Cu bona sau la cresa/gradinita?

Cu bona sau la cresa/gradinita? | Autor: Catalin.Codrici

Link direct la acest mesaj

Cum este mai bine sa las copilul cu bona sau la cresa/gradinita?
Cred totusi ca la cresa/gradinita este mai multa responsabilitate. Pretul este cam acelasi din cate imi dau seam. Insa la gradinita, cel putin au un standard si cred ca il urmeaza, decat o bona pe care nu o pot controla decat cu proba reportofonului.
Voi ce credeti? Care sunt avantajele si dezavantajele?

Numai bine
Catalin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Parerea mea (dupa ce am trecut prin toate:camin, gradinita, bone) e ca o combinatie gradinita-bona e cea mai buna. La noi asa a fost. La gradinita sta doar 4 ore, in timp ce la camin 9 ore, si cu cine sa-l las cand e bolnav??? Asa cu bona, de e bolnav ramine acasa.
La camin nici nu i-a placut, era primul copil (ca eu la 7 trebuia sa o duc) si o scoteam printre ultimii (pe la 5 cand terminam serviciul). Mereu o lasam si o luam plingand. Un an mi-a ajuns. Acum sunt multumita si sa sti ca exista si oameni cumsecase, putini e drept, dar exista. Eu am avut noroc. Succes si tie.

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ca pret cresa/gradi de stat < bona < gradi particulara.

Eu zic ca depinde de varsta.

Pana la 2 ani, nu l-as da la cresa, la varsta asta copilul are nevoie de mai multa ingrijire "personalizata".

Intre 2 si 3 ani, daca exista o bona de incredere as prefera-o. Daca nu, mai bine cresa/gradi, deja incepe sa se bucure de compania copiilor si nu mai e asa de dependent de mama/lucrurile lui/etc.

Dupa 3 ani - neaparat gradinita pentru ca ARE NEVOIE de compania altor copii.

Succes.
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

cu bona e mai bine.Daca o gasesti
O chemi cu 2 luni inainte de o o lasa singura cu copilul, vezi cam ce face si ce nu, daca e "corespunzatoare" si responsabila nu ai nevoie de reportofon. Si copilul nu are cum sa-tzi ia toate bolile din lume de la altzi 25 de copii.
E mai multa responsabilitate la cresa, copilul socializeaza si invatza lucruri noi dar si acolo angajatele tot oameni sunt: daca ai nevoie si acolo de reportofon?? (poate fi o educatoare mai nervoasa care-tzi plesneste copilul la funduletz si nu ai cum sa stii, e prea mica sa spuna), sau nu o schimba suficient de des si tot asa....
Tot bona e mai buna, in casa ta, curatzenia ta, mancarea copilului e cea hotarata de tine (nu meniul lor de la cresa) si ca raport e cel putzin un adult per copil (la cresa nu-l poate supraveghea pe copil permanent, daca sunt 5 copii la o educatoare?)
Zic si eu.

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Iti dai seama ca parerea mea va fi PRO gradinita.
Acum, tu va trebui sa pui in bal;anta, eu iti pot spune cum am gandit eu:
1. NU cresei de stat - cel putin in Bucuresti, unde nici macar nu-mi tineau copilul cat aveam eu nevoie, ca noi terminam amandoi la 18.00 in cel mai fericit caz.
2. Etapa 2: bunica. N-a mers. Din motive de distanta si rasfat.
3. Etapa 3: bona, a mers la inceput.
Intre timp, investigam. Am obtinut numere de telefon, am vazut site-uri. M-am speriat de preturi. Daca v-ati uitat si voi, ati vazut ca sub 250 de euro nu stiu daca scrie pe undeva... Era clar ca nu ne puteam permite. De-asta nici nu m-am dus sa stau de vorba sau sa vad, ca ar fi fost o pierdere de vreme.
Cand n-am mai avut de ales, si v-am povestit de ce, am gasit si solutia. Dupa cum v-am povestit pretul era mult mai jos decat scria pe site.
Asta e valabil in cazul in care oricum iti ia bona bani multi. Ca daca gasesti o bona care sa vina si pentru 2 milioane, de acord, e mai ieftin cu bona.
Paranteza: cand intrebam si eu de bone, ca o mamica responsabila, mi-a spus o alta mamica tot de pe site: eu ii dau bonei atatia bani,. pentru ca ma intereseaza sa il invete pe copil si o poiezie si culorile, nu sa triocoteze cu ochii la televizor si copilul sa se joace in legea lui.
Acum, exista doua posibilitati: sa gasesti o bona responsabila, sau NU. Gasind-o, iar sunt doua posibilitati: sa ramana responsabila forever, sau sa se plictiseaca dupa o luna, cum s-a intamplat la noi.

Deci, eu sunt PRO gradinita privata. Nu sunt de acord ca odata dus copilul acolo se imbolnaveste. De ce sa se imbolnaveasca domnule? Decat poate daca nu sunt ingrijiti, stau in curent, eu stiu, transpira si nu sunt schimbati.... Dar eu iti spun ca seara in sacul Elizei gasesc hainutele murdare, si nu este un singur rand, deci copilul este schimbat des. Ce daca se picteaza pe burta? Spala masina!
E adevarat ca fata a plans vreo doua zile, dar ea iubeste copiii. Azi n-am dus-o, e cu mama acasa, si dimineata a plans, si-a luat haina din cuier, si vroia sa plece cu noi!
Nu-ti pot spune cat suntem de multumiti acum; de ce sa-i dau borcanele cand poate manca papa bun la gradi. De ce sa stau sa gatesc pentru bona, cand pot sa nu mai gatesc nici pentru noi, decat in w/end, ca la 8 seara nu ma mai apuc de mancat ciorba! De ce sa imi fac griji ca bona nu scoate copilul afara, cand aici au curte, si nu sunt la etajul 9, ci pe pamant, ca asta era ultima mea spaima, cutremurul...
Parerea mea e sa faci o proba. Cat are bebe vostru? Daca nu-i place la gradinita, ii aduceti bona si gata.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin.Codrici spune:

