moaca la mine de parca ar fi spus"ce ai cucoana?te-ai tampit?"Mi-a zis ca nu exista asa ceva si am intrebat despre dintele Dianei.Mi-a zis ca dintele este permanent,ca fetele schimba dintii aceia in jurul varstei de 7 ani...I-am spus si de faptul ca fata refuza categoric sa mearga la control si mi-a sugerat ca este foarte nervoasa(mai exact a folosit termenul de isterie de copil) cand aude de stomatolog si ca probabil este foarte speriata...
In rest,ai terminat cu examenele?Uitasem sa te intreb...Cum merge Diana cu scoala?Va pup pe amandoua si sa fiti sanatoase!
Flexi,pe unde mai esti?Cum e Chris cu scoala?Cum iti merge la munca?
Dragelor ,sa aveti o saptamana buna si sa auzim de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela,pai tu esti o mamicuta fericita cu asa fata cuminte ca Silviuta...Bravo ei si felicitari tie ,mamico,ai reusit sa faci fata sa nu se teama de gradi...Succes la scoala in continuare Dianei!
Sanca,zau ca nu stiu cum sa zic despre al tau baiat nazdravan...Poate sunt crizele de personalitate?!Nu stiu!Banuiesc ca o pedeapsa e binevenita...La voi,acolo,e ceva mai ciudat cu pedeapsa corporala si banuiesc ca iese din discutie...asa ca alta metoda de aducere a copilului pe "caile drepte" nu vad,decat sa ii refuzi ceva ce isi doreste mult...Eventual o discutie foarte serioasa ar putea sa il aduca cumva pe linia de plutire,in sensul ca sa ii explici ce astepti de la el fara a ridica tonul si fara a tipa la el si eventual sa ii arati ca il tratezi de la egal la egal,asa cum ai sta de vorba cu sotul tau intr-o problema foarte serioasa...Nu stiu altfel sa spun.Banuiesc ca poate ai incercat...Din experienta mea cu Alexandru...eu cam asa procedez:ii spun la modul cat mai serios ce si cum,ce vreau eu de la el,cum se pune problema invatatului si ce pot face eu pentru el in asa fel incat "ostilitatile" dintre noi sa decurga in cei mai pasnici termeni...Multa bafta si tie si lui Elliot!
Brenda,am fost ieri la dentista mea,cu treburi de ale gurii mele si am intrebat-o despre gingivita si cancer...A facut o moaca la mine de parca ar fi spus"ce ai cucoana?te-ai tampit?"Mi-a zis ca nu exista asa ceva si am intrebat despre dintele Dianei.Mi-a zis ca dintele este permanent,ca fetele schimba dintii aceia in jurul varstei de 7 ani...I-am spus si de faptul ca fata refuza categoric sa mearga la control si mi-a sugerat ca este foarte nervoasa(mai exact a folosit termenul de isterie de copil) cand aude de stomatolog si ca probabil este foarte speriata...
In rest,ai terminat cu examenele?Uitasem sa te intreb...Cum merge Diana cu scoala?Va pup pe amandoua si sa fiti sanatoase!
Flexi,pe unde mai esti?Cum e Chris cu scoala?Cum iti merge la munca?
Dragelor ,sa aveti o saptamana buna si sa auzim de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Astazi am fost cu baietii la dentist... Instructie cu ei in masina sa nu ma faca de ras, ca de obicei le place sa se dea in petic. Amenintari, si multe propozitii incepute cu "Ai cuvantul meu de onoare ca .. . " S-au comportat acceptabil. Au reusit sa le puna si "plastic" pe maselele permanente. Nu stiam de sistemul asta, dar tare bine ar fi fost sa fi avut si eu cand eram copila. Toata procedura dureaza cam 10 minute, si le pune un strat subtire de plastic pe masea, care protejeaza impotriva cariilor.

