onicomicoza

onicomicoza | Autor: annelise

Link direct la acest mesaj

de cativa ani ma chinui cu acesta pacatoasa de ciuperca la ungiile de la picioare.am luat mai multe tratamente, dar degeaba.
azi am fost la dermatolog si mi-a prescris lamisil tablete 3 luni. se compenseaza dar si asa costa mult. intrebarea mea este daca cineva a urmat acest tratament si care au fost rezultatele. stiu ca este hepatotoxic dar as face orice sa rezolv aceasta problema si sa pot purta si eu fara retineri vara sandale. e un adevarat complex ...
multumesc tuturor celor care imi vor da informatii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Daca doresti sa pui alte intrebari legate de probleme medicale, este bine sa postezi la rubrica „Clinica Virtuala Desprecopii.com” ca sa nu dispara intrebarea ta din primele pagini si sa ramai fara raspuns.

Dar sa revin:

Cum este normal va trebui sa tii cont si sa analizezi bine toate aspectele, pret, eficienta, toxicitate si alte efecte adverse, eu iti recomand sa mai astepti un pic si sa abordezi aceasta problema mai simplu: cu PROPOLIS tinctura aplicatii locale 4-5 x / zi. Cum se aplica ? Se pune pe o fasa sterila un pic de PROPOLIS si apoi acea fasa se pune pe zona afectata. Se lasa acolo minim 2 ore (ca sa stea se pune deasupra un ciorap preferabil de bumbac ca sa nu transpiri !).

Eu sper ca o sa scapi de problema doar cu aceasta solutie cam in 21-30 zile.
Cam asta ar fi.

Multa sananate iti doresc !

Cu stima,

DARAEL
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annelise spune:

multumesc de raspuns! am sa inecerc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Bine ar fi sa fie asa de simplu!
Eu m-am procopsit cu o onicomicoza din spital cand am nascut, mi-am scos 6 unghii, am facut tratament 3 luni cu Lamisil,iar cand au crescut unghiile, 4 din ele au fost afectate. Asa ca am luat-o de la capat, cu 4 unghii scoase si inca 6 luni tratament cu Lamisil.
Inainte de a merge la dermatolog si a stabili diagnosticul si eu m-am "tratat" cu tinctura de propolis, frectie la picior de lemn....

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobbys spune:

Am suferit si eu de aceasta afectiune si am reusit sa o inving intr-o luna ... la mine nu era decat o unghie afectata...cu ajutorul unui medic dermatolog din orasul meu (dr. TOLEA din Craiova).Mi-a prescris un set special pt aceasta afectiune care se numeste MYCOSPOR ONICHOSET produs de BAYER in Germania... setul contine un tub de unguent, un set de plasturi si o rascheta pentru indepartarea tesutului mort. Unguentul se aplica in fiecare seara dupa ce in prealabil zona afectata a fost bine spalata cu apa calda si sapun, si a fost indepartata cu o unghiera portiunea de unghie afectata. Cu ajutorul raschetei se aplica unguent sub unghie, pe unghie si la patul unghial (la baza unhiei). Apoi se inveleste degetul afectat in zona unghiei cu unul (sau jumatate ) din plasturi si se lasa asa pana in seara urmatoare cand se repeta tratamentul. Unguentul are avantajul ca se aplica extern, distruge doar tesutul afectat de ciuperca lasand intacta doar portiunea de unghie sanatoasa. Va doresc succes si sa invingeti aceasta afectiune cat mai repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Se gaseste in farmacii acest set si cam cat costa?

Mergi la inceput