Fetita mea are 1 an si sase luni dar varsta reala este mai mica deoarece s-a nascut prematur, de 1 kg si nu a recuperat pana acum.
Are 6 kg, merge si este f vioaie dar nu mananca decat pasat la blender si lapte cu biberonul si cere o atentie mai mare. De aceea cred ca este mai greu de gasit o gradinita particulara(cai de stat nici nu se pune problema). Pana acum nu am gasit o bana dar nici nu am cautat prea mult insa de acum este nevoie. De aceea caut sa aflu care ar fi cea mai buna alegere.
Multumesc pentru raspunsuri

Numai bine
Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu sunt cu cresa/gradinita, are ce sa invete, devine ordonat, sociabil, prietenos...
Bona ce face? si nici copilul nu are de invatat.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Eu am un pusti de 2 ani si o luna si l-am dus la cresa la 1 na si 10 luni, in primul rand pt ca nu-mi permiteam, iar in al doilea, pt ca nu sunt de acord cu ideea unei batrane care sa il tina doar in preajma pe pustiul meu, care e lumina ochilor mei. Insa, in cazul tau Catalin, cred ca problema se pune altfel, avand in vedere ca pustoaica ta are niscaiva dificultati. Adica, al meu avea 4,5 kg la nastere, a mers la 11 luni singur dupa 2 luni in premergator, plus ca mananca si doarme singur, nu ridica dificultati decat la faza cu olita ca inca nu spune si nu sta pe olita. Eu as zice sa gasesti o bona "responsabila", uita-te la dragostea ei fata de copii, la sitatia familiala, la nivelul de cultura. Desi, la cat ar putea sa-ti ceara, poate mai bine "sponsorizezi" o educatoare la o cresa de stat sa aiba grija de ea. Si iti spun ca eu acum m-am convins cat de mult avanseaza un copil intre copii, fata de cazul in care sta cu un adult si doar iese sa se joace afara cu copiii.
Adita, fiul meu s-a schimbat radical in numai 2 sapt. dupa ce l-am dus la cresa. Adica, acum mananca singur, e mult mai sociabil cu copii (noi aveam cosmare pt ca la inceput era foarte egoist si certaret) si a invatat sa se joace singur. Si asta in conditiile in care a stat doi ani cu MINE, adica cu persoana care si-a dedicat toata energia si preocuparea LUI, nu cu o babuta amarata care urmareste insetata episodul 1143 din telenovela de real succes a unui post tv. Sau care, vorba unora, adoarme crosetand in fotoliu.
Eu oricum nu pledez sub nici o forma pt. o bona cu bani putini, in sensul ca as inclina sa fiu de acord cu acea mamica care spunea ca ii da mai mult bonei sa-i invete fetita o poezie, un cantecel. Eu sunt convinsa ca banii motiveaza orice baba care se vrea crescatoare de copii. Apropo de invatat cantece, Adi a invatat in 2 saptamani sa mimeze o melodie invatata la cresa, asta in conditiile in care nu vorbea nimic clar ci doar in "chineza". Daca vrei si crezi, iti pot spune unde il duc eu pe el la cresa, eu sunt f. multumita de ea pt ca au mancare buna si multa, e proaspata, au paturi fiecare de dormit la pranz, educatoarele par sa-si dea silinta, chiar daca e cresa de stat. Iar pretul e 45.000\zi, deci e cu mult mai mic decat pt o bona. Il iau la 17.30, il duc dimineata la 8.00 si are 4 mese in acest timp. Pt. un copil normal, fara anumite probleme de comportament sau timid, mi se pare o solutie buna. Si tin sa spun ca sunt genul de mama super preocupata de cresterea corecta si sanatoasa a pustiului meu. Trageti singuri concluzii in functie de situatia proprie.


Annablue si Adita (1.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mai zicea cineva ca ar trebui sa ne laudam mai mult cu r"realizarile" pustilor nostri...
Fata mea are un an si 3 luni (de azi!) si mananca cu lingurita (de exemplu branzica de vaci), sta pe olita, spala dintii dupa masa si bea de cateva luni din canita. Biberonul numai la culcare. Nu o intereseaza suzeta, de fapt n-a interesat-o niciodata.....

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabelle spune:

Buna la toata lumea. Eu sunt noua pe aici, dar mi s-a parut interesant subiectul, mai ales ca pustiul meu merge la cresa (are 2 ani si 2 luni). In ce priveste parerea mea, cred ca este foarte bine pentru el, pentru ca in 2 luni a invatat foarte multe lucruri noi, mananca foarte bine acolo(acasa puteam sa fac orice, ca nu vroia sa manance). Insa nu sunt multumita pentru ca este mai tot timpul racit... Toata lumea, inclusiv dr. mi-a zis ca asa se intampla in colectivitate.... Nu stiu cat de normal e... Copiii vostri cum au "suportat" colectivitatea????
Ar fi buna si o bona, dar astea vor bani multi si prestatia e invers proportionala... Desigur, sunt si exceptii, dar.....

Isabelle si Andrei

Mergi la inceput