Lui Elliot i-am gasit pedeapsa. Aici sant la moda Heelys - pantofi gen adidas cu o roata in talpa. Merg pustanii ca plutind, ii vad prin mall. Si-a exprimat si Elliot dorinta sa aibe o pereche, curand, poate chiar sa-i cumpere cu banii lui din pusculita. I-am retezat macaroana, si i-am zis sa-si ia gandul.... Acuma ma gandesc, ca poate ar fi bine sa-i aduca mos Craciun la iarna . . ..

Ana-Maria, ma bag si eu in vorba, dar ai intrebat-o pe dentista ta pentru tine sau pentru copii tai? Gingivita se poate diagnostica si fara dentist. Te uiti la gingii si vezi daca sant rosii si umflate. De obicei gingia sangereaza mult cand te speli pe dinti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buna fetelor!
Sanca pedeapsa pe care ai gasit-o pentru Elliot e cea mai buna asta ii doare cel mai tare.Asa i-a marturisit fii-miu invatatoarei: ca decat sa-l pedepsesc mai bine sa-l bat.
La noi ploua de doua zile si eu am racit cobza.Astazi ma duc sa le iau vitamina C copiilor ,in felul acesta ii feresc cel mai bine de raceala.
Ieri am fost la sedinta cu parintii si concluzia a fost ca pe langa celelalte rechizite pe care am dat o gramada de bani,mai trebuie sa dam si 800.000 pt caiete speciale si culegeri.Asta e.Daca trebuie,trebuie.In fond invatamantul este gratuit,nuu???!!!
Va doresc o zi frumoasa!

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Buna fetelor....Am inceput scoala si noi...Nasol moment!!
Iarasi teme..iarasi portofolii.Acum MIhai cand vine da la scoala nu e nimeni acasa..si ca atare..pana la ora 17 cand vin eu de la serviciu..nu scrie nimik singur..si ne apuca ora 22 scriind teme.Foarte nasol...
Nu stiu cum sa-l determin sa fie constiincios ,sa stie care e treaba lui..si sa faca singur temele.Ma apuca disperarea.Nu va mai zic..ca dimineata ii puneam cartile in ghiozdan si ma intreaba mirat..dar azi avem si roamana????Am crezut ca mor..zic"da..nu ai stiut?nu ti-ai scris?"..evident ca nu
Si avea de facut 2 portofolii

Offf..sunt tare necajita..nu e deloc serios...constiincios..Numai la joaca si TV ii sta gandul.

Cel mik are acum 2 ani si 4 luni..Sta cu o bona..la ea acasa.Cam astea sunt noutatile noastre

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Corina, si la noi aceeasi poveste se intampla....Citind ce ai postat parca il vedeam pe Alex...Eu ma incurajez zicandu-mi ca se va schimba situatia cu timpul...sper!Mult succes !
Sanca,se pare ca ai facut ce trebuie:poate ca ideea de a avea cu orice pret sa aiba acele patine il va determina pe al tau baiat sa mai mediteze,sa vada ca nu totul i se cuvine indiferent de ceea ce face...Succes!
Chestia cu gigivita ...am intrebat la dentista pentru Brenda.Vorbind cu ea pe msg mi-a zis ca fetita ei are un dintisor care se clatina,insa ii e teama sa mearga sa o vada doctorul si ca doctorul respectiv i-a spus Brendei ca de la gingivita se poate ajunge la cancer...De aceea am intrebat,mi s-a parut ciudat...
Andra,insanatosire grabnica!Si la Alex a fost sedinta marti...Noi nu mai dam bani de fondul scolii sau al clasei,s-a terminat cu asta.In schimb vor trebui bani pentru altele:dulapior nou,eventual un zugravit ...Cartile si caietele speciale le platim cum le primesc copiii,nu se strang banii de la toti parintii o data.Alex are in clasa si copii ai caror parinti nu pot da banii imediat.Unii,anul trecut,au dat banii foarte tarziu,abia in semestrul 2.
Mamicute,sa aveti parte numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Am deschis partea a 4-a.
O gasiti aici:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58044

Mult succes!

Mergi la inceput